×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Gentamicin 0,3% (krople do oczu) - Gentamicini sulfas - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład siarczan gentamycyny
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie bakteriobójcze
Zamów w doz.pl Gentamicin 0,3%, krople do oczu, 5 ml

Wskazania do stosowania

Ostre i przewlekłe zapalenie spojówek, krawędzi powiek, woreczka łzowego, zapalenie i owrzodzenie rogówki; profilaktycznie po zabiegach operacyjnych na gałce ocznej.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Uwaga! Nie stosować długotrwale ze względu na rozwijającą się oporność bakterii.

Uwaga! Soczewki kontaktowe należy zdjąć przed podaniem leku i założyć co najmniej 15 minut po podaniu.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Gdy przyjmujesz inne leki. Poinformuj lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży albo karmisz piersią. W ciąży stosować wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższą potencjalne ryzyko dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Niekiedy pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie spojówek, przejściowo niewyraźne widzenie, reakcje alergiczne. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do grzybiczego owrzodzenia rogówki, nadkażeń bakteryjnych.

Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.