×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Problemy reumatyczne

Choroby reumatyczne są zaburzeniem naszej odporności, czyli układu immunologicznego i należą one do chorób z autoagresji. Z nieznanej przyczyny zostaje zaburzona równowaga i komórki obronne naszego organizmu mające zadanie rozpoznawania obcych białek i substancji źle funkcjonują i rozpoznają własne komórki jako obce.

W ten sposób rozpoczyna się walka z własnymi tkankami będąca powodem destrukcji narządowych. W chorobach reumatycznych niszczona jest tkanka łączna, szczególnie w układzie ruchu. W tym procesie najbardziej poszkodowane są kości, stawy, więzadła i mięśnie. Choroba może rozpocząć się  w każdym wieku. Może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Znacznie więcej jest ludzi dorosłych i starszych dotkniętych tym schorzeniem, bowiem choroba ma charakter postępujący, a dzisiejsza medycyna nie daje  możliwości wyleczenia, jedynie  w ograniczony sposób może zahamować postęp choroby. U osób starszych do zmian chorobowych dołączają się starcze zmiany degeneracyjne i zwyrodnieniowe związane z wiekiem.

Choroba ma charakter postępujący. Początkowo występuje stan zapalny okołostawowy, który niekiedy ustępuje samoistnie. Zapaleniu zwykle towarzyszą dolegliwości bólowe. W okresach cofania się stanu zapalnego zanika ból i pacjent może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Rzuty lub nasilenia choroby najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym, ale mogą także wybrać zupełnie dowolny czas. Może to być związane ze stresem (przeżycia emocjonalne lub infekcja itp.) Diagnostyka jest trudna  w okresie początkowym, ponieważ nie od razu można potwierdzić laboratoryjnie toczący się proces chorobowy. Obraz zmian destrukcyjnych możemy zobaczyć dopiero po kilku miesiącach, lub latach trwania choroby.

Dolegliwości natomiast są  dokuczliwe i nawracają z każdym rzutem choroby. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe stosowane w leczeniu mogą powodować wiele skutków ubocznych. Warto więc skorzystać z łagodnego działania leków homeopatycznych,  które stosowane zachowują bezpieczeństwo leczenia i  jednocześnie pozwalają na redukcję lub odstawienie leków chemicznych oraz prowadzą do dłuższych okresów remisji, czyli cofania się objawów choroby. Mają one podobne działanie przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Mogą być stosowane doraźnie, oraz długoterminowo.

Każde długo trwające lub nawracające dolegliwości bólowe powinny być skonsultowane i zdiagnozowane przez lekarza. Choroba jest przewlekła i prowadzi często do kalectwa, dlatego konieczne jest stałe monitorowanie  przez specjalistę, a oprócz leczenia konieczna jest rehabilitacja i regularne, codzienne  ćwiczenia fizyczne. Aktywny ruch i codzienna gimnastyka przyczynia się zawsze do zachowania  sprawności fizycznej przez bardzo długi czas. Jest to bardzo istotne , bowiem procesy destrukcyjne  stają się  przyczyną kalectwa i niedołężności.

Godne polecenia są :
Rhus toxicodendron 9 CH – bóle i sztywność stawów i mięśni zwłaszcza rano. Ruch stały i ciągły przynosi poprawę , ulgę i rozluźnienie. Początek ruchu jest trudny i bolesny , ale w miarę „rozchodzenia” następuje poprawa. Pogorszenie powodowane jest bezruchem i wilgotną pogodą.

Bryonia 9 CH – bóle stawów, które nasilają się pod wpływem każdego ruchu i dotyku.  Skóra nad chorymi stawami jest zaczerwieniona i napięta. Cieple okłady przynoszą ulgę.

Apis mellifica 15 CH – obrzęki stawowe z odczuciem bólu kłująco-piekącego, poprawę przynoszą zimne okłady, nasilenie dolegliwości powoduje ciepło, dotyk i ruch.

Z leków kompleksowych miejscowych polecić można :

Rudistrol – maść wspomagająca leczenie bólów reumatycznych i mięsniowych
Wszystkie choroby reumatyczne  są chorobami przewlekłymi i zawsze wymagają monitorowania i stałego leczenia. Leczenie homeopatyczne może być stosowane jako leczenie komplementarne, nie powinno się odstawiać leków zaleconych klasycznych, bez przyzwolenia lekarza reumatologa.


Podziel się: