Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna na stawy – jaką wybrać i jak stosować?
Krzysztof Słomiak

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna na stawy – jaką wybrać i jak stosować?

Maści oraz żele przeciwbólowe na stawy zawierają najczęściej substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają miejscowo, bezpośrednio na źródło bólu. Sprawdzą się w różnego rodzaju urazach, kontuzjach, zwyrodnieniach. Najlepsze maści przeciwbólowe zawierają także substancje chłodzące bądź rozgrzewające. W przypadku bólu o mniejszym nasileniu można również sięgnąć po przeciwbólowe maści ziołowe.

Bóle mięśniowo–stawowe są zjawiskiem powszechnym. Siedzący styl życia, mało ruchu i obniżanie się siły mięśniowej powodują powstawanie przewlekłego bólu. Występuje on najczęściej u osób starszych, ale również wśród ludzi młodych, często uprawiających intensywnie sporty siłowe. Kiedy szukamy pomocy w aptece z powodu chorób kostno–stawowych, należy przekazać farmaceucie jak najwięcej informacji. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka mogą nie mieć znaczenia, warto jednak poświęcić chwilę i opowiedzieć specjaliście, co i jak nas boli. W szczególności w przypadku bólu kostno–stawowego, określenie przyczyny ma kluczowe znaczenie przy wyborze postępowania leczniczego. W dzisiejszym artykule podpowiem, jak wybrać optymalną maść przeciwbólową i przeciwzapalną w leczeniu chorób stawów i jakie objawy powinny skłonić pacjenta, aby przerwał samoleczenie i udał się do lekarza.

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna – rodzaje

W aptece do wyboru mamy kilka grup maści, które mają za zadanie złagodzić ból oraz przywrócić nas do normalnego funkcjonowania. Najczęściej wykorzystywane są maści zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Są to maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Wykorzystać można również maści chłodzące lub rozgrzewające, maści z kolagenem, chondroityną, glukozaminą oraz maści ziołowe. W przypadku, gdy te grupy okażą się nieskuteczne, lekarz może zlecić zastosowanie maści przeciwbólowych i/lub przeciwzapalnych dostępnych tylko na receptę. Zawierają one wyższe dawki substancji czynnych lub substancje silniej działające niż w preparatach dostępnych bez recepty.

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna – jaką wybrać?

Rolą pacjenta jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o specyfice bólu. Aby zrobić to w sposób optymalny, należałoby odpowiedzieć na następujące pytania:

  • kto będzie stosował maść? – często pacjent przychodzi do apteki po leki dla innych osób– Gdzie odczuwany jest ból?
  • jaki jest stopień nasilenia bólu?
  • jaki to rodzaj bólu? – czy pojawia się „falami”, czy też nagle, jako tzw. „ból przebijający”?
  • czy ból jest zlokalizowany czy rozlany po całym ciele lub obszarze ciała?
  • czy ból jest związany z ruchem, emocjami lub innymi czynnikami? – często wydaje nam się, że wiemy co nas boli, jest to jednak tylko nasze wyobrażenie, a podłoże bólu może być zupełnie inne.

Dzięki tym informacjom zarówno lekarz, jak i farmaceuta, powinni zaproponować podstawowe metody leczenia. Wybór odpowiedniego preparatu jest w takiej sytuacji znacznie ułatwiony.

Powiązane produkty

Dlaczego wybrać maść przeciwbólową, a nie tabletki?

Produkty podawane miejscowo mają wiele korzyści. Jeśli choroba jest zlokalizowana i odnosi się do danego miejsca (np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólu mięśni, przy urazach), to lepiej jest zastosować lek działający miejscowo.

Tabletki przeciwbólowe wykazują działanie drażniące błonę śluzową żołądka i nie wszyscy pacjenci mogą je przyjmować, np. ze względu na chorobę wrzodową żołądka, refluks, zgagę czy przyjmowane inne leki, które wchodzą w interakcję z preparatami przeciwbólowymi. W takim przypadku powinniśmy sięgnąć po maść przeciwbólową i przeciwzapalną lub żel przeciwbólowy działający miejscowo. Trzeba też dodać, że dobrze dobrany produkt przyspieszy proces leczenia. 

Popularne maści na stawy – składniki

„Dzień dobry, poproszę coś na stawy.” Z takim pytaniem każdego dnia mierzy się wielu farmaceutów. Z postaci leków dostępnych bez recepty mamy do wyboru przede wszystkim maści, kremy oraz żele przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Maść oraz krem utrzymują się na skórze dłużej niż żel. Żel natomiast wnika (i działa) szybciej. Maść przeciwbólowa na stawy czy na ból pleców dobrze się sprawdzi, jeśli nie jest stosowana pod ubraniem, a na odsłoniętą część skóry, gdyż może zostawiać na odzieży tłuste plamy. Niemniej wszystkie postaci leku są dobrze tolerowane przez pacjentów, kwestia tylko tego, która z nich jest dla nas wygodniejsza. Produkty te działają  przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Hamują także syntezę czynnika reumatoidalnego. 

Składniki najlepszych maści przeciwbólowych na stawy to:

  • Ibuprofen, naproksen – substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecane jako maść na ból kręgosłupa czy kolan (dla osób po urazach) oraz na reumatyzm.
  • Diklofenak – poza działaniem przeciwbólowym, ma również działanie przeciwobrzękowe. Polecany osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz w bólach mięśniowych.

Maści przeciwbólowe – przeciwwskazania

Maści przeciwbólowe z wyżej wymienionymi substancjami można stosować tylko w I lub II trymestrze ciąży. Nie są polecane dzieciom do 12. roku życia oraz matkom karmiącym. Skóra, na którą nakładamy produkt powinna być czysta i bez urazów (ran, wysypek, bąbli).

Maści chłodzące na stawy

Najczęściej wykorzystywanym składnikiem chłodzącym mentol. Jest to substancja krystaliczna, która ma niską temperaturę topnienia i parowania. Przez te fizyczne procesy wywołuje ona miejscowe obniżenie temperatury, co odczuwamy jako działanie chłodzące. Podobne, chłodzące działanie będzie miała kamfora. Powiedzenie „znikać jak kamfora”, wzięło się z podobieństwa jej właściwości do mentolu. Wyjątkiem są preparaty zawierające kamforę w połączeniu ze spirytusem, będą one działały rozgrzewająco. Często o tym zapominamy, ale produkty chłodzące powinny być stosowane nie dłużej niż 10 dni i najlepiej pod kontrolą i za zgodą lekarza.

Maści rozgrzewające na stawy

Kluczowym składnikiem o działaniu rozgrzewającym w maściach przeciwbólowych na stawy jest kapsaicyna, produkt pozyskiwany z owoców pieprzowca. Kapsaicyna miejscowo podrażnia skórę, wywołując uczucie ciepła. Podobne działanie ma węgiel aktywny w połączeniu z żelazem. Produkt ten jest jednak gorzej tolerowany przez pacjentów niż maści lub plastry z kapsaicyną. Maści rozgrzewające należy używać z umiarem ze względu na działanie drażniące. Maści rozgrzewających na stawy nie powinno stosować się u dzieci poniżej 6. roku życia.

Maści na stawy z kolagenem, chondroityną, glukozaminą

Kolagen, chondroityna i glukozamina to składniki chrząstki stawowej. Stosuje się je raczej długotrwale (6–8 tygodni), gdyż jednorazowe podanie nie wywołuje zbyt silnego efektu terapeutycznego. Kolagen, poza tym, że jest bardzo ważnym elementem skóry, jest niezbędny do zachowania prawidłowej elastyczności stawów. Chondroityna chroni chrząstkę stawową przed urazami mechanicznymi, glukozamina natomiast stymuluje syntezę kolagenu. Produkty te raczej nie powodują skutków ubocznych.

Maści ziołowe na stawy

Preparaty ziołowe od wielu lat wspomagają nasze zdrowie. Naturalne wyciągi roślinne potrafią działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W ziołowych maściach przeciwbólowych na stawy często wykorzystuje się:

  • korzeń hakorośli – maść polecana na bóle reumatyczne,
  • ziele kasztanowca, arniki, rozmarynu – posiadają działanie przeciwbólowe i przeciw,zapalne,
  • liść mięty, ziele tymianku – mają działanie chłodzące i miejscowo znieczulające
  • szyszki chmielu – działają miorelaksacyjnie i przeciwzapalnie.

Maści przeciwbólowe na receptę

W momencie, kiedy preparaty bez recepty nie działają, należy udać się do lekarza po produkty na receptę. Lekarze do dyspozycji mają silne maści przeciwbólowe, np. z ketoprofenem. Preparatów z ketoprofenem nie poleca się dzieciom poniżej 15. roku życia, nie mogą go także stosować matki karmiące, ani kobiety w ciąży powyżej 6. miesiąca. Produkty te powinny być stosowane jedynie pod kontrolą lekarza.

Należy pamiętać, że przy wyborze produktu leczniczego, im więcej informacji udzielimy farmaceucie lub lekarzowi, tym łatwiej będzie wybrać odpowiedni lek, który pozwoli skutecznie kontrolować chorobę. Znaczenie mają również ogólny stan chorego oraz przyjmowane aktualnie leki.

W wielu przypadkach to właśnie farmaceuta i lekarz najlepiej doradzą postać, substancję i dawkę leku dostosowaną do naszych potrzeb.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Którą suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl