Rumień guzowaty – przyczyny, objawy, leczenie
Anna Posmykiewicz

Rumień guzowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Rumień guzowaty to zapalne zmiany w tkance podskórnej. Uważa się, że dużą rolę w jego powstawaniu ogrywają kompleksy immunologiczne. Częściej występuje u kobiet (około 3-6 razy częściej), u dzieci występuje tak samo często u obu płci. U około połowy chorych występują nawroty choroby i widoczna jest sezonowość - typowe pory roku, w których pojawia się rumień, to zwykle zima i wiosna. Może wystąpić w każdym wieku, jednak znacząco większa ilość przypadków pojawia się w wieku pomiędzy 10 a 40 rokiem życia.

Jakie są przyczyny powstawania rumienia guzowatego?

Otóż okazuje się, że w ponad połowie przypadków przyczyna powstawania rumienia pozostaje nieznana. Poza tym może wystąpić on w przebiegu zakażeń bakteryjnych - mogą wywoływać go paciorkowce, Salmonella, Chlamydia pneumoniae, Neisseria gonorrhoeae, Yersinia, Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium lepre. Przyczyną powstawania rumienia guzowatego mogą być też wirusy ( CMV, HBV, HCV, EBV, HIV) oraz grzyby (przede wszystkim histoplazmoza, kokcydioidomikoza). Ponadto może powstać on też na skutek reakcji polekowej – w wyniku stosowania antybiotyków (szczególnie penicyliny i jej pochodnych, np. Amoksycyliny), sulfonamidów, pochodnych pirazolu, inhibitorow pompy protonowej czy też leków przeciwleukotrienowych. Często może pojawiać się w przebiegu innych chorób: sarkoidozy, nieswoistych zapaleń jelit (zdecydowanie częściej w przebiegu wrzodziejącego zapalenia jelit niż w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna) czy też chorób układowych tkanki łącznej (np. toczenia rumieniowatego, twardziny układowej, zapalenia skórno-mięśniowego, układowego zapalenia naczyń) oraz zespołu Sweeta (zapalenie skóry z neutrofilią, czyli zwiększoną ilością neutrofilów będących rodzajem białych krwinek). Czasami może pojawić się w przebiegu ciąży czy podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Zdarza się też, że rumień guzowaty pojawia się w przebiegu toksoplazmozy czy mononukleozy zakaźnej, choć są to naprawdę sporadyczne przypadki. 

Jakie są główne objawy kliniczne?

W pierwszej kolejności zwykle pojawiają się guzki, które są bolesne, utrzymują się od dwóch do dziewięciu tygodni i ustępują bez pozostawienia blizn. Zwykle przez kilka tygodni w miejscach guzków pozostają brunatne przebarwienia. Guzki są najczęściej umiejscowione na przedniej, rzadziej na tylnej, powierzchni goleni. Mogą też lokalizować się na udach, pośladkach, ramionach głowie i tułowiu – miejsca te są jednak rzadkie. Guzki mogą zlewać się ze sobą, zwykle maja średnice 1-1,5 cm. Skóra w miejscu powstania guzków jest nadmiernie ucieplona, zaczerwieniona

Pamiętaj, że pojawieniu się guzków często towarzyszy:

  • złe samopoczucie,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • zapalenie stawów,
  • ból stawów,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • ból brzucha,
  • objawy infekcji dróg oddechowych.

Ponadto zaobserwowano, że rzuty choroby często współistnieją razem z osłabieniem układu odpornościowego, na co często ma wpływ przede wszystkim niehigieniczny tryb życia (niewłaściwa, tzw. "śmieciowa dieta", zbyt mała ilość godzin snu na dobę, jak również przewlekły stres, na który narażona jest coraz większa ilość osób, głównie w pracy). 

Powiązane produkty

Jak zatem rozpoznać chorobę?

Zwykle, poza objawami klinicznymi, można stwierdzić też charakterystyczne zmiany w badaniach laboratoryjnych. U większości chorych stwierdza się podwyższony poziom OB, w morfologii krwi znaczna leukocytozę z przewaga neutrofilów (rodzaj białych krwinek), zwiększony poziom aminotransferaz oraz zwiększone stężenie immunoglobulin.
Pamiętaj, że rozpoznanie lekarz ustala na podstawie objawów klinicznych. W wyjątkowych sytuacjach wykonuje się badanie histologiczne wycinka skóry.

Z czym należy różnicować rumień guzowaty?

Zmiany podobne do rumienia guzowatego może dawać tak naprawdę wiele chorób, dlatego też czasami postawienie rozpoznania może być dosyć trudne, tym bardziej, że zwykle lekarz stawia je na podstawie tylko obrazu klinicznego. Podobne do rumienia guzowatego zmiany mogą występować zatem w przebiegu zapalenia tkanki tłuszczowej, zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych, zapalenia naczyń skóry (np. pokrzywkowe zapalenie naczyń). Czasami rumień guzowaty trudno jest odróżnić od zmian w tkance podskórnej wywołanych bezpośrednio przez zakażenie (najczęściej zakażenie gronkowcowe). Różnicowanie musi też obejmować choroby, w których występuje rumień guzowaty (sarkoidozę, choroby układowe tkanki łącznej, zespól Sweeta, nieswoiste zapalenia jelit).

Jak wygląda leczenie rumienia guzowatego?

Przede wszystkim zachodzi potrzeba leczenia choroby podstawowej, w przebiegu której doszło do powstania rumienia. Jeśli rumień został wywołany stosowaniem, jakiegoś leku, wtedy zachodzi potrzeba niezwłocznego przerwania leczenia, dzięki czemu szybciej zaczną ustępować objawy rumienia guzowatego. W sytuacji, kiedy rumień guzowaty został wywołany infekcją bakteryjną, oczywiście zachodzi potrzeba bezwzględnego włączenia właściwej antybiotykoterapii. Czasami należy zastosować leki przeciwprątkowe – rumień jak wiadomo może pojawić się na skutek zakażenia prątkiem (Mycobacterium). Ponadto stosuje się leczenie objawowe: niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz w przypadku braku poprawy – glikokortykosteroidy.  Dużą rolę w zwalczeniu objawów rumienia guzowatego znajduje także leczenie miejscowe – często bowiem wykorzystuje się okłady z 5-10% maści ichtiolowej, 2% ichtiolu czy też maści zawierające w swym składzie sterydy o słabym nasileniu. Czasami wykorzystuje się też maść metanabolową i metindolową. Zwykle zastosowanie w miejscowym leczeniu rumienia guzowatego znajdują też maści zawierające heparynoidy.  

Czy można zapobiec wystąpieniu rumienia?

Niestety, na jego ewentualne wystąpienie nie mamy wpływu. Nigdy bowiem nie wiadomo, jak nasz organizm zareaguje na nowy lek, nie mamy też niestety wpływu na "złapanie " konkretnie choroby, jak również nie wiemy czy nie jesteśmy obciążeni którąś z chorób autoimmunologicznych. Musimy jednak pamiętać, że możemy szybko zareagować na pojawienie się objawów, dzięki czemu także szybko zostanie włączone prawidłowe leczenie i choroba zacznie ustępować.
Należy zdawać sobie sprawę, że absolutnie nie można leczyć w domu samodzielnie zmian na skórze przypominających rumień guzowaty – może być on bowiem objawem groźnej choroby. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl