Acenol, 300 mg, tabletki, 20 szt.

paracetamol, tabletka, ból, gorączka

Produkt usunięty z oferty

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy „GALENA”
Krucza 62
53-411 Wrocław

Producent

GALENA
Krucza 62
Wrocław

Opis

Tabletki Acenol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Acenol zawiera paracetamol, stosowany w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne). Lek można stosować u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat.

Skład

Substancją czynną leku jest paracetamol (Paracetamolum).

1 tabletka zawiera 300 mg paracetamolu.

Substancje pomocnicze: skrobia żelowana, powidon, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka występuje przez czas dłuższy niż 3 dni, ulega nasileniu lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i zasięgnąć porady lekarza.

Dawkowanie leku Acenol zależy od wieku oraz masy ciała pacjenta. U dzieci od 6 do 12 roku życia stosuje się 1 tabletkę 3 lub 4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 6 godzin. Dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia podaje się jedną do trzech tabletek 3 lub 4 razy na dobę z conajmniej 4 godzinami przerwy. Maksymalna dawka dobowa to trzynaście (13) tabletek.

Działanie

Acenol działa przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.

Wskazania

Wskazaniem do zastosowania tabletek Acenol jest leczenie bólu różnego pochodzenia, np. ból zęba, ból głowy, ból menstruacyjny, ból stawów. Lek można również stosować w obniżaniu gorączki.

Przeciwwskazania

Nie stosować Acenolu u osób z uczuleniem na paracetamol lub którąkolwiek substancje pomocniczą leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest: choroba alkoholowa, ciężka niewydolności wątroby lub nerek.

Działania niepożądane

Jak każdy lek Acenol może powodować objawy niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów): leukopenia (zmniejszenie liczby białych komórek krwi), pancytopenia (zmniejszenie liczby wszystkich rodzajów komórek krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów obojętnochłonnych we krwi); nudności, wymioty, zaburzenia trawienia.

Częstość nieznana: hemoliza pojawiająca się sporadycznie u osób z enzymopatią krwinkową, niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej występującym głównie u mieszkańców krajów śródziemnomorskich i u ludzi rasy czarnej; uszkodzenie wątroby zdarzające się przy dawkach leczniczych paracetamolu, przejawiające się wzrostem osoczowej aktywności aminotransferaz, dotyczyło albo pacjentów z chorobą alkoholową albo osób zażywających lek codziennie przez kilkanaście lat;  zaburzenia nerek i dróg moczowych – nie potwierdzono, czy to działanie niepożądane jest powodowane przez paracetamol. Podstawą tego przypuszczenia były badania kliniczno-kontrolne z nieustalonym związkiem czasowym pomiędzy zażywaniem paracetamolu w dużych dawkach a niewydolnością nerek; hipotermia

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Acenol zawiera paracetamol, więc aby uniknąć przedawkowania należy zwrócić uwagę, czy w innych produktach przyjmowanych przez pacjenta w składzie również znajduje się ta substancja lecznicza.

Lek należy stosować ostrożnie u osób z: zaburzeniami czynności nerek, wątroby, niedoborami dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu, gdyż nasila on toksyczne działanie paracetamolu.

Przechowywać w miejscach niedostępnych i niewidocznych dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Acenol może wchodzić w interakcje z:

  • doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryn (np. warfaryna),
  • ryfampicyną oraz niektórymi lekami nasennymi lub przeciwpadaczkowymi, np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina,
  • inhibitorami MAO,
  • lekami przeciwwymiotnymi, np. metoklopramid, domperydon,
  • kolestyraminą,
  • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ),
  • salicylamidem,
  • kofeiną.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Obecność pożywienia w żołądku zmniejsza wchłanianie paracetamolu, stąd zażywanie Acenolu po jedzeniu zmniejsza jego skuteczność.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Acenol można stosować w czasie ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej.

Wpływ na badania laboratoryjne

Acenol może wpływać na wyniki badań oceniające poziom cukru we krwi.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 6 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij