Aspirin Complex, 500 + 30 mg, granulat, zawiesina doustna, 10 saszetek (import równoległy, Delfarma)

Lek zawiera substancje psychoaktywne mogące prowadzić do uzależnień. Farmaceuta wydając zamówienie w aptece ma obowiązek odmówić sprzedaży leku, jeśli zamawiana ilość przekracza dopuszczoną prawem.

Produkt usunięty z oferty doz.pl

O produkcie

Producent

DELFARMA/BAYER

Opis

Aspirin Complex 10 saszetek, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Skład

Substancjami czynnymi leku są: kwas acetylosalicylowy (500 mg) i pseudoefedryny chlorowodorek (30 mg).

Inne składniki leku to: kwas cytrynowy bezwodny, sacharoza, hypromeloza, sacharyna, aromat pomarańczowy.

Dawkowanie

Zazwyczaj stosowana dawka leku Aspirin Complex to:

Wiek

Dawka pojedyncza

Całkowita dawka dobowa

Dorośli

1-2 saszetki

Do 6 saszetek

W razie potrzeby pojedyncze dawki można przyjmować w odstępach 4-8 godzin. Całkowita dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 saszetek.

Wysypać zawartość jednej lub dwóch saszetek leku Aspirin Complex do szklanki wody i dokładnie zamieszać. Wypić natychmiast całą zawartość szklanki.

Uwaga: granulat nie ulega całkowitemu rozpuszczeniu.

Działanie

Aspirin Complex ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.

Wskazania

Aspirin Complex jest stosowany w leczeniu objawowym kataru, gorączki i bólu związanych z przeziębieniem.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Aspirin Complex

- jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku

- jeśli u pacjenta występuje uczulenie na salicylany, grupę substancji, do których należy kwas acetylosalicylowy

- jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa żołądka

- jeśli u pacjenta występuje zwiększona skłonność do krwawień

- w przypadku ciąży lub karmienia piersią

- jeśli u pacjenta występuje niewydolność wątroby lub nerek

- jeśli u pacjenta występuje ciężka, niestabilna niewydolność serca

- jeśli pacjent przyjmuje równocześnie metotreksat w dawce 15 mg na tydzień lub większej

- jeśli u pacjenta występuje bardzo wysokie ciśnienie krwi lub ciężka choroba wieńcowa

- jeśli pacjent równocześnie przyjmuje leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO)
 

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin Complex

- jeśli u pacjenta stwierdzono alergię (uczulenie) na inne leki przeciwbólowe, przeciwreumatyczne lub przeciwzapalne jeśli u pacjenta występują alergie (np. z wysypką, świądem, pokrzywką), astma, katar sienny, obrzmienie błony śluzowej nosa (polipy nosowe) lub przewlekle choroby układu oddechowego

- jeśli pacjent przyjmuje równocześnie leki rozrzedzające krew i przeciwdziałające krzepnięciu krwi (przeciwzakrzepowe)

- jeśli u pacjenta występowała w przeszłości choroba wrzodowa żołądka lub krwawienia z przewodu pokarmowego u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek i wątroby

- jeśli pacjent ma być poddany zabiegom chirurgicznym (dotyczy również drobnych zabiegów, takich jak ekstrakcja zęba)

- jeśli pacjent choruje na nadczynność tarczycy, cukrzycę, choroby serca, podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, powiększenie gruczołu krokowego (prostaty) lub w przypadku nadwrażliwości na niektóre substancje leków przeciwkaszlowych/stosowanych w przeziębieniu np. fenylefryna i efedryna (substancje sympatykomimetyczne)

- jeśli pacjent równocześnie zażywa leki przeciwbólowe w dużych ilościach. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek, u pacjentów podatnych na wystąpienie dny moczanowej. W małych dawkach kwas acetylosalicylowy zmniejsza wydalanie kwasu moczowego, co może wywołać napad dny moczanowej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Aspirin Complex  może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Możliwe działania niepożądane kwasu acetylosalicylowego:

Wszystkie niżej wymienione objawy są poważnymi działaniami niepożądanymi, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej lub hospitalizacji. W razie wystąpienia któregokolwiek z niżej opisanych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

  • Wrzody trawienne, które w pojedynczych przypadkach mogą prowadzić do perforacji;
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego, które w pojedynczych przypadkach mogą prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wystąpienie czarnych stolców lub wymioty krwią są objawami krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • Reakcje uczuleniowe (w tym trudności z oddychaniem, wysypka z możliwym spadkiem ciśnienia krwi), zwłaszcza u pacjentów chorych na astmę oskrzelową.

Poważne działania niepożądane, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. W razie zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem:

  • Zwiększone ryzyko krwawienia;

  • Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, niestrawność i zapalenie błony śluzowej żołądka;

  • Zwiększenie aktywności białek wątroby (enzymów wątrobowych).

Możliwe działania niepożądane pseudoefedryny:

Poważne działania niepożądane, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. W razie zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów należy skontaktować się z lekarzem:

  • Objawy niepożądane ze strony serca (np. przyspieszenie rytmu serca);
  • Zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego (prostaty);
  • Podwyższenie ciśnienia krwi (nie dotyczy osób z kontrolowanym nadciśnieniem);
  • Bezsenność, rzadko halucynacje oraz inne objawy pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego;
  • Zaburzenia skórne (np. wysypka, pokrzywka, świąd).

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych działań niepożądanych należy zaprzestać stosowania leku.

Należy poinformować o tym lekarza, tak aby mógł ocenić ciężkość reakcji i podjąć decyzję co do dalszego postępowania.

Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Stosowanie leku u osób w podeszłym wieku

Osoby w podeszłym wieku mogą być szczególnie wrażliwe na pseudoefedrynę i może wystąpić u nich bezsenność lub postrzeganie rzeczy, które w rzeczywistości nie istnieją (halucynacje).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przechowywanie leku Aspirin Complex

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania.

Leku Aspirin Complex nie należy podawać dzieciom poniżej 16 lat, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Z uwagi na ograniczone doświadczenie stosowania tego leku u młodzieży trudno jest ustalić zalecenia dotyczące dawkowania w tej grupie wiekowej.

Nie należy zażywać leku Aspirin Complex dłużej niż 3 dni, bez konsultacji z lekarzem.

Zażywanie leku Aspirin Complex z jedzeniem i piciem

Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Ważne jest, aby przed zażyciem granulki wsypać do wody i dobrze wymieszać. Spożywanie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego i zaburzyć zdolność reakcji.

Ciąża i karmienie piersią

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Leku Aspirin Complex nie należy stosować podczas ciąży i karmienia piersią, ze względu na brak wystarczających doświadczeń stosowania obu substancji czynnych w połączeniu.

Płodność

Lek ten należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Podczas stosowania leku Aspirin Complex może dochodzić do obniżenia zdolności reagowania na bodźce. Ryzyko wystąpienia tego typu działania może ulec zwiększeniu w wyniku równoczesnego spożywania alkoholu. Należy to wziąć pod uwagę w sytuacjach, w których konieczna jest nasilona koncentracja uwagi, np. podczas prowadzenia samochodu.

Ważne informacje o niektórych składnikach leku Aspirin Complex

Lek Aspirin Complex zawiera 2 g sacharozy (cukru) w każdej saszetce (co odpowiada 0,17 wymiennika węglowodanowego, WW).

Powinny to wziąć pod uwagę osoby chore na cukrzycę.Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku Aspirin Complex.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl