Braunovidon, 100 mg/g, maść, 20 g
Braunovidon, 100 mg/g, maść, 20 g
23.99 zł

Braunovidon, 100 mg/g, maść, 20 g

Braunovidon, 100 mg/g, maść, 20 g
23.99 zł
BEZPŁATNIE

Braunovidon - Povidonum iodinatum - zastosowanie i działanie

Skład:

jod z poliwinylopirolidonem

Postać:

maść

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Dermatologia i wenerologia

Działanie:

przeciwgrzybicze przeciwwirusowe przeciwpierwotniakowe bakteriobójcze

Wskazania:

Oparzenia, odleżyny, zakażone owrzodzenia, ropne zmiany skórne, zakażenia bakteryjne i grzybicze skóry, owrzodzenia troficzne, dermatozy.

Dawkowanie:

Miejscowo, smarować miejsca chorobowo zmienione kilka razy dziennie.   Uwaga! Nie stosować u noworodków i niemowląt.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na jod lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nadczynność tarczycy.   Gdy stosujesz preparaty zawierające rtęć.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne:

Miejscowe odczyny alergiczne (rzadziej niż przy innych preparatach jodowych). Przy stosowaniu na duże powierzchnie: obrzęk skóry, wykwity o charakterze trądziku. U niemowląt i noworodków z powodu wchłaniania jodu przez skórę może wystąpić: kwasica metaboliczna, niedoczynność tarczycy.

Opis

Lek Braunovidon jest stosowany jako środek dezynfekujący do wielokrotnego użycia przez określony czas.  

Skład

Substancje czynne: powidon jodowany z 10% zawartością dostępnego jodu.  
100 g maści zawiera 10g powidonu jodowanego.

Substancje pomocnicze: makrogol 400, makrogol 4000, woda oczyszczona, sodu wodorowęglan

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty.

Maść nakłada się kilka razy dziennie na wymagającą leczenia powierzchnię skóry.

W początkowej fazie leczenia, dla utrzymania optymalnego działania bakteriobójczego, maść należy nakładać co 4-6 godzin na zakażoną lub sączącą się ranę. Czas stosowania maści Braunovidon uzależniony jest od stanu klinicznego pacjenta. Maść może pozostawać na skórze przez długi czas. Opatrunek należy zmienić w momencie odbarwienia brązowego koloru maści. Aby maść działała skutecznie, należy dokładnie pokryć całą powierzchnię rany. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Działanie

Lek Braunovidon ma postać maści do stosowania na skórę. Lek zawiera substancję czynną powidon jodowany.

Wskazania

Lek Braunovidon jest wskazany w przypadkach oparzenia skóry płomieniem lub gorącym płynem, na zakażone owrzodzenia, odleżyny, zakażone powierzchowne ubytki skóry niewykazujące tendencji do gojenia się z odczynem zapalnym lub głębszym owrzodzeniem, ropne zmiany skórne (pyodermia), choroby skóry bakteryjnego lub grzybiczego pochodzenia, względnie wtórne zakażenia tym samym czynnikiem uprzednio wyleczone. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Braunovidon:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na powidon jodowany lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
  • w chorobie tarczycy,
  • w przypadku zespołu opryszczkowego zapalenia skóry (rzadka choroba skórna objawiająca się pieczeniem, swędzeniem i innymi objawami, przede wszystkim na skórze rąk, nóg, ramion i pośladkach),
  • w razie planowania lub niedawno zakończonej terapii radioaktywnym izotopem jodu (do czasu zakończenia terapii).
  • u noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek Braunovidon może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):  niepożądany wpływ na gojenie się ran oraz przemijające bóle, uczucie pieczenia i ciepła w przypadku przedłużonego stosowania; zaburzenia czynności tarczycy w wyniku stosowania na dużej powierzchni ciała lub stosowania wielokrotnego, szczególnie na uszkodzonej powierzchni skóry; przypadki zaburzeń osmolarności surowicy, zaburzenia elektrolitowe, niewydolność nerek oraz kwasica metaboliczna z ciężkim przebiegiem, w wyniku wchłonięcia się dużych ilości powidonu jodowanego do organizmu. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. 

Powidon jodowany wchodzi w reakcje z białkami i niektórymi związkami organicznymi, np. składnikami krwi lub ropy, co może zmniejszać jego skuteczność.

Jednoczesne stosowanie powidonu jodowanego i leków zawierających enzymy do opatrywania ran, powoduje utlenianie komponentów enzymu, w wyniku czego stają się one nieskuteczne.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u noworodków, zwłaszcza u wcześniaków oraz u niemowląt do 6 miesiąca życia. 

Producent

B.BRAUN
Carl-braun-strasse 1
Melsungen
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT