Na receptę

Tardyferon-Fol, 80 mg+0,35 mg, tabletki powlekane o zmodyfikowanym uwalnianiu, 30 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

23,99 zł
Cena za szt.: 0,80 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
23,99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 367 aptekach.

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Pierre Fabre Medicament Polska Sp. z o.o.
ul. Belwederska 20/22
00-762 Warszawa

Producent

PIERRE FABRE
Belwederska 20/22
Warszawa

Opis

Tardyferon-Fol to lek w postaci tabletek powlekanych o zmodyfikowanym uwalnianiu, który stosuje się w leczeniu niedoborów żelaza.

Skład

Substancją czynną leku jest Ferrosi sulfas + Acidum folicum

1 tabletka powlekana zawiera 80 mg jonów żelaza(II) w postaci żelaza(II) siarczanu (Ferrosi sulfas) oraz 0,35 mg kwasu foliowego (Acidum folicum).

Substancje pomocnicze: Rdzeń tabletki: kopolimer metakrylanu amonu, dyspersja, typ B (Eudragit RS 30D); kopolimer metakrylanu amonu, dyspersja, typ A (Eudragit RL 30D); maltodekstryna; trietylu cytrynian; talk; glicerolu dibehenian; celuloza mikrokrystaliczna. Otoczka tabletki: tytanu dwutlenek; żelaza tlenek żółty (E 172); żelaza tlenek czerwony (E 172); sepifilm LP010 (hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy); trietylu cytrynian.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Tabletki Tardyferon-Fol są przeznaczone do podawania doustnego. Tabletki należy przyjmować popijając dużą szklanką wody, przed lub w trakcie posiłków, zależnie od tolerancji przewodu pokarmowego. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy jej ssać, żuć ani trzymać w ustach.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Działanie

Lek Tardyferon-Fol zawiera żelaza(II) siarczan i kwas foliowy. Żelazo uwalnia się powoli i równomiernie, dzięki czemu rzadziej dochodzi do miejscowego nagromadzenia się go w żołądku i w jelicie, a tym samym poprawia się tolerancja leku. Opóźnione uwalnianie wywiera korzystny wpływ na wchłanianie żelaza w jelicie. Wchłanianie kwasu foliowego następuje szybko.

Wskazania

Lek Tardyferon-Fol stosuje się w leczeniu oraz zapobieganiu niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz w profilaktyce niedoboru żelaza u kobiet w ciąży.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku: nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu; niedokrwistości z przyczyn innych niż niedobór żelaza; akumulacji żelaza; trudności z wbudowywaniem żelaza; potwierdzonej nietolerancji żelaza (np. ciężkie zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym); ciężkich zaburzeń czynności wątroby i nerek; stosowania w praktyce pediatrycznej.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób): zaparcia, biegunka, uczucie przepełnienia żołądka, bóle żołądka, odbarwione stolce, nudności.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność zwłaszcza u pacjentów z: stanami zapalnymi żołądka i jelit, chorobami układu pokarmowego, w podeszłym wieku z przewlekłą chorobą nerek, cukrzycą i (lub) nadciśnieniem (może wystąpić melanoza).

Tardyferon-Fol może powodować ściemnienie stolca i upodabniać go do stolców smolistych.

Ze względu na ryzyko owrzodzenia jamy ustnej i przebarwienia zębów, tabletek nie należy ssać, żuć ani trzymać w ustach, lecz połknąć w całości, popijając wodą.

Tardyferon-Fol należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważna jest informacja jeśli pacjent stosuje: bisfosfoniany; niektóre antybiotyki (tetracykliny lub fluorochinolony); penicylamina; hormony tarczycy/tyroksyna; metylodopa, lewodopa, karbidopa; kolestyramina; węgiel lub leki zobojętniające kwas żołądkowy; wapń, cynk; niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Spożywanie dużych ilości kawy, herbaty lub czerwonego wina może zmniejszać wchłanianie żelaza. Nie zaleca się przyjmowania tego leku jednocześnie z produktami pełnoziarnistymi (otręby, rośliny strączkowe, ziarna roślin oleistych), niektórymi białkami (jaja) albo pokarmami lub napojami zawierającymi wapń (ser, mleko, itd.). Należy zachować odstęp między przyjmowaniem soli żelaza i tymi pokarmami.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Tardyferon-Fol w czasie ciąży i karmienia piersią można stosować wyłącznie z przepisu lekarza.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku Tardyferon-Fol u dzieci.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij