×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Fluimucil Muko Junior, 100 mg / 1 g, granulat, 20 saszetek
Fluimucil Muko Junior, 100 mg / 1 g, granulat, 20 saszetek
10.99 zł

Fluimucil Muko Junior, 100 mg / 1 g, granulat, 20 saszetek

Fluimucil Muko Junior, 100 mg / 1 g, granulat, 20 saszetek
10.99 zł
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Rekomendowany produkt zastępczy

Opis

Fluimucil Muko Junior to lek do krótkotrwałego stosowania, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie u osób z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Substancją czynną leku jest acetylocysteina i można go stosować u dzieci już od 3 lat oraz osób dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest acetylocysteina.

Jedna saszetka (1 g) roztworu zawiera 100 mg acetylocysteiny.

Substancje pomocnicze: aspartam, β-karoten (zawiera sacharozę i mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu), aromat pomarańczowy (zawiera glukozę i laktozę), sorbitol.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Fluimucil Muko Junior należy stosować nie dużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Zalecane dawkowanie:

Wiek Dawkowanie
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat 1 saszetka 2 do 3 razy na dobę
Dzieci w wieku od 7 do 14 lat 2 saszetki 2 razy na dobę lub 1 saszetkę 4 razy na dobę
Dzieci w wieku powyżej 14 lat oraz dorośli 2 saszetki 2 do 3 razy na dobę

Przygotowanie roztworu do spożycia:

Zawartość saszetki rozpuścić w połowie szklanki wody, w razie potrzeby wymieszać łyżką.
Uzyskany roztwór jest gotowy do wypicia. Roztwór należy wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

Ostatnia dawka leku Fluimucil Muko Junior powinna być podana najpóźniej 4 godziny przed snem.

Działanie

Fluimucil Muko Junior wykazuje działanie mukolityczne. Acetylocysteina zawarta w produkcie, powoduje rozrywanie wiązań dwusiarczkowych polipeptydów śluzu znajdującego się w drogach oddechowych. Dzięki temu upłynnia śluz oraz wydzielinę śluzowo-ropną.
 

Wskazania

Fluimucil Muko Junior stosuje się jako lek ułatwiający odkrztuszanie u pacjentów z objawami infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku:

 • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników Fluimucil Muko Junior,
 • jeśli u pacjenta występuje stan astmatyczny lub fenyloketonuria,
 • u dzieci poniżej 3 lat.
   

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często  występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

 • nadwrażliwość, ból głowy, szum w uszach,
 • tachykardia (przyspieszenie czynności serca),
 • wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności,
 • pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, świąd,
 • gorączka,
 • obniżenie ciśnienia krwi.

Rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):

 • skurcz oskrzeli, duszność,
 • niestrawność.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

 • ciężkie reakcje alergiczne (wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, reakcja rzekomoanafilaktyczna),
 • krwotok.

Działania niepożądane występujące z częstością nieznaną (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • obrzęk twarzy.

Bardzo rzadko informowano o występowaniu ciężkich reakcji skórnych oraz zmian na błonach śluzowych po zastosowaniu leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas leczenia zaleca się spożywać dużych ilości płynów.

Fluimucil Muko Junior zawiera:

 • w każdej saszetce (1 g granulatu) 25 mg aspartamu, czyli źródła fenyloalaniny, która może być szkodliwa dla pacjentów z fenyloketonurią,
 • cukry: sacharozę (składnik β-karotenu), glukozę i laktozę (składniki aromatu pomarańczowego), 762,7 mg sorbitolu w każdej saszetce (1 g granulatu). Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku,
 • mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na saszetkę (składnik β-karotenu), to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania leku jeśli u pacjenta występuje lub występowała w przeszłości choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zwłaszcza jeśli jednocześnie stosuje on inne leki o znanym działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka.

Leczenie pacjentów z astmą oskrzelową powinno przebiegać pod dokładną kontrolą lekarską ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. W przypadku wystąpienia tego objawu, należy natychmiast przerwać podawanie leku.

W razie upłynnienia dużych ilości wydzieliny, zwłaszcza u małych dzieci i bardzo ciężko chorych unieruchomionych pacjentów, należy umożliwić jej odsysanie.

Acetylocysteiny nie należy podawać pacjentom ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania, jeśli nie zapewni się pacjentowi w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej.

Należy zachować ostrożność, jeśli lek jest stosowany długotrwale u pacjentów z nietolerancją histaminy, gdyż mogą u nich wystąpić takie objawy, jak ból głowy, katar naczynioruchowy, świąd skóry.

Stosowanie innych leków

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Fluimucil Muko Junior może wchodzić w interakcje z:

 • lekami przeciwkaszlowymi podczas jednoczesnego stosowania,
 • węglem aktywny,
 • nitrogliceryną,
 • karbamazepiną.

Zaleca się nie mieszać innych leków z roztworem Fluimucil Muko Junior. W przypadku takiej konieczności należy zachować 2-godzinny odstęp pomiędzy podaniem Fluimucil Muko Junior a innych leków, w tym antybiotyków. Wyjątek to lorakarbefen.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W okresie ciąży zaleca się unikać stosowania Fluimucil Muko Junior, lek może być podawany tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Nie należy stosować Fluimucil Muko Junior, jeśli pacjentka karmi piersią.

Wpływ na badania laboratoryjne

Fluimucil Muko Junior może wpływać na wynik oznaczenia ketonów w moczu oraz salicylanów metodą kolorymetryczną.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leki mukolityczne mogą wywołać niedrożność dróg oddechowych u dzieci w wieku poniżej 2 lat.  Z powodu fizjologicznych cech dróg oddechowych w tej grupie wiekowej może być ograniczona zdolność odkrztuszania, dlatego nie należy stosować leków mukolitycznych u dzieci w wieku poniżej 2 lat.  Ze względu na ilość substancji czynnej nie należy stosować leku Fluimucil Muko Junior u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Producent

ZAMBON

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji

Fluimucil Muko Junior - Acetylcysteinum - zastosowanie i działanie

Skład:

acetylocysteina

Postać:

granulat do przygotowania roztworu doustnego

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Choroby płuc Otolaryngologia

Działanie:

ułatwia usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych

Wskazania do stosowania:

Kaszel mokry. Lek stosuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienia odkrztuszania u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dzieci od 3 do 6 lat: 1 saszetka leku Fluimucil Muko Junior 2-3 razy na dobę. Dzieci od 7 do 14 lat: 2 saszetki leku Fluimucil Muko Junior 2 razy na dobę lub 1 saszetka 4 razy na dobę. Dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia: 2 saszetki leku Fluimucil Muko Junior 2-3 razy na dobę. Zawartość saszetki rozpuścić w małej ilości wody, w razie potrzeby wymieszać łyżeczką. Uzyskany roztwór jest gotowy do wypicia. Roztwór należy wypić bezpośrednio po przygotowaniu.   Uwaga! Podczas leczenia należy wypijać odpowiednio dużą ilość płynów (co najmniej 1.5 litra dziennie). Ostatnia dawka leku Fluimucil Muko Junior powinna być podana najpóźniej 4 godziny przed nocnym spoczynkiem.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na acetylocysteinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaostrzenie astmy oskrzelowej, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zmniejszoną zdolność do odkrztuszania.   Gdy przyjmujesz nitroglicerynę i/lub inne azotany, półsyntetyczne penicyliny, tetracykliny, cefalosporyny i amnioglikozydy (acetylocysteina może osłabiać działanie tych leków, dlatego zaleca się zachowanie co najmniej 2 godzinnego odstępu podczas terapii skojarzonej tymi lekami), leki przeciwkaszlowe (leki te osłabiają odruch kaszlowy i mogą utrudniać odkruszanie rozrzedzonej przez acetylocysteinę wydzieliny).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem

Skutki uboczne:

Nudności i wymioty, oraz rzadziej reakcje alergiczne takie, jak pokrzywka i skurcz oskrzeli, szczególnie u osób chorych na astmę oskrzelową. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się lekarzem.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Fluimucil Muko Junior - Acetylcysteinum - zastosowanie i działanie

Skład:

acetylocysteina

Postać:

granulat do przygotowania roztworu doustnego

Kategoria:

Układ oddechowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Choroby płuc Otolaryngologia

Działanie:

ułatwia usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych

Wskazania do stosowania:

Kaszel mokry. Lek stosuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienia odkrztuszania u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dzieci od 3 do 6 lat: 1 saszetka leku Fluimucil Muko Junior 2-3 razy na dobę. Dzieci od 7 do 14 lat: 2 saszetki leku Fluimucil Muko Junior 2 razy na dobę lub 1 saszetka 4 razy na dobę. Dorośli i dzieci powyżej 14 roku życia: 2 saszetki leku Fluimucil Muko Junior 2-3 razy na dobę. Zawartość saszetki rozpuścić w małej ilości wody, w razie potrzeby wymieszać łyżeczką. Uzyskany roztwór jest gotowy do wypicia. Roztwór należy wypić bezpośrednio po przygotowaniu.   Uwaga! Podczas leczenia należy wypijać odpowiednio dużą ilość płynów (co najmniej 1.5 litra dziennie). Ostatnia dawka leku Fluimucil Muko Junior powinna być podana najpóźniej 4 godziny przed nocnym spoczynkiem.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na acetylocysteinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaostrzenie astmy oskrzelowej, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zmniejszoną zdolność do odkrztuszania.   Gdy przyjmujesz nitroglicerynę i/lub inne azotany, półsyntetyczne penicyliny, tetracykliny, cefalosporyny i amnioglikozydy (acetylocysteina może osłabiać działanie tych leków, dlatego zaleca się zachowanie co najmniej 2 godzinnego odstępu podczas terapii skojarzonej tymi lekami), leki przeciwkaszlowe (leki te osłabiają odruch kaszlowy i mogą utrudniać odkruszanie rozrzedzonej przez acetylocysteinę wydzieliny).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowanie leku w ciąży i okresie karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem

Skutki uboczne:

Nudności i wymioty, oraz rzadziej reakcje alergiczne takie, jak pokrzywka i skurcz oskrzeli, szczególnie u osób chorych na astmę oskrzelową. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się lekarzem.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Opis

Fluimucil Muko Junior to lek do krótkotrwałego stosowania, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie u osób z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Substancją czynną leku jest acetylocysteina i można go stosować u dzieci już od 3 lat oraz osób dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest acetylocysteina.

Jedna saszetka (1 g) roztworu zawiera 100 mg acetylocysteiny.

Substancje pomocnicze: aspartam, β-karoten (zawiera sacharozę i mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu), aromat pomarańczowy (zawiera glukozę i laktozę), sorbitol.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Fluimucil Muko Junior należy stosować nie dużej niż 5 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Zalecane dawkowanie:

Wiek Dawkowanie
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat 1 saszetka 2 do 3 razy na dobę
Dzieci w wieku od 7 do 14 lat 2 saszetki 2 razy na dobę lub 1 saszetkę 4 razy na dobę
Dzieci w wieku powyżej 14 lat oraz dorośli 2 saszetki 2 do 3 razy na dobę

Przygotowanie roztworu do spożycia:

Zawartość saszetki rozpuścić w połowie szklanki wody, w razie potrzeby wymieszać łyżką.
Uzyskany roztwór jest gotowy do wypicia. Roztwór należy wypić bezpośrednio po przygotowaniu.

Ostatnia dawka leku Fluimucil Muko Junior powinna być podana najpóźniej 4 godziny przed snem.

Działanie

Fluimucil Muko Junior wykazuje działanie mukolityczne. Acetylocysteina zawarta w produkcie, powoduje rozrywanie wiązań dwusiarczkowych polipeptydów śluzu znajdującego się w drogach oddechowych. Dzięki temu upłynnia śluz oraz wydzielinę śluzowo-ropną.
 

Wskazania

Fluimucil Muko Junior stosuje się jako lek ułatwiający odkrztuszanie u pacjentów z objawami infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku:

 • jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników Fluimucil Muko Junior,
 • jeśli u pacjenta występuje stan astmatyczny lub fenyloketonuria,
 • u dzieci poniżej 3 lat.
   

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często  występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):

 • nadwrażliwość, ból głowy, szum w uszach,
 • tachykardia (przyspieszenie czynności serca),
 • wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej, ból brzucha, nudności,
 • pokrzywka, wysypka, obrzęk naczynioruchowy, świąd,
 • gorączka,
 • obniżenie ciśnienia krwi.

Rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):

 • skurcz oskrzeli, duszność,
 • niestrawność.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

 • ciężkie reakcje alergiczne (wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, reakcja rzekomoanafilaktyczna),
 • krwotok.

Działania niepożądane występujące z częstością nieznaną (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • obrzęk twarzy.

Bardzo rzadko informowano o występowaniu ciężkich reakcji skórnych oraz zmian na błonach śluzowych po zastosowaniu leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Podczas leczenia zaleca się spożywać dużych ilości płynów.

Fluimucil Muko Junior zawiera:

 • w każdej saszetce (1 g granulatu) 25 mg aspartamu, czyli źródła fenyloalaniny, która może być szkodliwa dla pacjentów z fenyloketonurią,
 • cukry: sacharozę (składnik β-karotenu), glukozę i laktozę (składniki aromatu pomarańczowego), 762,7 mg sorbitolu w każdej saszetce (1 g granulatu). Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku,
 • mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na saszetkę (składnik β-karotenu), to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania leku jeśli u pacjenta występuje lub występowała w przeszłości choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zwłaszcza jeśli jednocześnie stosuje on inne leki o znanym działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka.

Leczenie pacjentów z astmą oskrzelową powinno przebiegać pod dokładną kontrolą lekarską ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli. W przypadku wystąpienia tego objawu, należy natychmiast przerwać podawanie leku.

W razie upłynnienia dużych ilości wydzieliny, zwłaszcza u małych dzieci i bardzo ciężko chorych unieruchomionych pacjentów, należy umożliwić jej odsysanie.

Acetylocysteiny nie należy podawać pacjentom ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania, jeśli nie zapewni się pacjentowi w czasie leczenia fizykoterapii oddechowej.

Należy zachować ostrożność, jeśli lek jest stosowany długotrwale u pacjentów z nietolerancją histaminy, gdyż mogą u nich wystąpić takie objawy, jak ból głowy, katar naczynioruchowy, świąd skóry.

Stosowanie innych leków

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Fluimucil Muko Junior może wchodzić w interakcje z:

 • lekami przeciwkaszlowymi podczas jednoczesnego stosowania,
 • węglem aktywny,
 • nitrogliceryną,
 • karbamazepiną.

Zaleca się nie mieszać innych leków z roztworem Fluimucil Muko Junior. W przypadku takiej konieczności należy zachować 2-godzinny odstęp pomiędzy podaniem Fluimucil Muko Junior a innych leków, w tym antybiotyków. Wyjątek to lorakarbefen.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

W okresie ciąży zaleca się unikać stosowania Fluimucil Muko Junior, lek może być podawany tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych i pod ścisłą kontrolą lekarza.

Nie wiadomo, czy lek przenika do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Nie należy stosować Fluimucil Muko Junior, jeśli pacjentka karmi piersią.

Wpływ na badania laboratoryjne

Fluimucil Muko Junior może wpływać na wynik oznaczenia ketonów w moczu oraz salicylanów metodą kolorymetryczną.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Leki mukolityczne mogą wywołać niedrożność dróg oddechowych u dzieci w wieku poniżej 2 lat.  Z powodu fizjologicznych cech dróg oddechowych w tej grupie wiekowej może być ograniczona zdolność odkrztuszania, dlatego nie należy stosować leków mukolitycznych u dzieci w wieku poniżej 2 lat.  Ze względu na ilość substancji czynnej nie należy stosować leku Fluimucil Muko Junior u dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Producent

ZAMBON

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji