• Icon
Devisol-25, krople doustne, (150 mcg / ml), 10 ml
6.61 zł 10.54 zł
10.54 zł
6.61 zł

Devisol-25, krople doustne, (150 mcg / ml), 10 ml

  • Icon
Devisol-25, krople doustne, (150 mcg / ml), 10 ml
Cena zależna od przysługującej odpłatności
6.61 zł 10.54 zł
10.54 zł
6.61 zł
Icon
Odbiór leku tylko w aptece za uprzednim okazaniem recepty
BEZPŁATNIE

Devisol-25 - Calcifediolum - zastosowanie i działanie

Skład:

kalcyfediol

Postać:

krople doustne

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Działanie :

reguluje gospodarkę wapniową przeciwkrzywicze

Wskazania:

Zapobieganie i leczenie hipokalcemii (niedobór wapnia we krwi), krzywicy i osteomalacji (rozmiękanie kości).

Dawkowanie:

Doustnie. Stosować z niewielką ilością wody, mleka lub soku. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Należy zapewnić prawidłową podaż wapnia z dietą. W czasie stosowania kalcifediolu nie należy podawać dużych dawek preparatów wapnia. Z innymi preparatami witaminy D3 zwiększa się ryzyko toksyczności (nie stosować w trakcie leczenia preparatem). Podczas leczenia należy okresowo kontrolować stężenie wapnia w surowicy i ewentualnie stężenie wapnia w moczu. W skojarzeniu z dużymi dawkami leków zawierających fosfor nasila się ryzyko hiperfosfatemii (nadmiar fosforu). W skojarzeniu z preparatami magnezu może wystąpić hipermagnezemia (nadmiar magnezu), zwłaszcza u pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek.

Możliwe skutki uboczne:

Stosowanie wysokich dawek witaminy D3 powoduje uwalnianie się wapnia z kości i zwiększenie się jego ilości w surowicy krwi, wapń odkłada się wówczas w tkankach miękkich, takich jak naczynia krwionośne, serce, płuca, skóra. Szczególnie jest to niebezpieczne przy odkładaniu się wapnia w nerkach (może doprowadzić do niewydolności nerek i nadciśnienia). Wczesne objawy nadmiaru wapnia obejmują zaparcie, biegunkę, suchość błony śluzowej jamy ustnej, ból głowy, wzmożone pragnienie, brak łaknienia, metaliczny smak w ustach, nudności, wymioty, zmęczenie, osłabienie. Późnymi objawami są bóle kostne, zmętnienie moczu, zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, nadwrażliwość oczu na światło, świąd skóry, letarg, bóle mięśni, nudności i wymioty, zapalenie trzustki, psychozy, zaburzenia nastroju, zmniejszenie masy ciała.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na kalcyfediol, niedoczynność tarczycy, niedoczyność kory nadnerczy, miażdżycę naczyń, chore serce, kamicę nerkową. Gdy przyjmujesz glikozydy nasercowe, leki przeciwdrgawkowe, kortykosteroidy, leki moczopędne, leki zobojętniające zawierające związki glinu. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Niewielkie ilości kalcyfediolu są wydzielane do mleka kobiecego. Dopuszcza się stosowanie w ciąży wyłącznie w przypadku, gdy lekarz oceni, że przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.
Produkt w kategoriach
Cechy produktu
Typ produktu
Postać
Płeć
Problem
Działanie/właściwości
Układy narządowe
Sposób aplikacji
PRODUCENT