Encyklopedia zdrowia - terminy, choroby, objawy, badania

Dzięki encyklopedii zdrowia poszerzysz swoją wiedzę z zakresu terminów stosowanych w medycynie. Zobacz, jakie są objawy i jak leczy się powszechne choroby, poszukaj znaczenia pojęć medycznych. Sprawdź, na czym polegają najpowszechniejsze badania lekarskie. Skorzystaj z wyszukiwarki terminów lub wybierz kategorię z listy poniżej.

   Terminy medyczne

Albuminy

Albuminy – białka proste będące głównymi białkami występującymi w osoczu krwi – stanowią około 60% wszystkich zawartych w nim białek. Występują też w mleku i w białku jaja kurzego. Są produkowane w wątrobie.

Są niezbędne dla utrzymania prawidłowego ciśnienia onkotycznego krwi, co zapobiega powstawaniu obrzęków. Inną ich rolą jest transport niektórych hormonów, kwasów tłuszczowych, barwników żółciowych, leków, wiązanie i transport dwutlenku węgla oraz działanie buforujące pH. Zmiana poziomu albumin w osoczu prowadzi do zaburzenia procesów filtracji i przenikania wody przez ściany naczyń krwionośnych. Powoduje to zakłócenia w powstawaniu moczu, chłonki i płynu zewnątrzkomórkowego.
Prawidłowy poziom albuminy we krwi ludzkiej wynosi od 3,5 do 5,0 g/dL.

Świńska grypa - pytania i odpowiedzi