Brorfina, Brorphinum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o brorfinie

Rok wprowadzenia na rynek
-
Działanie brorfiny
przeciwbólowe (opioidy)
Rys historyczny brorfiny

Brorfina należy do grupy agonistów receptorów opioidowych. Substancja czynna nie została jak dotąd dopuszczona do stosowania w lecznictwie. Strukturalnie brorfina jest związkiem zbliżonym do cząsteczki piperydyny i została zsyntetyzowana w 2018 roku, jako związek który miał zostać wprowadzony jako silna substancja przeciwbólowa.
Badania przedkliniczne wskazują, że brorfina jest związkiem o działaniu zbliżonym do morfiny i fentanylu, czyli leków należących w naszym kraju do kategorii narkotyków.

Profil i siła działania brorfiny sprawiły, że bardzo szybko została ona wykryta w mieszankach narkotykowych stosowanych w celach rekreacyjnych. Doniesienia ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Belgii i Szwecji wskazują, że związek jest często stosowany w połączeniu z heroiną lub fentanylem. Przyjmowanie brorfiny było związane z co najmniej siedmioma ofiarami śmiertelnymi między czerwcem a lipcem 2020 roku. W związku z zagrożeniem jakie niesie ze sobą ta substancja, w lutym 2020 została tymczasowo dodana do amerykańskiej listy leków z wykazu I (List of Schedule I drugs), a od 5.04.2023 umieszczono ją tam na stałe. Piątego maja.2023 roku brorfinę dodano również do wykazu środków odurzających obowiązującego w Polsce.

Wzór sumaryczny brorfiny

Spis treści

Inne możliwe skutki uboczne

Trudno wskazać dokładne skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas stosowania brofriny z powodu braku badań klinicznych dotyczących tej substancji. Ze względu na jej przynależność do agonistów receptorów opioidowych z całą pewnością można stwierdzić, że do najgroźniejszych efektów podczas stosowania brofriny zaliczamy depresję oddechową, zatrzymanie pracy mięśnia sercowego oraz zaburzenia oddechu prowadzące do zgonu. Ponadto, ilość przekraczająca zwykle stosowane dawki dobowe może doprowadzić do pojawienia się zmian psychicznych.

Mechanizm działania brorfiny

Aktywność farmakologiczna brorfiny jest prawdopodobnie zbliżona do działania fentanylu. Fentanyl działa poprzez receptory opioidowe typu μ. Lek jest agonistą receptorów opioidowych, których pobudzenie skutkuje zmniejszeniem stężenia cAMP. Następnie zmniejsza się zależny od cAMP napływ jonów wapniowych do wnętrza komórki. Ostatecznym rezultatem działania fentanylu jest hiperpolaryzacja błony komórkowej co zmniejsza przesłanie impulsów nerwowych (w tym sygnałów o bólu).

Należy pamiętać, że ze względu na podobieństwo aktywności brorfiny do działania fentanylu istnieje ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Wśród nich możemy wyróżnić uzależnienie fizyczne, wymioty oraz zaparcia spowodowane zwiększeniem napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Dochodzi również do zahamowania czynności oddechowych charakterystycznego dla działania opioidów. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij