Alopexy - Minoxidilum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład minoksydyl
Postać roztwór do stosowania na skórę
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie pobudza porost włosów
Zamów w doz.pl Alopexy, 5 %, roztwór na skórę, 60 ml x 3 butelki PET
Alopexy, 5%, roztwór na skórę, 60 ml, 1 butelka PET

Wskazania:

Łysienie androgenowe (nadmierne wypadanie włosów) o umiarkowanym nasileniu u mężczyzn.  Nie zaleca się stosowania tego leku u kobiet ze względu na częste występowanie nadmiernego owłosienia poza miejscami jego stosowania.

Dawkowanie:

Zewnętrznie, na skórę głowy, ściśle według zaleceń lekarza.Ten lek powinien być stosowany na zdrową skórę głowy. Przed i po naniesieniu roztworu na skórę głowy, należy dokładnie umyć ręce. Przed zastosowanie leku włosy i owłosioną skórę głowy należy dokładnie wysuszyć. Lek nanosić koniuszkami palców, na całą leczoną powierzchnię skóry, zaczynając od środka leczonej powierzchni. Wyniki leczenia nie są widoczne natychmiast: zatrzymanie wypadania włosów i/lub ponowny wzrost włosów mogą być widoczne po pewnym czasie od rozpoczęcia leczenia. Uwaga! Roztwór zawiera alkohol i może powodować uczucie pieczenia i podrażnienie po przypadkowym dostaniu się do oczu, ran, na podrażnioną skórę lub błony śluzowe: podrażnione okolice należy dokładnie przemyć bieżącą wodą.  Nie wystawiać leczonej skóry głowy na słońce: należy nosić nakrycie głowy (kapelusz).

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: nadmierne owłosienie (nadmierny porost włosów w miejscach gdzie nie stosowano leku), zwłaszcza, jeżeli lek jest stosowany u kobiet. Często: łagodne reakcje skórne (nadwrażliwość, miejscowe podrażnienie ze złuszczaniem naskórka, świąd, zaczerwienie skóry, zapalenie skóry, suchość skóry), bóle głowy, wyprysk (reakcja alergiczna skóry), którą może spowodować glikol propylenowy zawarty w leku. Ponadto donoszono o przypadkach występowania następujących działań niepożądanych: spadek ciśnienia, osłabienie, przyspieszone tętno, ból w klatce piersiowej, infekcja ucha, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, podrażnienie oczu, obrzęk (zatrzymanie płynów w tkankach), zapalenie wątroby, zapalenie nerwu, mrowienie, uczucie pieczenia, kamica nerkowa, zaburzenia smaku, reakcje alergiczne (katar, wysypka, obrzęk twarzy), wypadanie włosów, nierównomierny wzrost włosów. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na substancję czynną (minoksydyl) lub którykolwiek z pozostałych składników leku Alopexy, uszkodzenia skóry owłosionej głowy, zaburzenia serca. Jeśli na skórze owłosionej głowy występują podrażnienia, przewlekłe zaczerwienienie lub jest ona objęta stanem zapalnym lub jest pokryta wrzodami. Gdy stosujesz inne leki. Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Należy unikać stosowania leku w czasie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.