×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Nifuroxazid - Nifuroxazidum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład nifuroksazyd
Postać zawiesina
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie przeciwbakteryjne
Zamów w doz.pl Nifuroxazid, (220 mg / 5 ml), zawiesina, 91 ml (Hasco)

Wskazania do stosowania

Lek przeciwbakteryjny. Stosowany w ostrych i przewlekłych biegunkach pochodzenia bakteryjnego oraz w innych schorzeniach przebiegających z biegunką. Wykazuje miejscowe działanie w świetle jelita w stosunku do niektórych gatunków bakterii. Lek nie niszczy niechorobotwórczych bakterii występujących prawidłowo w przewodzie pokarmowym. Nie powoduje powstania szczepów bakterii opornych na jego działanie. Po podaniu doustnym praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest w postaci niezmienionej z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Uwaga! Podczas leczenia ostrych biegunek konieczne jest stałe nawadnianie organizmu. Lek stosować z zachowaniem ścisłej diety z wykluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw. Picie alkoholu podczas stosowania leku Nifuroxazid może spowodować ostre lub groźne reakcje nietolerancji (tzw. reakcje disulfiramopodobne).

Poinformuj lekarza

Gdy mas uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku.

Gdy przyjmujesz inne leki. Ze względu na silne działanie adsorpcyjne nifuroksazydu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub gdy karmisz piersią. Jak dotąd nie stwierdzono niekorzystnego działania nifuroksazydu w ciąży ani podczas karmienia piersią.

Skutki uboczne

Rzadko: bóle brzucha, nudności, wysypka, pokrzywka.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.