×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Arucom - Latanoprostum, Timololum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład timolol
latanoprost
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania do stosowania

Lek Arucom jest używany w celu obniżenia ciśnienia w oku w przebiegu schorzeń takich, jak jaskra z otwartym kątem przesączania i nadciśnienie oczne.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Po zakropleniu zaleca się ucisnąć kącik leczonego oka znajdujący się blisko nosa przez 2 minuty w celu ograniczenia wchłaniania substancji czynnej do krwiobiegu.

Uwaga! Lek Arucom zawiera środek konserwujący o nazwie chlorek benzalkonium, który może powodować podrażnienie oka lub zaburzenie powierzchni oka. Może zostać wchłonięty przez soczewki kontaktowe i wiadomo, że zmienia zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Z tego względu należy unikać kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki kontaktowe, które można ponownie założyć po upływie 15 minut.

Poinformuj lekarza

Gdy masz uczulenie na latanoprost, tymolol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Arucom, astmę, ciężkie przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli (ciężka choroba płuc, która może powodować świsty oddechowe, trudności w oddychaniu i/lub długotrwały kaszel), zaburzenia czynności serca, choroby serca, choroby układu krążenia, cukrzycę lub zbyt małe stężenie cukru we krwi, nadczynność tarczycy, ciężkie reakcje alergiczne wymagające leczenia szpitalnego,wirusowe zakażenie oka wywołane przez wirus opryszki.

Gdy przyjmujesz inne leki. Należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty, a w szczególności o przyjmowaniu:  leków obniżających ciśnienie krwi, leków stosowanych w leczeniu chorób serca, chinidyny (stosowana w leczeniu chorób serca i niektórych postaci malarii), prostaglandyn, analogów prostaglandyn lub pochodnych prostaglandyn (np. inne leki stosowane w leczeniu jaskry), innych leków stosowanych w leczeniu podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Przed planowaną operacją należy powiedzieć lekarzowi o stosowaniu leku Arucom, ponieważ może on zmieniać działanie niektórych leków stosowanych podczas znieczulenia.

Uwaga! Jeżeli stosujesz inne leki okulistyczne należy zachować co najmniej 5 minutową przerwę pomiędzy aplikacją każdego z nich.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Leku Arucom nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: zmiana koloru oczu poprzez stopniowe zwiększenie ilości brązowego barwnika. Zmiana ta nie powoduje żadnych problemów z widzeniem i może narastać przez lata.
Często: podrażnienie oka (uczucie palenia, piasku w oku, swędzenia, pieczenia lub obecności ciała obcego w oku) i ból oka.
Niezbyt często: ból głowy, zaczerwienie oka, zakażenie oka (zapalenie spojówek), niewyraźne widzenie, łzawienie, zapalenie powiek, podrażnienie lub przerwanie powierzchni oka, wysypki skórne lub świąd.
Podczas stosowania leku Arucom może wystąpić przemijające zaburzenie widzenia. W takim przypadku do czasu poprawy wzroku nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.