Lamozor - Lamotriginum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lamotrygina
Postać tabletki do przygotowywania zawiesiny doustnej
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Neurologia
Działanie przeciwdrgawkowe

Wskazania:

U dorosłych i u dzieci w wieku 13 lat i powyżej, Lamozor może być stosowany pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu padaczki. Lamozor może być także stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu napadów padaczkowych związanych ze schorzeniem zwanym zespołem Lennox-Gastaut. U dzieci w wieku od 2 do 12 lat Lamozor może być stosowany w skojarzeniu z innymi lekami w leczeniu tych schorzeń. Może być stosowany pojedynczo w leczeniu rodzaju padaczki zwanego typowymi napadami nieświadomości. U dorosłych Lamozor można stosować pojedynczo lub w skojarzeniu z innymi lekami w celu zapobiegania epizodom depresji występującym w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Tabletki Lamozor można przyjąć po rozpuszczeniu w wodzie, można je rozgryzać lub można przyjmować przez połknięcie ich w całości z odpowiednią ilością wody. Tabletki, w miarę możliwości, powinny być przyjmowane o tych samych porach każdego dnia.   Uwaga! W celu przerwania stosowania leku Lamozor, istotne jest, aby dawka była zmniejszana stopniowo, w ciągu około dwóch tygodni. W przypadku nagłego zaprzestania stosowania leku Lamozor, może nastąpić nawrót objawów padaczki lub mogą one ulec nasileniu.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: ból głowy, zawroty głowy, uczucie senności, niezborność ruchów i brak koordynacji (ataksja),  podwójne lub niewyraźne widzenie, nudności lub wymioty, wysypka skórna. Często: agresja lub drażliwość, szybkie, mimowolne ruchy gałek ocznych (oczopląs), drżenie, trudności z zasypianiem, biegunka, suchość w jamie ustnej, uczucie zmęczenia, ból pleców, stawów lub ból w jakimkolwiek innym miejscu. Rzadko: swędzenie oczu z towarzyszącą wydzieliną (zapalenie spojówek), potencjalnie zagrażająca życiu wysypka skórna (Zespół Stevensa-Johnsona). Bardzo rzadko: omamy („widzenie” lub „słyszenie” rzeczy, które nie są rzeczywiste), dezorientacja lub pobudzenie, uczucie chwiejności i braku stabilności w trakcie poruszania się, mimowolne ruchy ciała (tiki), mimowolne skurcze mięśni dotyczące oczu, głowy tułowia (choreoatetoza) lub inne nietypowe ruchy ciała takie jak szarpnięcia, drżenia lub sztywność, zwiększenie częstości napadów padaczkowych u osób z wcześniej rozpoznaną padaczką, zmiany czynnościowe wątroby, zaburzenie krzepnięcia krwi, które może spowodować nieoczekiwane krwawienie lub sinienie, wysoka temperatura ciała, obrzęk twarzy, powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi, pod pachami i w pachwinach, nasilenie objawów choroby u osób w z rozpoznaną chorobą Parkinsona.   Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na lamotryginę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.   Gdy stosujesz inne leki przeciwpadaczkowe, lit, bupropion , olanzapinę, rysperydon, ryfamicynę, połączenie lopinawiru i rytonawiru lub atazanawiru i rytonawiru, stosowane w leczeniu zakażenia ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV), hormonalne środki antykoncepcyjne (lek Lamozor  może wpływać na działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich aktualnie lub ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie należy przerywać leczenia padaczki w czasie ciąży. Jednakże może istnieć zwiększone ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci, których matki stosowały lek Lamozor w czasie ciąży. Do tych wad należą rozszczep warg lub podniebienia. Substancja czynna leku Lamozor przenika do mleka matki i może mieć wpływ na dziecko.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.