Tramal - Tramadoli hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek tramadolu
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
roztwór do wstrzykiwań
kapsułki
krople doustne
czopki doodbytnicze
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Reumatologia
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Onkologia kliniczna
Chirurgia ogólna
Działanie przeciwbólowe
Zamów w doz.pl Tramal Retard 50, 50 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 30 szt
Tramal Retard 50, 50 mg, tabletki, o przedłużonym uwalnianiu, 10 szt
Tramal Retard 50, 50 mg, tabletki, o przedłużonym uwalnianiu, 50 szt
Tramal Retard 100, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 100 mg, 30 szt
Tramal Retard 100, tabletki, 100 mg, 10 szt
Tramal Retard 100, tabletki, 100 mg, 50 szt
Tramal Retard 150, tabletki, 150 mg, 10 szt
Tramal Retard 150, tabletki, 150 mg, 30 szt
Tramal Retard 150, tabletki, 150 mg, 50 szt
Tramal Retard 200, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 200 mg, 10 szt
Tramal Retard 200, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 200 mg, 30 szt
Tramal Retard 200, tabletki, 200 mg, 50 szt
Tramal, 100 mg/ml, krople doustne, 10 ml
Tramal, 100 mg/ml, krople doustne, 96 ml
Tramal, 50 mg/1 ml; 1 ml, roztwór do wstrzyknięć, 5 ampułek
Tramal, 50 mg/1 ml; 2 ml, roztwór do wstrzyknięć, 5 ampułek
Tramal, czopki, 100 mg, 5 szt
Tramal, kapsułki twarde, 50 mg, 20 szt

Wskazania:

Ból o średnim i dużym nasileniu.

Dawkowanie:

W zależności od postaci leku - doustnie (kapsułki, krople doustne, tabletki powlekane o przedłużonym działaniu), doodbytniczo (czopki) lub w powolnych wstrzyknięciach domięśniowych, dożylnych lub podskórnych (roztwór do wstrzykiwań). Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków, kapsułki i tabletki połykając w całości i popijając niewielką ilością płynu, nie dzielić ani nie rozgryzać, krople należy przyjmować z niewielką ilością płynu lub "na cukier". Dawkę (w zależności od intensywności bólu i indywidualnej wrażliwości) i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Nie stosować w leczeniu uzależnień od opioidów. W czasie terapii nie wolno spożywać alkoholu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.     Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: nudności i zawroty głowy. Często: wymioty, zaparcia, nadmierne pocenie się, suchość w jamie ustnej, ból głowy, splątanie. Mogą wystąpić także zaburzenia czynności układu krążenia (kołatanie serca, omdlenia) - występujące szczególnie podczas podawania dożylnego leku oraz u pacjentów osłabionych lub po wysiłku fizycznym. Rzadko obserwowano: osłabienie mięśni szkieletowych, zmiany łaknienia oraz zaburzenia w oddawaniu moczu. W pojedynczych przypadkach opisywano drgawki pochodzenia mózgowego - występowały one prawie wyłącznie po podaniu dożylnym dużych dawek leku oraz jednoczesnym leczeniu środkami mogącymi obniżyć próg drgawkowy lub wywołać drgawki. Lek może wywołać uzależnienie, szczególnie u pacjentów z tendencją do nadużywania leków, oraz mogą wystąpić objawy związane z reakcją odstawienia, podobne do obserwowanych po odstawieniu opioidów. W pojedynczych przypadkach zaobserwowano zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.   Lek może upośledzać sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na tramadol lub pozostałe składniki preparatu, padaczkę, schorzenia wątroby i/lub nerek, jesteś uzależniony od opioidów, padaczkę, skłonność do występowania drgawek pochodzenia mózgowego.   Gdy przyjmujesz leki z grupy inhibitorów monoamioksydazy - MAO (lub zażywałeś je w ciągu 14 dni poprzedzających leczenie), leki przeciwdepresyjne, leki przeciwlękowe, nasenne i inne leki działające hamująco na ośrodkowy układ nerwowy. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.