×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Suplar - Amlodipinum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa stabilna, dławica piersiowa naczynioskurczowa (typ Prinzmetala).

Dawkowanie

Doustnie. Tabletki przyjmuje się niezależnie od posiłków, popijając szklanką wody. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie należy stosować u dzieci, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania w tej grupie wiekowej.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na amlodypinę lub inne pochodne dihydropirydyny, niedociśnienie tętnicze, stwierdzone zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca (np. zwężenie zastawki aortalnej).

Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi.

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Stosowanie w ciąży i u kobiet karmiących jest przeciwwskazane. Podawanie amlodypiny kobietom w wieku rozrodczym jest dozwolone pod warunkiem stosowania przez tę grupę pacjentek skutecznej antykoncepcji.

Skutki uboczne

Lek na ogół jest dobrze tolerowany, mogą jednak wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności, obrzęki, zaczerwienienie twarzy i szyi, kołatanie serca, uczucie zmęczenia, senność, bóle brzucha. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu amlodypiny na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Jednak u pacjentów, u których wystąpią zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie, nudności, zdolność ta może być zaburzona.