Lamotrigine - ratiopharm - Lamotriginum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lamotrygina
Postać tabletki do przygotowywania zawiesiny doustnej
tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwdrgawkowe

Wskazania:

Tabletki. Dorośli i młodzież: monoterapia padaczki - napady częściowe, napady uogólnione (napady pierwotnie uogólnione, wtórnie uogólnione napady toniczno-kloniczne); leczenie skojarzone padaczki - napady częściowe, napady uogólnione, napady drgawkowe związane z zespołem Lennoxa-Gastauta. Tabletki do przygotowywania zawiesiny doustnej. Dorośli i młodzież: monoterapia padaczki - napady częściowe, napady uogólnione, leczenie skojarzone padaczki - napady częściowe, napady uogólnione. Dzieci w wieku powyżej 2 lat: leczenie skojarzone padaczki - napady częściowe.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody, tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej należy rozpuszczać w szklance wody. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat należy odstawiać stopniowo, zmniejszając dawkę w ciągu 2 tygodni, chyba że względy bezpieczeństwa przemawiają za natychmiastowym jego odstawieniem.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo częste wysypka skórna, ból i zawroty głowy, podwójne widzenie, niewyraźne widzenie. Ciężkie wysypki występują często u dzieci oraz niezbyt często u dorosłych. Zmiany skórne występują częściej u pacjentów przyjmujących lamotryginę w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Rzadko obserwowano przypadki zmian skórnych o ciężkim, potencjalnie zagrażającym życiu charakterze. Ponadto obserwowano często: drażliwość, senność, bezsenność, drżenie, oczopląs, ataksję, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), zmęczenie.     Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lamotryginę, karbamazepinę, fenytoinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwdrgawkowe, doustne leki antykoncepcyjne. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lamotrygina jest wydzielana z mlekiem matki. Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią należy rozważyć potencjalne korzyści wynikające z karmienia piersią i możliwe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u niemowlęcia.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.