Klacid - Clarithromycinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład klarytromycyna
Postać granulat do przygotowania zawiesiny doustnej
tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu
tabletki powlekane
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby płuc
Medycyna rodzinna
Dermatologia i wenerologia
Gastroenterologia
Otolaryngologia
Działanie przeciwbakteryjne
Zamów w doz.pl Klacid Uno, 500 mg, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 7 szt. (import równoległy, InPharm)
Klacid Uno, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 500 mg, 5 szt
Klacid Uno, tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 500 mg, 7 szt
Klacid, granulat do przygotowania zawiesiny, (125 mg / 5 ml), 100 ml
Klacid, granulat do przygotowania zawiesiny, (125 mg / 5 ml), 60 ml
Klacid, granulat do przygotowania zawiesiny, (250 mg / 5 ml), 100 ml
Klacid, granulat do przygotowania zawiesiny, (250 mg / 5 ml), 60 ml
Klacid, tabletki powlekane, 250 mg, 10 szt
Klacid, tabletki powlekane, 250 mg, 14 szt
Klacid, tabletki powlekane, 500 mg, 14 szt

Wskazania:

Lek stosowany jest w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych (m.in. zapalenia zatok), zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc), w leczeniu zakażeń skóry, potwierdzonego diagnostycznie zakażenia Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniem dwunastnicy (w skojarzeniu z lekami hamującymi wydzielanie soku żołądkowego).

Dawkowanie:

Doustnie. Preparat można przyjmować razem z posiłkiem. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaburzenia smaku), ból głowy, przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi, sporadycznie zapalenie wątroby. Mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości (m.in. pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy), zaburzenia snu, stany splątania, przemijające zaburzenia słuchu, nadkażenia grzybicze.

Poinformuj lekarza:

Gdy stwierdzono u ciebie uczulenie na antybiotyki z grupy makrolidów (np. na erytromycynę). Gdy przyjmujesz leki zawierające astemizol, cizaprid, digoksynę. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Preparaty podobne

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.