Pabialgin P - Allobarbitalum, Propyphenazonum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład allobarbital
propyfenazon
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Jako lek przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, neuralgie) oraz jako lek przeciwgorączkowy. Zalecany jedynie do stosowania doraźnego, krótkotrwałego.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie należy przekraczać dawki 6 tabletek na dobę.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie może powodować nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę; objawy uczuleniowe ze zmianami skórnymi (pokrzywka, rumień). Przy dłuższym stosowaniu lub wysokich dawkach może powodować uszkodzenia szpiku, wątroby i nerek (przewlekłe śródmiąższowe zapalenie z martwicą brodawek). Może wywołać nadmierną senność przy długotrwałym stosowaniu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu.  Gdy stwierdzono u Ciebie alergię pirazolową, cięzkie schorzenia nerek i/lub wątroby, zmiany w obrazie morfologicznym krwi. Gdy przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, sulfonamidy, fenytoinę lub inhibitroy MAO (monoaminooksydazy). Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.