Betadine,10%, maść, 30 g (import równoległy, InPharm)
Betadine,10%, maść, 30 g (import równoległy, InPharm)
14.49 zł

Betadine,10%, maść, 30 g (import równoległy, InPharm)

Betadine,10%, maść, 30 g (import równoległy, InPharm)
14.49 zł
BEZPŁATNIE

Opis

Lek do miejscowego stosowania w przypadku oparzeń, owrzodzeń troficznych, zakażeń oraz ran i otarć skórnych.

Importer: InPharm
Kraj: Grecja
Dowiedz się więcej o imporcie równoległym

Skład

Substancja czynną jest powidon jodowany. Każdy gram maści zawiera 100 mg powidonu jodowanego.
Pozostałe składniki to: sodu wodorowęglan, makrogol 400, makrogol 4000, makrogol 1000, makrogol 1500, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Zewnętrznie.
W leczeniu zakażeń: maść nakładać raz lub dwa razy na dobę maksymalnie przez 14 dni. Skórę zmienioną chorobowo należy oczyścić i osuszyć. Na zmienioną skórę nakładać maść. Można założyć opatrunek lub bandaż.

Działanie

Substancja czynna leku powidon jodowany to połączenie jodu i polimeru poliwinylopyrolidonu, z którego przez pewien okres czasu po zastosowaniu leku BETADINE uwalnia się jod. Wolny jod ma silne właściwości bakteriobójcze - działa na wirusy, grzyby, a także niektóre pierwotniaki. Lek BETADINE jest środkiem dezynfekującym.

Wskazania

Oparzenia, rany, otarcia, owrzodzenia, zakażenia skóry. 

Przeciwwskazania

Kiedy nie należy stosować leku:

  • w przypadku nadwrażliwości lub podejrzenia nadwrażliwości na jod,
  • regularne stosowanie leku jest przeciwwskazane u osób z chorobami tarczycy (w szczególności u osób z wolem guzkowym koloidalnym, wolem endemicznym i zapaleniem tarczycy typu Hashimoto),
  • w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa,
  • przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii.  

Działania niepożądane

Rzadko (dotyczą do 10 na 10 000 osób)
Reakcje uczuleniowe, kontaktowe zapalenie skóry (z objawami takimi jak zaczerwienienie skóry, małe pęcherze i świąd skóry).

Bardzo rzadko (dotyczą mniej niż 1 osoby na 10 000)
Reakcja anafilaktyczna (ciężka reakcja alergiczna powodująca między innymi trudności w oddychaniu, zawroty głowy, obniżenie ciśnienia tętniczego), nadczynność tarczycy (może powodować zwiększony apetyt, zmniejszenie masy ciała, potliwość, szybkie bicie serca lub niepokój ruchowy) u pacjentów z chorobą tarczycy, obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła).

Częstość nieznana (nie można określić częstości na podstawie dostępnych danych)
Niedoczynność tarczycy (może wystąpić po długotrwałym lub intensywnym stosowaniu leku, powodując na przykład zmęczenie, zwiększenie masy ciała, wolniejsze bicie serca), zaburzenia czynności nerek, chemiczne oparzenie skóry (może wystąpić w wyniku ,,zbierania się” leku pod pacjentem w czasie przygotowania pacjenta do operacji), zaburzenia elektrolitowe, kwasica metaboliczna, ostra niewydolność nerek, nieprawidłowa osmolarność krwi (może wystąpić po stosowaniu bardzo dużych ilości leku, na przykład w leczeniu oparzeń).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. 

  • Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
  • Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty

W ciąży i w okresie karmienia piersią stosowanie leku BETADINE jest dozwolone jedynie w przypadku dokładnej diagnozy i bezwzględnych wskazań  do zastosowania leku. Jeżeli lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku, powinien ograniczyć dawkę leku oraz czas trwania terapii, ponieważ wchłonięty jod może przenikać przez łożysko i do mleka kobiecego. Stosowanie leku może spowodować przemijającą nadczynność tarczycy u płodu lub noworodka. Może być konieczne przeprowadzanie badań czynności tarczycy u dziecka. Należy chronić dzieci przed sytuacją, w której mogłyby wziąć lek do ust lub go połknąć.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie zaleca się stosowania u dzieci do 3 miesiąca życia.

Producent

INPHARM/LAVIPHARM

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Problem
Część ciała
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT

Betadine (maść) - Povidonum iodinatum - zastosowanie i działanie

Skład:

jodopowidon

Postać:

maść

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Chirurgia ogólna Dermatologia i wenerologia

Działanie:

przeciwgrzybicze przeciwwirusowe przeciwpierwotniakowe bakteriobójcze

Wskazania:

Oparzenia, rany, otarcia, owrzodzenia, zakażenia skóry.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. W leczeniu zakażeń: maść nakładać raz lub dwa razy na dobę maksymalnie przez 14 dni. Skórę zmienioną chorobową należy oczyścić i osuszyć. Na zmienioną skórę nakładać maść. Można założyć opatrunek lub bandaż.   Nie zaleca się stosowania u dzieci do 3 miesiąca życia.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Odczyny alergiczne u osób nadwrażliwych, podrażnienia miejscowe, podczas długotrwałego stosowania na większych obszarach skóry zwiększa się wchłanianie jodu, co w konsekwencji może doprowadzić do powstawania wola z równoczesną nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy i wystąpienia objawów ogólnych.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na jod, zaburzenia czynności tarczycy, masz planowane leczenie jodem radioaktywnym.   Gdy stosujesz inne preparaty dermatologiczne. Jednoczesne stosowanie maści Betadine z enzymatycznymi maściami do leczenia ran może zmniejszyć skuteczność obu preparatów.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Maści nie należy stosować podczas karmienia piersią i powyżej 3 miesiąca ciąży.