Grypostop, tabletki powlekane, 12 szt.

dekstrometorfan, paracetamol, pseudoefedryna, tabletka, gorączka, kaszel, grypa, przeziębienie, katar

7.99 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece
    0.00 zł

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier INPOST
    9.99 zł
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat InPost
    9.99 zł
    Odbiór w punkcie DHL
    9.99 zł

Polecane zamienniki

O produkcie

Producent

MEDICOFARMA S.A.
Tarnobrzeska 13
Radom

Opis

Grypostop to wieloskładnikowy lek stosowany podczas doraźnego leczenia przeziębień, stanów grypopochodnych czy grypy. Lek zawiera 3 substancje czynne: paracetamol, bromowodorek dekstrometorfanu oraz chlorowodorek pseudoefedryny, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwkaszlowe a także udrażniania przewody nosowe i ujścia zatok obocznych nosa. Grypostop jest przeznaczony dla dzieci powyżej 12 roku życia i osób dorosłych.

Skład

Substancjami czynnymi leku są: paracetamol (Paracetamolum), pseudoefedryny chlorowodorek (Pseudoephedrini hydrochloridum) i dekstrometorfanu bromowodorek (Dextromethorphani hydrobromidum).  

1 tabletka powlekana zawiera: 325 mg paracetamolu, 30 mg pseudoefedryny chlorowodorku i 15 mg dekstrometorfanu bromowodorku. 

Substancje pomocnicze: magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, poliwinylopirolidon (povidon), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), skrobia ziemniaczana, hydroksypropylometyloceluloza, glikol polietylenowy, polisorbat 80, tytanu dwutlenek. 

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek do stosowania doustnego. 

Zwykle stosowane dawkowanie:
Dzieci powyżej 12 roku życia i dorośli: 2 tabletki w razie konieczności 3 lub 4 razy na dobę, nie częściej niż co 4 godziny.
Nie przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.

Bez konsultacji lek można stosować maksymalnie przez 3 dni.

Działanie

Grypostop jest produktem leczniczym wieloskładnikowym o kompleksowym działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym, przeciwkaszlowym. Lek także udrożnia przewody nosowe i ujścia zatok obocznych nosa, ponadto zmniejsza ilość wydzieliny śluzowej oraz przekrwienie i obrzęk śluzówki przewodów nosowych.

Grypostop zawiera 3 substancje aktywne: paracetamol, pseudoefedryny chlorowodorek i dekstrometorfanu bromowodorek.

Paracetamol odpowiada za działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. 
Pseudoefedryna po podaniu doustnym zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. 
Dekstrometorfan posiada właściwości przeciwkaszlowe. 

Wskazania

Doraźne leczenie objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych (gorączka, katar, kaszel, ból głowy, ból gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe). 

Przeciwwskazania

Kiedy nie należy stosować Grypostop:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,  
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
  • jeśli u pacjenta występuje niedokrwistość (obniżona liczba czerwonych krwinek),
  • jeśli pacjent stosuje jednocześnie inne leki zawierające paracetamol, dekstrometorfan, lub pseudoefedrynę lub inne sympatykomimetyki,
  • jeśli pacjent jednocześnie stosuje lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni stosował leki hamujące białko (enzym) zwany monoaminooksydazą (tzw. inhibitory MAO), 
  • u dzieci do lat 12, w ciąży i w okresie karmienia piersią,  
  • jeśli u pacjenta występuje kaszel z dużą ilością wydzieliny, 
  • jeśli u pacjenta występuje astma oskrzelowa i kaszel związany z astmą oskrzelową,
  • jeśli u pacjenta występuje ciężkie nadciśnienie, ciężka choroba niedokrwienna serca, jeśli u pacjenta choruje na mukowiscydozę.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):

  • senność, zawroty głowy,  
  • euforia,  
  • nadmierne uspokojenie, uczucie pustki w głowie,  
  • niepokój, nerwowość, rozdrażnienie, zaburzenia nastroju, pobudzenie psychomotoryczne, 
  • nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia,
  • reakcje alergiczne.

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów):

  • agranulocytoza, trombocytopenia, neutropenia. 

Częstość nieznana występowania działań niepożądanych (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • nagła gorączka, zaczerwienienie skóry lub liczne niewielkie krostki mogą wystąpić w ciągu pierwszych 2 dni stosowania leku Grypostop.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Jeśli wystąpi nadmierna nerwowość, zawroty głowy, bezsenność, należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.

Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. 

Podczas stosowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby.

Nie należy stosować innych leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (np. leki działające nasennie, uspokajająco).

Jeśli u pacjenta wystąpi gorączka z uogólnionym rumieniem skóry i wysypką krostkową, należy przerwać przyjmowanie leku Grypostop i skontaktować się z lekarzem lub niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:

  • pacjentów z niewydolnością wątroby i (lub) nerek;
  • osób w podeszłym wieku, gdyż zwiększa się ryzyko występowania działań niepożądanych ze strony układu nerwowego; 
  • u pacjentów osłabionych lub unieruchomiony przez dłuższy czas;
  •  pacjentów, u których wystąpią trudności w oddychaniu;
  • u chorych na rozedmę płuc, astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przerost gruczołu krokowego, nadczynność tarczycy, cukrzycę, podwyższone ciśnienie krwi, choroby serca, tętnic, jaskrę z zamkniętym kątem lub z guzem chromochłonny nadnerczy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Nie należy stosować produktu razem z innymi lekami zawierającymi: paracetamol, dekstrometorfan lub pseudoefedrynę czy innymi środkami pobudzającymi układ współczulny (sympatykomimetykami).

Grypostop może wchodzić w interakcje z:

  • lekami przyśpieszającymi opróżnianie żołądka - przyśpieszają wchłanianie paracetamolu,
  • lekami opóźniającym opróżnianie żołądka i wszystkie leki cholino lityczne - mogą opóźniać wchłanianie i działanie paracetamolu w organizmie, 
  • narkotycznymi lekami przeciwbólowymi - opóźniają wchłanianie paracetamolu do krwi,
  • salicylamidem - wydłuża on działanie paracetamolu,
  • lekami nasennymi i uspokającymi - nasilenie działanie przeciwbólowego,
  • lekami takimi jak: propranolol, nizatydyna, zidowudyna czy probenecid – zwiększają działanie pseudoefedryny (sympatykomimetyków), a także pojawia się większe prawdopodobieństwo szkodliwego działania paracetamolu, poprzez zwiększanie jego stężenia we krwi, 
  • salbutamolem podawanym doustnie - zmniejszenie szybkości wchłaniania paracetamolu,
  • lekami stosowanymi w cukrzycy i przeciwzakrzepowymi – nasilenie działania tych leków, 
  • chloramfenikolem - paracetamol może zwiększać jego szkodliwe działanie,
  • ryfampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, barbituranami oraz innymi lekami wpływającymi na metabolizm w wątrobie –podczas jednoczesnego stosowania z paracetamolem zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby,
  • inhbitorami MAO -  zwiększają działanie pseudoefedryny (sympatykomimetyków), więc należy zachować 14 dniowy odstęp pomiędzy zastosowaniem, ponadto paracetamol może powodować wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, pobudzenie oraz gorączkę,
  • innymi lekami sympatykomimetycznymi (rozszerzającymi oskrzela) - pseudoefedryna nasila ich działanie,
  • metyldopą, guanetydyną i rezerpiną – pseudoefedryna osłabia ich działanie,
  • trójpierścieniowymi leki przeciwdepresyjne - nasilają działanie pseudoefedryny,
  • wodorotlenekiem glinu (stosowany np. w zgadze) - zwiększone wchłanianie pseudoefedryny,
  • kaolinem -  zmniejszone wchłanianie pseudoefedryny, 
  • Dekstrometorfan może zwiększać działanie inhibitorów MAO, leków działających depresyjnie na układ nerwowy, alkoholu oraz leków zapierających. 
  • Leki takie jak np. amiodaron, haloperidol, propafenon, chinidyna, fluoksetyna, wenlafaksyna, risperidon mogą zwiększać stężenie dekstometorfanu we krwi.
  • Dekstrometorfan podawany jednocześnie z lidokainą lub niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi może potęgować ich działanie.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pokarm może opóźniać wchłanianie paracetamolu. 

Dekstrometorfan może zwiększać działanie alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Stosowanie leku Grypostop w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować u dzieci do lat 12.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Grypostop może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.  W trakcie stosowania leku należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij