Carbo Medicinalis VP, 300 mg, tabletki, 20 szt.

węgiel, tabletka, biegunka, zatrucie pokarmowe

14,99 zł
Cena za szt.: 0,75 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Bausch Health Ireland Limited
3013 Lake Drive
Dublin 24, D24PPT3 Irlandia

Producent

Bausch Health Poland sp. z o.o.

Opis

Carbo Medicinalis VP to lek zawierający węgiel aktywny, charakteryzujący się dużymi właściwościami adsorpcyjnymi i z tego powodu podaje się go w biegunkach, wzdęciach czy niestrawności. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Skład

Substancją czynna leku jest węgiel aktywny.

1 tabletka zawiera 300 mg węgla aktywnego.

Substancje pomocnicze: sacharoza,celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, karboksymetyloskrobia sodowa, glicerol, magnezu stearynian.

Dawkowanie

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Carbo medicinalis VP stosuje się doustnie. Dawkowanie leku zależy od wskazania leczniczego.

W przypadku biegunek u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat podaje się  jednorazowo doustnie około 4,0g (10-13 tabletek) najlepiej w postaci przygotowanej z rozkruszonych tabletek wodnej papki. Dawkę można powtarzać co kilka godzin, jeśli konieczne.

Przy wzdęciach i niestrawności stosuje się zwykle 3-4 tabletki kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Tabletki można połykać w całości jednak w celu ich szybszego działania zalecane jest ich rozgryzanie.

Jeśli pomimo leczenia wzdęcia utrzymują się 7 dni a biegunka 2 dni, lub jeśli wystąpi gorączka lub krew w stolcu, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to wskazywać, że leczenie wyłącznie węglem aktywnym jest niewystarczające.

Działanie

Po dotarciu do przewodu pokarmowego węgiel aktywny wiąże różne substancje znajdujące się w nim, również nasilające perystaltykę jelit oraz zwiększające przenikanie wody do światła jelit. Lek wiąże również toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne itp. i w ten sposób uniemożliwia ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Uniemożliwia także wtórne wchłanianie substancji wydalonych do jelit np. z żółcią.

Wskazania

Carbo Medicinalis VP stosuje się w biegunkach, wzdęciach czy niestrawności. Po konsultacji z lekarzem produkt może zostać użyty przy zatruciach lekami lub pozostałymi substancjami chemicznymi.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku u osób uczulonych na węgiel leczniczy lub którykolwiek z pozostałych składników. Nie podawać nieprzytomnym pacjentom z niezabezpieczonymi drogami oddechowymi.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Częstość nieznana: wymioty, zwłaszcza u dzieci, zaparcia, aspiracja do płuc zwłaszcza podczas wymiotów po podaniu węgla.
Węgiel barwi stolec na czarno.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i tylko sporadycznie podczas leczenia węglem aktywnym, ponieważ ciężka i długotrwała biegunka może prowadzić do zaburzeń wodno-elektrolitowych.

Carbo medicinalis VP zawiera sacharozę (253,5 mg w 1 tabletce), więc należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą, jak również w przypadku osób z nietolerancją niektórych cukrów, którzy powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami, gdyż może osłabić ich działanie.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Carbo Medicinalis VP po podaniu doustnym neutralizuje działanie innych podanych jednocześnie tą drogą substancji (w tym leków). Z tego powodu jeśli konieczne jest przyjęcie innych leków to należy podać je 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla aktywnego.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Carbo medicinalis VP nie należy przyjmować podczas, ani bezpośrednio po posiłkach, ponieważ pokarm zmniejsza zdolność adsorpcyjną węgla aktywnego.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Przed zastosowaniem produktu leczniczego w czasie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek przeznaczony dla dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij