Alocutan Forte, 50 mg/ml, aerozol na skórę, 60 ml

minoksydyl, aerozol, roztwór, wypadanie włosów, łysienie

35.39 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
37.99 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!

Dostępny w 11 aptekach.

Zarezerwuj w aptece

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

SUN-FARM Sp. z o.o.
ul. Dolna 21
05-092 Łomianki

Opis

Alocutan Forte to lek stosowany w łysieniu typu męskiego, czyli inaczej androgenowego. Aerozol jest przeznaczony dla mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat, aby pobudzić wzrost włosów oraz ograniczyć ich wypadanie na czubku głowy.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl.

1 ml roztworu zawiera 50 mg minoksydylu.

Substancje pomocnicze: etanol 96% (V?V), glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Alocutan Forte jest przeznaczony do zewnętrznego stosowania wyłącznie na suchą, owłosioną i nieuszkodzoną skórę głowy. Zalecane dawkowanie Alocultanu Forte to 1 ml leku (6 rozpyleń) na objętą zmianami powierzchnię owłosionej skóry głowy dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Maksymalna dawka dobowa nie zależnie od wielkości powierzchni leczonej skóry to 2 ml.

Jak używać Alocultan Forte?

Do produktu dołączone są 2 aplikatory. Jeden (wstępnie zamontowany) przeznaczony do aplikacji leku na duże powierzchnie oraz drugi z wydłużoną końcówką do bardziej precyzyjnego nakładania. Aby zaaplikować Alocutan Forte należy po każdym naciśnięciu pompki rozprowadzić płyn koniuszkami palców na leczonej powierzchni, należy przy tym unikać wdychania rozpylonego roztworu. Jedna dawka to 6 rozpyleń. Po nałożeniu roztworu należy dokładnie umyć ręce. Po aplikacji nie należy zwilżać leczonego obszaru owłosionej skóry głowy przez 4 godziny, jednakże włosy można układać jak zwykle.

Jak długo należy stosować Alocultan Forte?

Początek i stopień odrastania włosów są różne u poszczególnych pacjentów.
Aby efekty były widoczne, zwykle stosuje się leczenie polegające na aplikacji leku dwa razy na dobę, przez 2 do 4 miesięcy. Aby utrzymać efekt, zaleca się dalsze stosowanie, bez przerywania, dwa razy na dobę.
Stosowanie leku Alocutan Forte w większej ilości i częściej nie prowadzi do uzyskania lepszych rezultatów. Istnieje wystarczające doświadczenie kliniczne dotyczące możliwego działania leczniczego w przypadku leczenia przez okres do 1 roku.
Jeśli po upływie 4 miesięcy nie nastąpiła poprawa, należy zaprzestać leczenia.

Na początku leczenia (pierwsze 2 do 6 tygodni) może wystąpić wrażenie zwiększonej utraty włosów, gdyż nowe powodują wypadania starych. Efekt ten ustępuje po kilku tygodniach i może oznaczać, że zawarty w produkcie leczniczym mnioksydyl działa.

Działanie

Alocultan Forte powoduje pobudzenie wzrostu włosów oraz przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego, które u mężczyzn zaczyna objawiać się cofnięciem linii włosów na czole, a także powstawaniem tzw. zakoli.

Wskazania

Alocutan Forte stosuje się w leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku u osób z nadwrażliwością na minoksydyl lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku są również: nagła oraz nierównomierna utrata włosów; jakiekolwiek nieprawidłowości owłosionej skóry głowy (np. poparzenie słoneczne; ogolona skóra głowy czy łuszczyca); używanie jakichkolwiek opatrunków lub bandaży na owłosioną skórę głowy. Alocutan Forte nie jest przeznaczony dla kobiet.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów - pacjent może potrzebować natychmiastowej pomocy medycznej. Z częstością nieznaną mogą pojawić się: obrzęk twarzy, ust lub gardła, który utrudnia połykanie i oddychanie (może to być objaw ciężkiej reakcji alergicznej; uogólnione zaczerwienie skóry czy swędzenie; ucisk w gardle (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Bardzo często występujące działania niepożądane (częściej niż u 1 na 10 pacjentów): ból głowy.

Często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów): swędzenie, nadmierne owłosienie występujące poza owłosioną skórą głowy (w tym wzrost włosów na twarzy u kobiet), reakcje zapalne skóry (w tym wysypka trądzikopodobna oraz wysypka skórna), skrócenie oddechu, trudności w oddychaniu, obrzęk rąk i nóg, zwiększenie masy ciała, wysokie ciśnienie tętnicze, podrażnienie owłosionej skóry głowy takie jak kłucie, pieczenie, suchość, świąd, łuszczenie się, zapalenie mieszków włosowych.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów): zawroty głowy, nudności.

Częstość nieznana: kontaktowe zapalenie skóry (zapalenie skóry związane z alergią), nastrój depresyjny, podrażnienie oka, przyśpieszone bicie serca, kołatanie serca, obniżone ciśnienie tętnicze, wymioty, objawy w miejscu podania, obejmujące również uszy i twarz, takie jak swędzenie, podrażnienie skóry, ból, zaczerwienienie, obrzęk, suchość skóry, zapalna wysypka aż do możliwości łuszczenia się skóry, zapalenie skóry (dermatitis), pęcherze, krwawienie i owrzodzenie, przemijająca utrata włosów, zmiany koloru włosów, zmiany struktury włosów, ból w klatce piersiowej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć inne przyczyny wypadania włosów, jak zaburzenia hormonalne, choroby podstawowe czy niedożywienie.

Lek Alocutan Forte jest przeznaczony tylko do zewnętrznego stosowania na owłosioną skórę głowy. Nie należy stosować leku Alocutan Forte na inne części ciała.

Nie stosować leku u pacjentów z: objawami zaburzeń układu krążenia czy rytmu serca; wysokim ciśnieniem tętniczym.

Należy przerwać leczenie produktem jeśli wystąpi niskie ciśnienie krwi lub jeden z objawów: ból w klatce piersiowej, przyspieszona praca serca, osłabienie lub zawroty głowy, nagłe zwiększenia masy ciała i o nieznanej przyczynie, obrzęk dłoni lub stóp, utrzymujące się zaczerwienienie owłosionej skóry głowy lub jej podrażnienie bądź w przypadku pojawienia się nowych niespodziewanych objawów.

Lek Alocutan Forte zawiera glikol propylenowy oraz etanol 96% (alkohol), dlatego wielokrotne jego rozpylenie na włosy zamiast na skórę głowy może prowadzić do zwiększonej suchości i (lub) sztywności włosów. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie skóry. Natomiast etanol pieczenie oraz podrażnienie skóry.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie zamrażać.
Po otwarciu butelki, produkt należy zużyć wciągu 6 miesięcy.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Leku Alocutan nie należy stosować razem z innymi lekami dermatologicznymi (leki przeznaczone do stosowania zewnętrznego, zawierające kortykosteroidy, retynoidy lub ditranol) lub z lekami zwiększającymi wchłanianie substancji czynnej przez skórę (absorpcja przez skórę).
Teoretycznie istnieje możliwość, że wchłaniany minoksydyl może nasilać niedociśnienie ortostatyczne (spadek ciśnienia krwi podczas zmiany pozycji z leżącej na stojącą) u pacjentów, którzy przyjmują jednocześnie leki rozszerzające obwodowe naczynia krwionośne, stosowane w leczeniu nadciśnienia.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Produktu nie wolno stosować u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Ten lek może powodować zawroty głowy lub nadciśnienie tętnicze. W przypadku wystąpienia objawów nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij