Sterovag - Formosulfathiazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład formosulfatiazol
Postać globulki dopochwowe
Kategoria Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
Specjalności Ginekologia i położnictwo
Działanie przeciwbakteryjne

Wskazania:

Substancją czynną leku Sterovag jest formosulfatiazol. Formosulfatiazol wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne. Wskazaniami do stosowania leku Sterovag są: stan zapalny pochwy pochodzenia bakteryjnego; świąd sromu i pochwy w przebiegu zakażenia drobnoustrojami wrażliwymi na działanie formosulfatiazolu; zapalenie pochwy na tle grzybicy i rzęsistkowicy, szczególnie w okresie po zakończeniu leczenia swoistego, przed pojawieniem się właściwej flory bakteryjnej (pałeczki kwasu mlekowego).

Dawkowanie:

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Częstotliwość stosowania, dawkę oraz okres stosowania ustala lekarz. Lek Sterovag należy stosować dopochwowo. Lek Sterovag może być stosowany nieżalenie od posiłku. Leku nie należy podawać dzieciom.

Możliwe skutki uboczne:

Nie odnotowano żadnych działań niepożądanych po zastosowaniu leku Sterovag. Po podaniu dopochwowym podobnych substancji (związków z grupy sulfonamidów) opisywano objawy uczuleniowe, najczęściej skórne: zaczerwienienie, wysypka, nadwrażliwość na światło słoneczne, swędzenie, obrzęk oraz pieczenie w miejscu podania. Lek Sterovag nie wywiera wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Jeśli występuje uczulenie na: formosulfatiazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku; sulfonamidy (środki przeciwbakteryjne, odkażające). Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które planujesz przyjmować.  Jeśli jesteś w ciąży lub ją podejrzewasz oraz gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku Sterovag w II i III trymestrze ciąży. Nie należy stosować leku Sterovag podczas karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.