×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Priorix-Tetra - Vaccinum morbillorum, parotitidis, rubellae et varicellae vivum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Szczepionka Priorix-Tetra jest wskazana do czynnego uodparniania przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej dzieci po ukończeniu 11. miesiąca do 12. roku życia włącznie.

W szczególnych okolicznościach można rozważyć zastosowanie szczepionki u niemowląt w wieku 9-10 miesięcy.

Dawkowanie

Podskórnie w górną część ramienia lub zewnętrzną część uda. Szczepionki nie wolno podawać donaczyniowo. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami.

Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Priorix-Tetra nie powinna być podawana w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy dziecko ma nadwrażliwość na którykolwiek ze składników szczepionki, jeśli u dziecka wystąpiła reakcja uczuleniowa przy stosowaniu innej szczepionki przeciwko ospie, śwince, różyczce i odrze wietrznej.

Gdy dziecko przyjmuje leki wpływające na aktywność układu odpornościowego. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio podawanych lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach.

Skutki uboczne

Bardzo często: ból i zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia, gorączka. Często: wysypka, rozdrażnienie. Niezbyt często: powiększenie węzłów chłonnych, nieżyt nosa, biegunka, wymioty, obrzęk ślinianki przyusznej, jadłowstręt, zakażenie górnych dróg oddechowych, płacz, nerwowość, bezsenność. Rzadko: drgawki gorączkowe, kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego.