Priorix-Tetra - Vaccinum morbillorum, parotitidis, rubellae et varicellae vivum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Szczepionka Priorix-Tetra jest wskazana do czynnego uodparniania przeciwko odrze, śwince, różyczce i ospie wietrznej dzieci po ukończeniu 11. miesiąca do 12. roku życia włącznie. W szczególnych okolicznościach można rozważyć zastosowanie szczepionki u niemowląt w wieku 9-10 miesięcy.

Dawkowanie:

Podskórnie w górną część ramienia lub zewnętrzną część uda. Szczepionki nie wolno podawać donaczyniowo. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Priorix-Tetra nie powinna być podawana w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często: ból i zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia, gorączka. Często: wysypka, rozdrażnienie. Niezbyt często: powiększenie węzłów chłonnych, nieżyt nosa, biegunka, wymioty, obrzęk ślinianki przyusznej, jadłowstręt, zakażenie górnych dróg oddechowych, płacz, nerwowość, bezsenność. Rzadko: drgawki gorączkowe, kaszel, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego.

Poinformuj lekarza:

Gdy dziecko ma nadwrażliwość na którykolwiek ze składników szczepionki, jeśli u dziecka wystąpiła reakcja uczuleniowa przy stosowaniu innej szczepionki przeciwko ospie, śwince, różyczce i odrze wietrznej. Gdy dziecko przyjmuje leki wpływające na aktywność układu odpornościowego. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio podawanych lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.