Mężczyzna z częstym oddawaniem moczu w parku
Julia Lisowska

Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  1. Częstomocz – czym jest? Objawy
  2. Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Czy można określić, ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?
  3. Przyczyny częstego oddawania moczu
  4. Co na częstomocz? Diagnostyka
  5. Leki na częstomocz
  6. Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu
  7. Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?

Częstomocz – czym jest? Objawy

Częstomocz to schorzenie układu moczowego objawiające się częstym oddawaniem moczu w małych ilościach w dzień (mniej więcej powyżej 8 razy) i ponad 2 przebudzeniami w celu oddawania moczu w nocy. Dodatkowo bardzo często współwystępuje też uczucie ciągłej presji w pęcherzu moczowym mimo niedawnego wypróżnienia. Częstomoczowi może towarzyszyć wiele objawów, które zależą od wyjściowego schorzenia, np.:

  • gorączka, dreszcze,
  • wymioty,
  • krew w moczu,
  • złe samopoczucie,
  • zmiana zapachu moczu,
  • uczucie wewnętrznego napięcia, nerwica, depresja (w częstomoczu o podłożu psychicznym),
  • zaczerwienienie okolic intymnych, wyciek patologicznej wydzieliny z narządów rodnych,
  • osłabienie strumienia moczu (głównie przy problemach z prostatą),
  • wzmożone pragnienie,
  • ból brzucha i ból okolicy lędźwiowej,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, parcie na mocz.

O czym świadczy krew w moczu? Dowiedz się na DOZ.pl

Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?

Trudno jest określić normy prawidłowej mikcji, ponieważ to, ile razy dziennie powinno się oddawać mocz, jest sprawą indywidualną i zależy np. od rozmiaru pęcherza lub ilości spożywanych płynów.

Zakłada się jednak, że prawidłowo parcie na mocz odczuwa się przy pęcherzu wypełnionym około 250-350 ml, chociaż niektórzy ludzie czują potrzebę pójścia do toalety już przy 200 ml, a inni dopiero od około 500 ml. To samo dotyczy pytania, czy wstawanie w nocy, żeby oddać mocz, jest normalne – teoretycznie 2 nocne przebudzenia w celu skorzystania z toalety są uważane za normę.

Powiązane produkty

Przyczyny częstego oddawania moczu

Wśród przyczyn zbyt częstego oddawania moczu wyróżnia się stany nie tylko patologiczne, ale również fizjologiczne lub przejściowe, które dotykają układ moczowy. U dorosłych możliwe przyczyny częstomoczu to:

Warto zaznaczyć, że dzieci fizjologicznie oddają mocz częściej niż osoby dorosłe, dlatego nie zawsze jest to powód do niepokoju czy udania się do lekarza. Patologiczną przyczyną częstomoczu u dzieci może być obecność wad wrodzonych układu moczowego (np. odpływu pęcherzowo-moczowodowego) lub zaburzenia nerwicowe.

Co na częstomocz? Diagnostyka

Na początku terapii należy ustalić, co jest przyczyną zwiększonej liczby wizyt w toalecie. Warto też wykonać podstawowe badania moczu i krwi, ponieważ pomoże to nakierować na prawdopodobne podłoże tej przypadłości. Jeżeli jest to wynik nadmiernej podaży płynów, z reguły nie jest potrzebna interwencja lekarska. W większości innych stanów ważne jest udanie się do odpowiedniego lekarza celem specjalistycznej terapii schorzenia wywołującego częstomocz – farmakoterapia lub leczenie zabiegowe.

Czym się różni częstomocz od wielomoczu? Dowiedz się na DOZ.pl

Leki na częstomocz

W częstomoczu na tle nerwowym zaleca się techniki relaksacyjne, a w cięższych przypadkach psychoterapię i leki przeciwlękowe. Jeżeli częstomocz jest wynikiem niewyregulowanej cukrzycy, należy jak najszybciej skorygować leczenie hipoglikemizujące. Lekami na częstomocz wywołany infekcją dróg moczowych są antybiotyki, natomiast przy kamicy nerkowej zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. W przypadku częstych parć naglących (pęcherz nadreaktywny) coraz większą popularność zdobywają tabletki nowej generacji o działaniu antycholinergicznym lub blokujące receptory muskarynowe, czego efektem jest zmniejszenie napięcia i skurczów pęcherza.

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Zanim sięgnie się po leki regulujące oddawanie moczu, warto skorzystać z domowych sposobów, aby załagodzić problem. Pierwszym działaniem jest modyfikacja diety, a dokładniej wyeliminowanie produktów drażniących pęcherz. Należą do nich np. kawa, alkohol, słodkie napoje i pikantne przyprawy. Przydatna jest także nauka treningu mięśni Kegla (szczególnie dla kobiet), który stymuluje mięśnie głębokie krocza, oraz wypracowanie odpowiednich wzorców oddawania moczu. Jeżeli przyczyną częstomoczu jest łagodny przerost prostaty, skuteczna może okazać się ziołoterapia np. pokrzywą, kłączem perzu czy zielem nawłoci, w celu zahamowania wzrostu stercza.

Częstomocz w nocy
Przyjmuje się, że wstawanie w nocy powyżej 2 razy celem oddania moczu wskazuje już na częstomocz

Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?

Nocna mikcja jest uznawana za normę, gdy odbywa się maksymalnie do dwóch razy. W sytuacji, gdy parcie na mocz wybudza pacjenta więcej razy, może być to spowodowane spożyciem dużej ilości płynów w godzinach wieczornych albo świadczyć o chorobie. Z racji tego, że jest to symptom niespecyficzny, należy przeprowadzić dokładne badania, aby znaleźć przyczynę nykturii. Wśród możliwych schorzeń wymienia się: niewydolność serca, cukrzycę, infekcje w drogach moczowych, moczówkę prostą, przerost gruczołu krokowego, niewydolność nerek.

  1. Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny, red. A. Borkowski, Warszawa 2006.
  2. Interna Szczeklika, red. A Szczeklik, P. Gajewski, Kraków 2019.
  3. Wytyczne postępowania dotyczące nietrzymania moczu u dorosłych, Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij