Mężczyzna z częstym oddawaniem moczu w parku
Julia Lisowska

Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  1. Częstomocz – czym jest? Objawy
  2. Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Czy można określić, ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?
  3. Przyczyny częstego oddawania moczu
  4. Co na częstomocz? Diagnostyka
  5. Leki na częstomocz
  6. Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu
  7. Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?

Częstomocz – czym jest? Objawy

Częstomocz to schorzenie układu moczowego objawiające się częstym oddawaniem moczu w małych ilościach w dzień (mniej więcej powyżej 8 razy) i ponad 2 przebudzeniami w celu oddawania moczu w nocy. Dodatkowo bardzo często współwystępuje też uczucie ciągłej presji w pęcherzu moczowym mimo niedawnego wypróżnienia. Częstomoczowi może towarzyszyć wiele objawów, które zależą od wyjściowego schorzenia, np.:

  • gorączka, dreszcze,
  • wymioty,
  • krew w moczu,
  • złe samopoczucie,
  • zmiana zapachu moczu,
  • uczucie wewnętrznego napięcia, nerwica, depresja (w częstomoczu o podłożu psychicznym),
  • zaczerwienienie okolic intymnych, wyciek patologicznej wydzieliny z narządów rodnych,
  • osłabienie strumienia moczu (głównie przy problemach z prostatą),
  • wzmożone pragnienie,
  • ból brzucha i ból okolicy lędźwiowej,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, parcie na mocz.

O czym świadczy krew w moczu? Dowiedz się na DOZ.pl

Od jakiej ilości oddawanie moczu jest uznawane za częste? Ile razy w ciągu dnia powinno się korzystać z toalety?

Trudno jest określić normy prawidłowej mikcji, ponieważ to, ile razy dziennie powinno się oddawać mocz, jest sprawą indywidualną i zależy np. od rozmiaru pęcherza lub ilości spożywanych płynów.

Zakłada się jednak, że prawidłowo parcie na mocz odczuwa się przy pęcherzu wypełnionym około 250-350 ml, chociaż niektórzy ludzie czują potrzebę pójścia do toalety już przy 200 ml, a inni dopiero od około 500 ml. To samo dotyczy pytania, czy wstawanie w nocy, żeby oddać mocz, jest normalne – teoretycznie 2 nocne przebudzenia w celu skorzystania z toalety są uważane za normę.

Powiązane produkty

Przyczyny częstego oddawania moczu

Wśród przyczyn zbyt częstego oddawania moczu wyróżnia się stany nie tylko patologiczne, ale również fizjologiczne lub przejściowe, które dotykają układ moczowy. U dorosłych możliwe przyczyny częstomoczu to:

Warto zaznaczyć, że dzieci fizjologicznie oddają mocz częściej niż osoby dorosłe, dlatego nie zawsze jest to powód do niepokoju czy udania się do lekarza. Patologiczną przyczyną częstomoczu u dzieci może być obecność wad wrodzonych układu moczowego (np. odpływu pęcherzowo-moczowodowego) lub zaburzenia nerwicowe.

Co na częstomocz? Diagnostyka

Na początku terapii należy ustalić, co jest przyczyną zwiększonej liczby wizyt w toalecie. Warto też wykonać podstawowe badania moczu i krwi, ponieważ pomoże to nakierować na prawdopodobne podłoże tej przypadłości. Jeżeli jest to wynik nadmiernej podaży płynów, z reguły nie jest potrzebna interwencja lekarska. W większości innych stanów ważne jest udanie się do odpowiedniego lekarza celem specjalistycznej terapii schorzenia wywołującego częstomocz – farmakoterapia lub leczenie zabiegowe.

Czym się różni częstomocz od wielomoczu? Dowiedz się na DOZ.pl

Leki na częstomocz

W częstomoczu na tle nerwowym zaleca się techniki relaksacyjne, a w cięższych przypadkach psychoterapię i leki przeciwlękowe. Jeżeli częstomocz jest wynikiem niewyregulowanej cukrzycy, należy jak najszybciej skorygować leczenie hipoglikemizujące. Lekami na częstomocz wywołany infekcją dróg moczowych są antybiotyki, natomiast przy kamicy nerkowej zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych i rozkurczowych. W przypadku częstych parć naglących (pęcherz nadreaktywny) coraz większą popularność zdobywają tabletki nowej generacji o działaniu antycholinergicznym lub blokujące receptory muskarynowe, czego efektem jest zmniejszenie napięcia i skurczów pęcherza.

Domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu

Zanim sięgnie się po leki regulujące oddawanie moczu, warto skorzystać z domowych sposobów, aby załagodzić problem. Pierwszym działaniem jest modyfikacja diety, a dokładniej wyeliminowanie produktów drażniących pęcherz. Należą do nich np. kawa, alkohol, słodkie napoje i pikantne przyprawy. Przydatna jest także nauka treningu mięśni Kegla (szczególnie dla kobiet), który stymuluje mięśnie głębokie krocza, oraz wypracowanie odpowiednich wzorców oddawania moczu. Jeżeli przyczyną częstomoczu jest łagodny przerost prostaty, skuteczna może okazać się ziołoterapia np. pokrzywą, kłączem perzu czy zielem nawłoci, w celu zahamowania wzrostu stercza.

Częstomocz w nocy
Przyjmuje się, że wstawanie w nocy powyżej 2 razy celem oddania moczu wskazuje już na częstomocz

Czy wstawanie w nocy na siku jest normalne?

Nocna mikcja jest uznawana za normę, gdy odbywa się maksymalnie do dwóch razy. W sytuacji, gdy parcie na mocz wybudza pacjenta więcej razy, może być to spowodowane spożyciem dużej ilości płynów w godzinach wieczornych albo świadczyć o chorobie. Z racji tego, że jest to symptom niespecyficzny, należy przeprowadzić dokładne badania, aby znaleźć przyczynę nykturii. Wśród możliwych schorzeń wymienia się: niewydolność serca, cukrzycę, infekcje w drogach moczowych, moczówkę prostą, przerost gruczołu krokowego, niewydolność nerek.

  1. Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny, red. A. Borkowski, Warszawa 2006.
  2. Interna Szczeklika, red. A Szczeklik, P. Gajewski, Kraków 2019.
  3. Wytyczne postępowania dotyczące nietrzymania moczu u dorosłych, Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl