×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Częste oddawanie moczu — co może być przyczyną?

Zdrowy dorosły człowiek produkuje przeciętnie 1000-2500 ml moczu na dobę. W warunkach fizjologicznych oddawany jest kilka razy w ciągu dnia, a jego objętość zależy od wielu różnych czynników. A gdzie szukać przyczyny częstego oddawania moczu? Kiedy udać się do lekarza? 

Częstomocz definiowany jest jako nieprawidłowo częste dla danej osoby oddawanie moczu, zazwyczaj powyżej ośmiu razy na dobę. Może przebiegać z prawidłową lub ze zwiększoną objętością uryny.

Częstomocz — ilość przyjmowanych płynów

Zanim człowiek zacznie się martwić i stanie w kolejce do pobliskiej przychodni, powinien dokładnie przeanalizować swój plan dnia i zastanowić się, jak dużo i jakich płynów spożywa. Należy pamiętać, że napoje, takie jak kawa czy piwo działają moczopędnie. Czy nie ludzie zazwyczaj nie wiążą pojawienia się dolegliwości z trwającymi mistrzostwami świata w piłce nożnej? Albo z nadmiarem pracy skłaniającym do większego spożycia kofeiny? Warto przeanalizować swój styl życia, by ustalić czy przyczyna częstego oddawania moczu nie jest zupełnie prozaiczna.

Częste oddawanie moczu — możliwe zapalenie dróg moczowych

Jeśli oprócz częstych wizyt w toalecie występują inne objawy dyzuryczne, czyli dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak ból podczas mikcji, parcie na pęcherz (ból w dole brzucha pojawiający się po jego wypełnieniu), nagłe parcie na pęcherz (potrzeba natychmiastowego oddania moczu) lub problemy z utrzymaniem moczu, przyczyną może być zapalenie pęcherza moczowego (zazwyczaj bakteryjne). Znacznie częściej dotyka ono kobiety niż mężczyzn. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i wykonanie badania ogólnego moczu oraz niekiedy bakteriologicznego celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Częstomocz jako skutek działania leków

Wiele powszechnie przyjmowanych leków ma działanie moczopędne. Należą do nich preparaty stosowane m.in. w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, marskości wątroby czy niewydolności nerek. Są również przydatne w leczeniu obrzęków czy zatruć substancjami wydalanymi przez nerki. W tych przypadkach, choć to uciążliwy objaw, częste oddawanie moczu jest niezbędne do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego. Dolegliwość ta może być jednak także skutkiem ubocznym działania leków, zwłaszcza przeciwdepresyjnych lub stosowanych w chorobie Parkinsona.

Częste oddawanie moczu a narządy płciowe

W przypadku wystąpienia częstomoczu w pierwszej kolejności należy wykluczyć choroby układu moczowego. Warto jednak pamiętać, że przyczyna może tkwić w zupełnie innym organie, który sąsiaduje z pęcherzem czy cewką moczową. Chodzi tu przede wszystkim o narządy rodne u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn.

Najczęstszą fizjologiczną przyczyną częstego oddawania moczu u pań jest ciąża, podczas której powiększająca się macica uciska na drogi moczowe. Panowie z kolei dość powszechnie cierpią na łagodny rozrost gruczołu krokowego. Uważa się, że choroba ta występuje u ponad 50% mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia, a z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.

Wielomocz symptomem wielu chorób

Dużo układowych, groźnych dla życia chorób przebiega ze zwiększoną ilością oddawanego moczu. Najpowszechniejszą, uważaną za chorobę cywilizacyjną jest cukrzyca. Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji podaje się, że w Polsce jest około 3,5 miliona osób cierpiących na tę chorobę, z czego około jednej trzeciej (ponad 1 milion) pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że co 11 osoba w Polsce choruje na cukrzycę.

Wydalanie powyżej 2500 ml moczu na dobę może być też objawem przewlekłej niewydolności nerek lub fazy wielomoczu ostrej niewydolności nerek. Jest to również charakterystyczny symptom moczówki prostej — choroby, w której występuje niedobór wazopresyny (moczówka podwzgórzowo-przysadkowa) lub niewrażliwość cewek nerkowych na ten hormon (moczówka nerkowa). Wielomocz jest też następstwem upośledzonego zagęszczania moczu uwarunkowanego zaburzeniami elektrolitowymi, takimi jak podwyższone stężenie wapnia lub obniżony poziom potasu we krwi.

Neurologiczne podłoże częstomoczu

Kontrola czynności pęcherza moczowego jest wynikiem złożonej interakcji mięśniówki gładkiej, mięśni poprzecznie prążkowanych, hamującego wpływu mózgu i działania autonomicznego układu nerwowego. Zaburzenia te mogą być związane zarówno z wadami anatomicznymi dróg moczowych lub urazem tych narządów, jak i chorobami mózgu (udar, choroba Parkinsona, demencja, stwardnienie rozsiane), rdzenia kręgowego lub miejscowymi defektami unerwienia pęcherza moczowego (neuropatia obwodowa). Dominującym objawem jest wówczas nietrzymanie moczu.

Częste oddawanie moczu — podłoże psychiczne

Depresja to podstępne zaburzenie, które zwykle jest kojarzone tylko z psychiką, doświadczaniem złych emocji, smutkiem, bezsilnością i innymi przykrymi doznaniami mającymi swoje źródło w umyśle. Może ona jednak przebiegać pod postacią różnych dolegliwości, które przysłaniają prawdziwy problem. Do nich właśnie należy częste oddawanie moczu lub bolesne parcie na pęcherz moczowy. Dlatego po wykluczeniu wcześniej wymienionych chorób, nieprawidłowości w budowie i czynnościach układu moczowego, warto brać pod uwagę psychogenne tło tej dolegliwości. Często wdrożenie odpowiedniego leczenia powoduje ustąpienie objawów.


Podziel się: