Częste oddawanie moczu — co może być przyczyną?
Magdalena Sochacka

Częste oddawanie moczu — co może być przyczyną?

Zdrowy dorosły człowiek produkuje przeciętnie 1000-2500 ml moczu na dobę. W warunkach fizjologicznych oddawany jest kilka razy w ciągu dnia, a jego objętość zależy od wielu różnych czynników. A gdzie szukać przyczyny częstego oddawania moczu? Kiedy udać się do lekarza? 

Częstomocz definiowany jest jako nieprawidłowo częste dla danej osoby oddawanie moczu, zazwyczaj powyżej ośmiu razy na dobę. Może przebiegać z prawidłową lub ze zwiększoną objętością uryny.

Częstomocz — ilość przyjmowanych płynów

Zanim człowiek zacznie się martwić i stanie w kolejce do pobliskiej przychodni, powinien dokładnie przeanalizować swój plan dnia i zastanowić się, jak dużo i jakich płynów spożywa. Należy pamiętać, że napoje, takie jak kawa czy piwo działają moczopędnie. Czy nie ludzie zazwyczaj nie wiążą pojawienia się dolegliwości z trwającymi mistrzostwami świata w piłce nożnej? Albo z nadmiarem pracy skłaniającym do większego spożycia kofeiny? Warto przeanalizować swój styl życia, by ustalić czy przyczyna częstego oddawania moczu nie jest zupełnie prozaiczna.

Częste oddawanie moczu — możliwe zapalenie dróg moczowych

Jeśli oprócz częstych wizyt w toalecie występują inne objawy dyzuryczne, czyli dolegliwości związane z oddawaniem moczu, takie jak ból podczas mikcji, parcie na pęcherz (ból w dole brzucha pojawiający się po jego wypełnieniu), nagłe parcie na pęcherz (potrzeba natychmiastowego oddania moczu) lub problemy z utrzymaniem moczu, przyczyną może być zapalenie pęcherza moczowego (zazwyczaj bakteryjne). Znacznie częściej dotyka ono kobiety niż mężczyzn. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i wykonanie badania ogólnego moczu oraz niekiedy bakteriologicznego celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Polecane dla Ciebie

Częstomocz jako skutek działania leków

Wiele powszechnie przyjmowanych leków ma działanie moczopędne. Należą do nich preparaty stosowane m.in. w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności krążenia, marskości wątroby czy niewydolności nerek. Są również przydatne w leczeniu obrzęków czy zatruć substancjami wydalanymi przez nerki. W tych przypadkach, choć to uciążliwy objaw, częste oddawanie moczu jest niezbędne do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego. Dolegliwość ta może być jednak także skutkiem ubocznym działania leków, zwłaszcza przeciwdepresyjnych lub stosowanych w chorobie Parkinsona.

Częste oddawanie moczu a narządy płciowe

W przypadku wystąpienia częstomoczu w pierwszej kolejności należy wykluczyć choroby układu moczowego. Warto jednak pamiętać, że przyczyna może tkwić w zupełnie innym organie, który sąsiaduje z pęcherzem czy cewką moczową. Chodzi tu przede wszystkim o narządy rodne u kobiet oraz gruczoł krokowy u mężczyzn.

Najczęstszą fizjologiczną przyczyną częstego oddawania moczu u pań jest ciąża, podczas której powiększająca się macica uciska na drogi moczowe. Panowie z kolei dość powszechnie cierpią na łagodny rozrost gruczołu krokowego. Uważa się, że choroba ta występuje u ponad 50% mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia, a z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.

Wielomocz symptomem wielu chorób

Dużo układowych, groźnych dla życia chorób przebiega ze zwiększoną ilością oddawanego moczu. Najpowszechniejszą, uważaną za chorobę cywilizacyjną jest cukrzyca. Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji podaje się, że w Polsce jest około 3,5 miliona osób cierpiących na tę chorobę, z czego około jednej trzeciej (ponad 1 milion) pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że co 11 osoba w Polsce choruje na cukrzycę.

Wydalanie powyżej 2500 ml moczu na dobę może być też objawem przewlekłej niewydolności nerek lub fazy wielomoczu ostrej niewydolności nerek. Jest to również charakterystyczny symptom moczówki prostej — choroby, w której występuje niedobór wazopresyny (moczówka podwzgórzowo-przysadkowa) lub niewrażliwość cewek nerkowych na ten hormon (moczówka nerkowa). Wielomocz jest też następstwem upośledzonego zagęszczania moczu uwarunkowanego zaburzeniami elektrolitowymi, takimi jak podwyższone stężenie wapnia lub obniżony poziom potasu we krwi.

Neurologiczne podłoże częstomoczu

Kontrola czynności pęcherza moczowego jest wynikiem złożonej interakcji mięśniówki gładkiej, mięśni poprzecznie prążkowanych, hamującego wpływu mózgu i działania autonomicznego układu nerwowego. Zaburzenia te mogą być związane zarówno z wadami anatomicznymi dróg moczowych lub urazem tych narządów, jak i chorobami mózgu (udar, choroba Parkinsona, demencja, stwardnienie rozsiane), rdzenia kręgowego lub miejscowymi defektami unerwienia pęcherza moczowego (neuropatia obwodowa). Dominującym objawem jest wówczas nietrzymanie moczu

Częste oddawanie moczu — podłoże psychiczne

Depresja to podstępne zaburzenie, które zwykle jest kojarzone tylko z psychiką, doświadczaniem złych emocji, smutkiem, bezsilnością i innymi przykrymi doznaniami mającymi swoje źródło w umyśle. Może ona jednak przebiegać pod postacią różnych dolegliwości, które przysłaniają prawdziwy problem. Do nich właśnie należy częste oddawanie moczu lub bolesne parcie na pęcherz moczowy. Dlatego po wykluczeniu wcześniej wymienionych chorób, nieprawidłowości w budowie i czynnościach układu moczowego, warto brać pod uwagę psychogenne tło tej dolegliwości. Często wdrożenie odpowiedniego leczenia powoduje ustąpienie objawów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij