Piloxidil, 2%, płyn na skórę głowy, 60 ml
Piloxidil, 2%, płyn na skórę głowy, 60 ml
22.99 zł

Piloxidil, 2%, płyn na skórę głowy, 60 ml

Piloxidil, 2%, płyn na skórę głowy, 60 ml
22.99 zł
BEZPŁATNIE

Piloxidil - Minoxidilum - zastosowanie i działanie

Skład:

minoksydyl

Postać:

płyn do stosowania na skórę głowy

Kategoria:

Dermatologia

Specjalności:

Medycyna rodzinna Dermatologia i wenerologia

Działanie:

pobudza porost włosów

Wskazania:

Profilaktyka i leczenie łysienia. Stosowany w łysieniu typu męskiego u mężczyzn i u kobiet.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. 1 ml roztworu stosować 2 razy dziennie na skórę głowy w miejscu wyłysienia (lub w miejscu zagrożonym wypadaniem włosów). Preparat rozprowadzić palcami po skórze głowy. Stosować na suchą skórę. Nie stosować preparatu na inne poza głową powierzchnie skóry. Nie przekraczać dawki dobowej 2 ml roztworu (bez względu na wielkość leczonej powierzchni).   Uwaga! Preparat można stosować tylko na zdrową skórę głowy.   Nie stosować u osób poniżej 18 roku życia oraz powyżej 65 roku życia.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne takie jak: zaczerwienienie, łuszczenie. Wskazane jest kontrolowanie pod kątem teoretycznie możliwych działań niepożądanych: nasilenia dolegliwości wieńcowych, zmian w obrazie EKG (elektrokardiogramie).   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz naswrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, schorzenia skóry głowy, np. nasilone zmiany w łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycę.   Gdy stosujesz inne preparaty aplikowane na skórę głowy (kortykosteroidy, retinoidy, nafta) oraz leki obniżające ciśnienie krwi, zwłaszcza guanetydynę.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Opis

Lek Piloxidil ma postać płynu do stosowania miejscowego na skórę głowy.

Skład

Substancją czynną leku jest minoksydyl w stężeniu 2%.

Pozostałe składniki: etanol, glikol propylenowy i woda oczyszczona.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę głowy. O ile lekarz nie zaleci inaczej, lek zwykle stosuje się jak opisano poniżej.

Dorośli (w wieku od 18 do 65 lat)

Należy nanosić kroplami 1 ml leku na suchą skórę głowy 2 razy na dobę, mniej więcej co 12 godzin, w miejscach wypadania włosów i lekko rozcierać opuszkami palców. Nie należy miejsc tych trzeć ani suszyć. Lek należy nanosić za pomocą pompki (1 ml uzyskuje się po pięciokrotnym naciśnięciu przycisku pompki). Należy dokładnie umyć ręce po zastosowaniu leku. Nie należy stosować więcej niż 2 ml leku na dobę. Nie należy stosować leku na inne części ciała. Nie powinno się myć włosów i głowy przed upływem 4 godzin po zastosowaniu leku. Należy zaprzestać leczenia po roku, jeżeli nie ma widocznych rezultatów kuracji. Nie należy zwiększać dawek ani częstości stosowania leku. W przypadku zatkania się rurki dozownika przez wykrystalizowany lek można ją przemyć ciepłą, przegotowaną wodą. W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Działanie

Piloxidil zawiera substancję czynną minoksydyl, pobudzający wzrost włosów w łysieniu typu męskiego. Zatrzymanie nadmiernego wypadania włosów obserwuje się po około 8 tygodniach stosowania leku, natomiast pierwsze odrosty w postaci cienkich włosków meszkowych występują po upływie 4 do 5 miesięcy leczenia.

 

Wskazania

Lek Piloxidil jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego (alopecia androgenetica) u mężczyzn i u kobiet w wieku od 18 do 65 lat. Piloxidil jest najbardziej skuteczny u ludzi młodszych we wczesnych fazach procesu łysienia. Lepsze wyniki leczenia uzyskuje się w okolicy szczytu głowy niż w części czołowo-skroniowej. Zaprzestanie leczenia powoduje cofanie się efektu leczniczego w ciągu kilku miesięcy.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Piloxidil:

  • jeżeli pacjent ma uczulenie na minoksydyl lub na którykolwiek składnik leku,
  • w chorobach skóry głowy, np. w nasilonych zmianach w łojotokowym zapaleniu skóry, w łuszczycy, w zakażeniach owłosionej skóry głowy, na skórę z objawami przerwania ciągłości naskórka,
  • u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (leczonym i nieleczonym),
  • na poparzoną słońcem skórę głowy,
  • na świeżo ogoloną skórę głowy,
  • pod opatrunkiem okluzyjnym,
  • w razie stosowania miejscowo na owłosioną skórę głowy innych leków.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane występują około pięciokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

  • Często występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 10 do 1 na 100): Bóle głowy; Nadmierne owłosienie występujące poza miejscem aplikacji; Świąd w tym także z wysypką, świąd w innych częściach ciała, świąd oczu
  • Niezbyt często występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 100 do 1 na 1000): Zmniejszone ciśnienie krwi; Duszności; Przemijające wypadanie włosów; Zmiany koloru i struktury włosów; Podrażnienie w miejscu podania; Łuszczenie się skóry; Wysypka; Wysypka przypominająca trądzik; Zapalenie skóry; Suchość skóry, w tym w miejscu aplikacji; Obrzęki obwodowe; Rumień w miejscu aplikacji
  • Rzadko występujące działania niepożądane (od 1 osoby na 1000 do 1 na 10000): Kołatanie serca; Przyspieszone tętno; Ból w klatce piersiowe]

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować u dzieci (poniżej 18 lat) i u osób w podeszłym wieku.

Producent

DR W.ZGODA CHEMICAL RESEARCH POLSKA

Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Problem
Główny składnik
Część ciała
Pora stosowania
Rodzaj włosów
Sposób aplikacji
PRODUCENT