Syrop sosnowy złożony (Sirupus Pini Compositum), Aflofarm, 125 g, syrop

anyż, kodeina, sosna, syrop, kaszel, kaszel suchy

7,39 zł
5,91 zł / 100 g

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Producent

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Opis

Syrop sosnowy złożony jest to lek, którego substancjami czynnymi są: wyciąg z cetyny sosnowej, nalewka z anyżu oraz fosforan kodeiny. Produkt przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia i wykazuje działanie przeciwkaszlowe. 

Skład

Substancjami czynnymi syropu są: wyciąg z cetyny sosnowej (Pini extractum fluidum) DER 1:0,9-1,1 ekstrahent:etanol 96(v/v), nalewka z anyżu (Anisi tinctura) DER 1:4,5-5,5 ekstrahent: etanol 70% (v/v) oraz fosforan kodeiny (Codeini phosphas hemihydricus).

15 ml syropu (1 łyżka) zawiera 1283,1 mg wyciągu z cetyny sosnowej, 194,4 mg nalewki z anyżu, 9,72 fosforanu kodeiny.

Substancjami pomocniczymi są: mleczan wapnia pięciowodny, kwas fosforowy rozcieńczony, sacharoza, woda oczyszczona.
15 ml produktu zawiera około 12 g sacharozy. 

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecane dawkowanie dla osób dorosłych wynosi 15 ml syropu, 3 razy dziennie. Dawkowanie dla młodzieży w wieku 12-18 lat wynosi 3 razy dziennie po 10-15 ml. Lek można odmierzyć za pomocą dołączonej do opakowania miarki. 

Wskazania

Syrop wskazany jest do stosowania doraźnego podczas męczącego, suchego kaszlu występującego w przebiegu nieżytów górnych dróg oddechowych. 

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników, a także u pacjentów z astmą oskrzelową lub tendencją do skurczu oskrzeli, z ostrą niewydolnością oddechową, uzależnionych od leków opioidowych, z przewlekłymi zaparciami oraz u osób z bardzo szybkim metabolizmem z udziałem CYP2D6. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Do działań niepożądanych wywołanych przez syrop sosnowy złożony należą: senność, zawroty głowy, spadki ciśnienia, zmniejszenie częstości oddechu, skurcz oskrzeli, zaparcia, kolka żółciowa, nudności, wymioty, trudności w oddawaniu moczu oraz uczucie suchości w jamie ustnej. 
Wymienione dolegliwości występują z nieznaną częstotliwością. 

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Kodeina hamuje odruch kaszlowy, dlatego przeznaczona jest jedynie do łagodzenia suchego kaszlu - nie stosować u pacjentów odkrztuszających wydzielinę. 
Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie podawania produktu osobom uzależnionym od leków i środków opioidowych oraz przyjmującym leki z grupy agonistów lub antagonistów morfiny.
Szczególną ostrożność należy także zachować u pacjentów z: depresją ośrodkowego układu nerwowego (OUN), z depresją oddechową i przewlekłymi chorobami płuc, ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym lub urazami głowy, z chorobami dróg żółciowych, w tym kamicą żółciową, z niewydolnością nerek, z zapalnymi lub prowadzącymi do niedrożności chorobami jelit oraz u osób starszych.
Lek zawiera etanol (w 15 ml syropu znajduje się 1156,2 mg etanolu 96%) - jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Produkt zawiera także sacharozę (w 15 ml syropu znajduje się około 12 g cukru) - nie powinno się go podawać osobom z zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazyizomaltazy.
Anetol zawarty w nalewce anyżowej może powodować reakcje alergiczne.
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej. Nie zamrażać. 
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek zawiera kodeinę. Ze względu na możliwość przedawkowania należy upewnić się, że żaden z równocześnie przyjmowanych leków nie zawiera tej substancji.
Syrop sosnowy złożony wchodzi w interakcje z: benzodiazepinami i pochodnymi kwasu barbiturowego, neuroleptykami, klonidyną, lekami opioidowymi (kodeina nasila depresyjne działanie na OUN), glutetymidem (stosowany z kodeiną może wywołać stan euforii), inhibitorami MAO (oraz w okresie 14 dni po ich odstawieniu), lekami przeciwhistaminowymi, lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi, metoklopramidem (kodeina może powodować osłabienie działania na perystaltykę jelit).
Ponadto kodeina może zwiększać depresyjne działanie na ośrodek oddechowy innych leków opioidowych oraz nasilać działanie etanolu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się stosowania tego produktu leczniczego przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Produkt leczniczy dozwolony jest do stosowania u młodzieży powyżej 12 roku życia. 
Nie zaleca się podawania syropu młodzieży, u której występują zaburzenia czynności układu oddechowego, z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, ciężkimi zaburzeniami serca lub układu oddechowego, zakażeniami górnych dróg oddechowych lub płuc, wielonarządowymi urazami lub rozległymi zabiegami chirurgicznymi

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Syrop może wpływać na upośledzenie sprawności psychofizycznej oraz na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych. 

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij