×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj
Vitaminum C, tabletki powlekane, 100 mg, 50 szt
Vitaminum C, tabletki powlekane, 100 mg, 50 szt
3.99 zł

Vitaminum C, tabletki powlekane, 100 mg, 50 szt

Vitaminum C, tabletki powlekane, 100 mg, 50 szt
Icon
Ten produkt nie jest już dostępny w ofercie doz.pl
BEZPŁATNIE
Kurier DHL
9.99 zł

Vitaminum C - Acidum ascorbicum - zastosowanie i działanie

Skład:

witamina C (kwas askorbinowy)

Postać:

drażetki tabletki powlekane tabletki drażowane

Kategoria:

Przewód pokarmowy i metabolizm

Specjalności:

Medycyna rodzinna

Działanie:

uzupełnia niedobory witaminy C

Wskazania do stosowania:

Stany niedoboru (awitaminoza, m.in. w gnilcu lub w zwiększonym zapotrzebowaniu, np. wskutek nieprawidłowej diety lub ciąży). Stany osłabienia organizmu, choroby infekcyjne, okresy rekonwalescencji, zmniejszona odporność organizmu. Zaburzenia wchłaniania (biegunka, owrzodzenie jelit, zapalenie okrężnicy). Pękanie naczyń włosowatych. Wspomagająco w leczeniu substytucyjnym preparatami żelaza w celu ułatwienia ich wchłaniania.

Dawkowanie:

Doustnie. Profilaktycznie dorośli 100-500 mg dziennie w kilku dawkach, dzieci do 15 roku życia: 100-200 mg dziennie. Leczniczo stosuje się większe dawki. Korzystnie jest przyjmować lek w trakcie lub bezpośredni po posiłku, w celu zminimalizowania ewentulanego działania drażniącego na przewód pokarmowy.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, kamicę nerkową, niedobór dehydrogenazy glukozo 6- fosforanowej.   Gdy przyjmujesz preparaty zawierające pochodne amfetaminy, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, sulfonamidy.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciaży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne:

Znacznie większe niż zalecane dawki mogą powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (zgaga, biegunka). Ponadto długotrwałe podawanie dużych dawek może niekiedy powodować bóle łowy, zaczerwienie skóry, działanie moczopędna, a także przyczynia się do powstawania kamicy szczawianowo-wapniowej. U pacjentów z niedoborem G-6-PD (dehydrogenazy glukozo 6- fosforanowej) może wystąpić rozpad krwinek.   Lek nie wpływa na sprawność psychomotroyczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Opis

Lek Vitaminum C Teva tabletki powlekane zawierają 100 mg kwasu askorbowego. Lek ten wskazany jest w profilaktyce i uzupełnianiu niedoboru witaminy C. Oznakami niedoboru witaminy C są: złe samopoczucie, drażliwość, bóle stawów, nadmierne rogowacenie mieszków włosowych, krwawienie z dziąseł i nosa oraz wybroczyny.

Skład

1 tabletka: Acidum ascorbicum – 100 mg oraz substancje pomocnicze m.in.: laktoza jednowodna.

Dawkowanie

Doustnie.
Dorośli: 
- zapobiegawczo: 100 mg na dobę;
- pomocniczo w leczeniu: 100 mg do 500 mg na dobę.
Dzieci w wieku powyżej 5 lat:
pomocniczo w leczeniu: 100 mg do 200 mg na dobę.
Lek należy stosować w trakcie posiłku.

Działanie

 Witamina C bierze udział w procesach utleniania i redukcji w organizmie, uczestniczy w powstawaniu kolagenu, wpływa na elastyczność włosowatych naczyń krwionośnych, jest niezbędna do właściwego rozwoju chrząstki i kości oraz prawidłowego przebiegu gojenia się ran. Pobudza wytwarzanie prostacykliny działającej ochronnie na naczynia krwionośne i hamuje wytwarzanie tromboksanu sprzyjającego skurczowi i zatorom naczyń. Wykazuje właściwości przeciwutleniające, hamuje powstawanie nadtlenków lipidów (tłuszczów) oraz unieczynnia wolne rodniki nadtlenkowe. Jest niezbędna w przemianach hormonów nadnerczy . Pośrednio bierze udział  w procesach przemiany fenyloalaniny , tyrozyny, noradrenaliny,  histaminy, kwasu foliowego, a także lipidów, białek i karnityny. W przewodzie pokarmowym zwiększa wchłanianie żelaza.

Wskazania

Preparat stosowany w profilaktyce i uzupełnieniu niedoboru witaminy C w organizmie, w okresach rekonwalescencji, po chorobach infekcyjnych i gojenia ran po oparzeniach oraz u osób palących papierosy.
Pomocniczo w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza, w stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych układu oddechowego, pokarmowego i moczowego.

Przeciwwskazania

Nie podawać, jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy podawać dużych dawek (powyżej 1 g na dobę) chorym z kamicą dróg moczowych lub nadmiernym wydalaniem szczawianów przez nerki.

Działania niepożądane

Lek jest na ogół dobrze tolerowany. Przyjmowanie dużych dawek kwasu askorbowego (powyżej 1g na dobę) może jednak wywołać działania niepożądane takie jak: nudności, wymioty, biegunki, zgaga, wysypki skórne, ból głowy, zwiększone wydalanie moczu.
Długotrwałe stosowanie witaminy C w dawkach powyżej 1 g na dobę powoduje zwiększone wydalanie szczawianów z moczem, może również wywoływać tworzenie kamieni moczanowych i cystynowych, szczególnie u pacjentów z kamicą dróg moczowych lub poddawanych hemodializie.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Kwas askorbowy przenika do mleka kobiecego. Należy zachować ostrożność i nie stosować dużych dawek bez zalecenia lekarza. Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego u kobiet w ciąży, ze względu na możliwość wystąpienia objawów niedoboru witaminy C u noworodków po ustaniu dostaw przez łożysko.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Producent

TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA
Emilii Plater 53
Warszawa
Cechy produktu