Refundowany

Chlorprothixen Zentiva, 15 mg, tabletki powlekane, 50 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

10,68 zł
10,68 zł
0,00 zł
0,00 zł
6,31 zł
7,64 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Jak wybrać odpłatność info

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
10,68 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!
Rezerwując produkt w tej opcji nie obowiązuje minimalna wartość zamówienia.

Dostępny w 463 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Producent

ZENTIVA
Bonifraterska 17
Warszawa

Opis

Chlorprothixen Zentiva to lek stosowany w leczeniu m.in. psychoz o różnym podłożu, nerwic czy w okresie premedykacji (okres przedoperacyjny i pooperacyjny). Chlorprotiksen wykazuje działanie uspokajające, przeciwpsychotyczne i inne działania jak: przeciwdepresyjne, przeciwlękowe.

Skład

Substancją czynną tego leku jest chlorprotyksen w postaci chlorowodorku.

1 tabletka zawiera 15 mg chlorowodorku chloroprotyksenu.

Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, sacharoza, wapnia stearynian, talk; otoczka: hypromeloza 2910/5, makrogol 6000, makrogol 300, talk, żółcień pomarańczowa, lak (E 110).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Dawkę i częstość stosowania tego leku lekarz dobiera indywidualnie m.in. zależnie od wskazań i tolerancji czy wrażliwości Pacjenta na ten lek.

Chlorprothixen Zentiva powinien być stosowany z posiłkiem. Tabletek tych nie powinno się dzielić. Należy stosować je z odpowiednią ilością wody.

Działanie

Chlorprothixen posiada kilka działań, są to działania: uspokajające, przeciwwytwórcze, przeciwautystyczne, przeciwdepresyjne.

Ze względu na mechanizm działania chloroprotyksen wykazuje działanie przeciwlękowe, przeciwhistaminowe i przeciwwymiotne.

Wskazania

Chlorprotyksen jest stosowany w chorobach jak psychozy (w tym psychoza alkoholowa), psychozy z objawami jak pobudzenie psychoruchowe i agresja, a także w nerwicach (z objawami bezsenności i niepokoju). Chlorprothixen Zentiva stosuje się również w zaburzeniach psychosomatycznych.

Lek ten stosuje się również w okresie premedykacji - przed zabiegami chirurgicznymi (dla uspokojenia pacjenta) oraz po zabiegach dla zapobiegania wymiotów.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować tabletek Chlorprothixen Zentiva:

 • w przypadku uczulenia na substancję czynną, którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
 • jeśli u pacjenta występują: zaburzenia hematopoezy, depresja OUN (wywołana lekami, alkoholem), zapaść naczyniowa.

Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest głęboka śpiączka.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rodzaj skutków ubocznych, ich nasilenie zależnie jest od okresu stosowania chloroprotiksenu, a także od dawek zalecanych czy stosowanych. Nasilenie skutków ubocznych zależne jest od wieku - ryzyko działań niepożądanych jest większe u osób starszych i dzieci.

Często występujące działania niepożądane: bóle i zawroty głowy, senność, zmęczenie; hipotonia ortostatyczna i przyspieszona praca serca; wzrost masy ciała, zaparcia.

Niezbyt często: akatyzja, zaburzenia ruchowe, suchość w ustach, dystonia.

Rzadko: zatkany nos, zmiany w obrębie skóry (zapalenie skóry, zaczerwienienie, wyprysk, świąd, wzrost reakcji na światło słoneczne), niepokój (szczególnie ruchowy), napady padaczkopodobne, apatia.

Bardzo rzadko: wzrost poziomu glukozy, zaburzenia funkcji krwiotwórczych, złośliwy zespół neuroleptyczny, dyskineza, zmiany w biciu serca - zwolnienie, zmniejszona kontrola nad mięśniami, wzrost kwasy moczowego, zaburzenia okresu, wzrost poziomu prolaktyny, zaburzenia soczewki, rogówki.

Częstość nieznana: zakrzepy w nogach, ból w klatce piersiowej.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Chlorprothixen Zentiva należy stosować ostrożnie w przypadku niektórych chorób jak padaczka, parkinsonizm, niedorozwój umysłowy czy inne czynniki jak nadużywanie alkoholu i/lub leków. Pacjenci z takimi chorobami jak zaburzona funkcja nerek, zaburzona praca wątroby, cukrzyca, jaskra, przerost prostaty powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy czy skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas stosowanie tego leku.

Szczególną ostrożność należy podjąć również w przypadku Pacjentów obciążonych ryzykiem zakrzepów, gdy planowany jest zabieg chirurgiczny (ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym).

U dzieci istnieje ryzyko wystąpienia objawów zespołu Reye'a ze względu na działanie chloroprotyksenu na wątrobę.

Chloroprotyksen może wpływać również na wyniki niektórych badań laboratoryjnych jak np. zmiany w EKG (zmiany w obrębie odcinka QT), poziom bilirubiny. Chlorprothixen Zentiva może wpływać na wynik testu ciążowego z moczu.

W okresie stosowania chloroprotiksenu nie należy zażywać kąpieli słonecznych, należy unikać opalania i wizyt w solarium, a także skrajnych / bardzo niskich lub wysokich temperatur.

Lek ten może powodować bolesny, długotrwały wzwód prącia tzw. priapizm - w przypadku wystąpienia należy zasięgnąć jak najszybszej porady lekarskiej.

Spożywanie alkoholu może nasilać działanie depresyjne na OUN chloroprotiksenu.

Chlorprothixen Zentiva zawiera w swoim składzie laktozę, sacharozę, żółcień pomarańczową (E110).

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Jeśli drugi lekarz zamierza przepisać pacjentowi inny lek, należy poinformować o stosowaniu obecnie przez pacjenta leku Chlorprothixen Zentiva.

Chlorprothixen Zentiva może wchodzić w interakcje z lekami nasennymi (lekami stosowanymi na sen), lekami przeciwdepresyjnymi, przeciwdrgawkowymi, przeciwbólowymi, rozkurczającymi (spazmolitykami), neuroleptykami, lekami przeciwalergicznymi. Efektem takiego połączenia jest działanie depresyjne na OUN z objawami jak wzmożona senność, spadek koncentracji, sedacja, nadmierne uspokojenie.

Znane są również interakcje chlorprotiksenu z innymi lekami jak leki przeciwcholinergiczne, przeciwmuskarynowe, przeciwparkinsonowskie (np. chlorprotiksen osłabia działanie lewodopy).

Istotne jest połączenie chloroprotiksenu z adrenaliną - lek ten blokuje receptory alfa-adrenergiczne dla adrenaliny - efektem tego może być hipotonia, tachykardia.

Nasilone objawy pozapiramidowe mogą wystąpić gdy lek ten jest stosowany łącznie z innymi neuroleptykami pochodnymi fenotiazyny, metoklopramidem, haloperydolem czy rezepriną.

Chloroprotiksen wpływa na poziom prolaktyny i może wchodzić w interakcję z bromokryptyną, która obniża poziom prolaktyny.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Chlorprothixen Zentiva jest przeznaczony do stosowania u osób dorosłych.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Chlorprothixen Zentiva może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn czy pracy na wysokości. W związku z tym na wykonywanie powyższych czynności lekarz powinien wyrazić zgodę.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij