Na receptę

Methotrexat-Ebewe, 2,5 mg, tabletki, 50 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

50,99 zł
Cena za szt.: 1,02 zł

Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom o dostępności
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
 • ODBIÓR W APTECE
  Odbiór w aptece

  Sprawdź lokalizację

 • WYSYŁKA KURIEREM
  Kurier DHL
  Kurier PHARMALINK
 • ODBIÓR W PUNKCIE
  Paczkomat INPOST
  Odbiór w punkcie DHL

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Ebewe Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG
Mondseestrasse 11
4866 Unterach, Austria

Producent

EBEWE PHARMA GES.M.B.H NFG. KG

Opis

Methotrexat-Ebewe to produkt leczniczy w postaci tabletek, zawierający metotreksat. Jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów i opornej na leczenie łuszczycy.

Skład

Substancją czynną leku jest metotreksat (Methotrexatum).

Każda tabletka zawiera 2,5 mg metotreksatu (Methotrexatum).

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla pacjenta.

Działanie

Metotreksat, który jest substancją czynną leku hamuje wzrost niektórych komórek szybko dzielących się, zmniejsza aktywność układu immunologicznego (mechanizmy obronne organizmu), wykazuje działanie przeciwzapalne.

Wskazania

Lek Methotrexat-Ebewe jest stosowany w następujących wskazaniach: czynnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów u dorosłych; w leczeniu ciężkiej, opornej na leczenie łuszczycy, która nie reaguje odpowiednio na inne sposoby leczenia, takie jak fototerapia, PUVA i retinoidy u dorosłych; w leczeniu ciężkiego łuszczycowego zapalenia stawów u dorosłych; w leczeniu podtrzymującym ostrej białaczki limfoblastycznej.

Przeciwwskazania

Leku nie należy stosować: jeśli pacjent ma uczulenie na metotreksat lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;  jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby lub nerek lub krwi;  jeśli pacjent regularnie spożywa duże ilości alkoholu;  jeśli u pacjenta stwierdzono ciężkie zakażenie, np. gruźlicę, zakażenie HIV lub inne zespoły niedoboru odporności;  jeśli u pacjenta stwierdzono owrzodzenia w jamie ustnej, żołądku lub dwunastnicy;  jeśli pacjent w tym samym czasie otrzymuje szczepionkę zawierającą żywe drobnoustroje;  jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Działania niepożądane występujące bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób): brak apetytu, mdłości (nudności), wymioty, niestrawność, ból brzucha, zapalenie jamy ustnej (owrzodzenie jamy ustnej i warg); zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza, jeśli pacjent: miał kiedykolwiek chorobę wątroby lub nerek; ma utajone, przewlekłe zakażenie (np. gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, półpasiec), ze względu na możliwość reaktywacji tych chorób; jest w złym stanie ogólnym; ma zaburzenia czynności płuc; ma gromadzący się płyn w jamie brzusznej (wodobrzusze) lub w przestrzeni między płucami, a klatką piersiową (wysięk opłucnowy); ma cukrzycę, która jest leczona insuliną; jest odwodniony lub ma zaburzenia prowadzące do odwodnienia (np. wymioty, biegunka, zaparcia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej).

Podczas stosowania leku Methotrexat-Ebewe należy unikać spożywania alkoholu oraz dużych ilości kawy, napojów zawierających kofeinę i czarnej herbaty. Należy chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Więcej informacji w ulotce dołączonej do leku.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Szczególnie ważne jest, aby poinformować lekarza gdy pacjent stosuje: niektóre antybiotyki (leki stosowane w zapobieganiu lub leczeniu niektórych zakażeń), np. penicyliny, sulfonamidy, cyprofloksacyna, cefalotyna, trimetoprim/sulfametoksazol, tetracyklina i chloramfenikol; inne leki stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów lub łuszczycy, takie jak leflunomid, sulfasalazyna i azatiopryna; niektóre leki przeciwbólowe i (lub) przeciwzapalne, zwane niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. ibuprofen, diklofenak, salicylany, jak kwas acetylosalicylowy i pochodne pirazolu, jak metamizol); pirymetaminę (stosowana w profilaktyce i leczeni8 malarii); leki przeciwnowotworowe (np. merkaptopuryna, 5-fluorouracyl, doksorubicyna i prokarbazyna); leki przeciwdrgawkowe (zapobiegające napadom drgawkowym); omeprazol lub pantoprazol (leki ograniczające wytwarzanie kwasu żołądkowego); diuretyki (leki moczopędne); leki zmniejszające stężenie cukru we krwi, takie, jak metformina; cholestyraminę (lek wiążący kwasy żółciowe, który może być stosowany np. w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi); cyklosporynę (lek hamujący lub zapobiegający odpowiedzi immunologicznej); retinoidy (stosowane w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry); doustne leki antykoncepcyjne; barbiturany (leki nasenne); leki uspokajające; tlenek azotu (stosowany do znieczulenia ogólnego); probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny); teofilina (lek stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego); preparaty witaminowe i inne produkty zawierające kwas foliowy; szczepionki zawierające żywe drobnoustroje.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

U ludzi metotreksat jest embriotoksyczny, powoduje poronienia i wady rozwojowe płodu.  Przed zastosowaniem leku Methotrexat-Ebewe należy potwierdzić, że pacjentka nie jest w ciąży. Jeśli kobieta jest dojrzała płciowo, w czasie leczenia i przez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu powinna bezwzględnie stosować skuteczną antykoncepcję.

Lek zaburza wytwarzanie komórek rozrodczych u kobiet i mężczyzn.

Jeśli stosowanie metotreksatu w okresie laktacji jest konieczne, przed rozpoczęciem leczenia należy przerwać karmienie piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Methotrexat-Ebewe nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 3 lat, ze względu na niewystarczające doświadczenie u pacjentów w tej grupie wiekowej.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Mogą pojawiać się zawroty głowy i uczucie zmęczenia. Należy zachować ostrożność.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij