Melabiorytm, 5 mg, tabletki, 30 szt.

melatonina, tabletka, bezsenność, sen

16,49 zł
Cena za szt.: 0,55 zł

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

AFLOFARM
Partyzancka 133/151
Pabianice

Opis

Tabletki Melabiorytm to lek, zawierający mealtoninę, czyli naturalny hormon regulujący cykl okołodobowy. Melabiorytm stosuje się jako środek pomocniczy w zaburzeniach snu, związanych ze zmianą strefy czasowej albo pracą zmianową, oraz regulacji godzin snu i czuwania w przeciągu doby u osób niewidomych.

Skład

Substancją czynną leku jest melatonina.

1 tabletka zawiera 5 mg melatoniny.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek należy stosować doustnie, popijając tabletki wodą. Melabiorytmu nie należy stosować, jeśli niższe dawki leku są skuteczne.

Dawkowanie Melabiorytmu u dorosłych zależy od wskazania leczniczego. W zaburzeniach snu spowodowanych zmianą strefy czasowej stosuje się 2 do 3 mg melatoniny raz dziennie po zapadnięciu zmroku od początku podróży, następnie przez 2 do 3 dni po jej zakończeniu. W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. z pracą zmianową: 1 mg do 5 mg na dobę na godzinę przed snem. Przy zaburzeniach dobowego rytmu snu oraz czuwania podaje się od 0,5 do 5 mg na dobę ok. 21.00-22.00, również w długotrwałym leczeniu. Działanie leku w leczeniu długotrwałym zaburzeń rytmu dobowego snu i czuwania obserwuje się czasami dopiero po upływie 2 tygodni przyjmowania leku.

Działanie

Działanie Melabiorytmu polega na uzupełnianiu melatoniny, produkowanej w organizmie człowieka w ośrodkowym układzie nerwowym przez szyszynkę. Substancja ta jest neurohormonem, który reguluje sen i czuwanie w ciągu doby (biologiczny rytm okołodobowy). W ciągu dnia, stężenie tego hormonu jest niskie, a najwyższe w nocy. Melatonina wykazuje bezpośredni efekt nasenny, dodatkowo dostosowuje zmiany w zakresie rytmu snu i czuwania do zmian oświetlenia i długości trwania dnia oraz nocy.

Wskazania

Melabiorytm stosuje się w leczeniu wspomagającym przy zaburzeniach rytmu snu i czuwania (zmiana strefy czasowej, praca zmianowa) oraz rytmu dobowego u pacjentów niewidomych.

Przeciwwskazania

Nie stosować Melabiorytmu u osób z nadwrażliwością na melatoninę lub którykolwiek ze składników leku. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest: depresja; choroby wątroby, nerek; po spożyciu alkoholu. Nie podawać Melabiorytmu  młodzieży, dzieciom oraz w czasie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1 000 pacjentów): drażliwość, nerwowość, niepokój, bezsenność, nietypowe sny, koszmary senne, lęk; migrena, ból głowy, letarg (męczliwość, brak energii), pobudzenie psychoruchowe, zawroty głowy, senność; nadciśnienie tętnicze; bóle brzucha, bóle w nadbrzuszu, niestrawność, owrzodzenie jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności; zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi; zapalenie skóry, pocenie się w nocy, świąd, wysypka, uogólniony świąd, suchość skóry; bóle kończyn; cukromocz, białkomocz; objawy menopauzalne; osłabienie, ból w klatce piersiowej, obniżenie temperatury ciała; nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, zwiększenie masy ciała.

Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów): zwiększenie liczby napadów padaczkowych u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego i padaczką; pokrzywka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry rąk, łuszczyca, ogólna wysypka, wysypka ze świądem, zmiany chorobowe płytki paznokciowej; przerost sutka u mężczyzn (ginekomastia); półpasiec; zmniejszenie liczby krwinek białych, zmniejszenie liczby płytek krwi, zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi, zmniejszenie stężenia wapnia we krwi, zmniejszenie stężenia sodu we krwi; zmiany nastroju, agresja, pobudzenie, płacz, objawy napięcia, dezorientacja, budzenie się wcześnie rano, zwiększone libido (zwiększony popęd płciowy), nastrój depresyjny, depresja; omdlenia, zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji, stan marzeniowy, zespół niespokojnych nóg, niska jakość snu, mrowienie lub drętwienie; zmniejszona ostrość widzenia, niewyraźne widzenie, nasilone łzawienie; zawroty głowy przy zmianie pozycji, zaburzenia równowagi; dusznica bolesna, kołatanie serca, częstoskurcz; uderzenia krwi do głowy („uderzenia gorąca”); choroba refluksowa przełyku, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, pęcherze na błonie śluzowej jamy ustnej, owrzodzenie języka, rozstrój żołądka, wymioty, odbiegające od normy odgłosy perystaltyki jelit, wzdęcia, nadmierne wydzielanie śliny, cuchnący oddech, dolegliwości brzuszne, zaburzenia żołądkowe, zapalenie żołądka; zapalenie stawów, skurcze mięśni, ból karku, skurcze w nocy; wielomocz, krwiomocz, moczenie nocne; długotrwały, bolesny wzwód (priapizm), zapalenie gruczołu krokowego; uczucie znużenia, bóle, pragnienie; zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, nieprawidłowe stężenie elektrolitów we krwi, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.

Częstość nieznana: reakcja nadwrażliwości; obrzęk twarzy, warg lub języka, mogący utrudniać połykanie i przełykanie; jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem; mlekotok.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta: występują zaburzenia czynności układu odpornościowego, hormonalnego czy osób z padaczką i leczonych lekami przeciwzakrzepowymi.

Skuteczność Melabiorytmu może ograniczać palenie papierosów jak również spożywanie alkoholu.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Melabiorytm może wchodzić w interakcje z:

 • Fluwoksaminą i innymi lekami ulegającymi przemianom w wątrobie, takie jak: cytalopram (lek przeciwdepresyjny), omeprazol, lanzoprazol (leki stosowane w chorobie wrzodowej i chorobie refluksowej przełyku) ;
 • 5- lub 8- metoksypsoralenem (stosowany w leczeniu łuszczycy);
 • cymetydyną (w leczeniu choroby wrzodowej),
 • estrogenami (środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza),
 • chinolonami (leki przeciwbakteryjne);
 • tiorydazyną (stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych);
 • imipraminą (stosowana w leczeniu depresji);
 • karbamazepiną (stosowana w leczeniu padaczki);
 • ryfampicyną (lek przeciwbakteryjny);
 • lekami nasennymi i uspokajającymi, np. benzodiazepiny, zaleplon, zolpidem i zopiklon;
 • agonistami/antagonistami receptorów adrenergicznych (takie jak pewne typy leków stosowane w kontrolowaniu ciśnienia krwi przez kurczenie naczyń krwionośnych, leki udrożniające nos, leki obniżające ciśnienie krwi), receptorów opioidowych (takie jak leki stosowane w leczeniu uzależnień od narkotyków);
 • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ);
 • lekami przeciwdepresyjnymi;
 • tryptofanem.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować Melabiorytmu w czasie ciąży i karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Melabiorytm nie jest przeznaczony dla dzieci oraz młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Po zastosowaniu leku, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, ponieważ po przyjęciu leku może wystąpić uczucie senności prowadzące do spadku koncentracji.

Cechy produktu

 • Działanie/właściwości
Polecane artykuły
 • Zawsze jest jeszcze jeden odcinek serialu do obejrzenia, kolejny SMS do odpowiedzi, kilka innych aplikacji społecznościowych do sprawdzenia. Codzienna presja i wyzwania mogą utrudniać znalezienie czasu dla siebie. Czy można się zatem dziwić, że wielu z nas odkłada pójście do łóżka na później, nie doceniając wartości regeneracyjnej snu?

 • Eksperymentalna metoda leczenia opracowana na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco pomogła złagodzić objawy depresyjne u 36-letniej kobiety. Naukowcy po raz pierwszy zmodulowali obwód mózgowy, który był związany z indywidualnymi symptomami i odkryli, że stymulacja pewnego obszaru mózgu obniża odczuwanie lęku i wpływa na poprawę samopoczucia.   

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij