Refundowany

Argadopin, 100 mg, tabletki, 50 szt.

tabletka

Aby odebrać ten lek w aptece musisz okazać ważną w dniu odbioru receptę.

8.14 zł
8.14 zł
0.00 zł
0.00 zł
3.20 zł
Cena zależna od przysługującej odpłatności.
Jak wybrać odpłatność info

SZYBKI ODBIÓR W APTECE
8.14 zł

Nie chcesz czekać na dostawę? Sprawdź, w której lokalnej aptece możesz zarezerwować ten produkt i odebrać go już w 30 minut!

Dostępny w 99 aptekach .

Zarezerwuj w aptece
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz e-recepty?

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Skorzystaj z konsultacji on-line z lekarzem.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Sandoz GmbH
Biochemiestrasse 10
6250 Kundl, Austria

Producent

SANDOZ
Domaniewska 50c
Warszawa

Opis

Argadopin to lek zmniejszający stężenie kwasu moczowego w osoczu i moczu. Stosuje się go w przypadku dny moczanowej oraz innych stanów chorobowych przebiegających ze wzrostem poziomu kwasu moczowego. 

Skład

Substancją czynna jest Allopurynol.

Każda tabletka zawiera 100 mg allopurynolu (Allopurinolum).

Każda tabletka zawiera 35 mg laktozy (w postaci laktozy jednowodnej).

Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Argadopin należy zawsze dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dawkowanie leku Argadopin dobiera lekarz w zależności od aktualnego nasilenia choroby. 

Tabletki należy przyjmować podczas posiłku i popijać wodą. W trakcie leczenia zaleca się zwiększenie ilości pitej wody (2-3 litry dziennie). 

Linia podziału służy do przełamania tabletki jeśli połknięcie jej w całości jest zbyt trudne. Nie nadaje się do równego podziału tabletki.

Działanie

Allopurynol zmniejsza stężenie kwasu moczowego w osoczu i w moczu poprzez hamowanie procesów chemicznych, które prowadzą do powstania kwasu moczowego (hamuje aktywność enzymu oksydazy ksantynowej odpowiedzialnej za katabolizm puryn).

Wskazania

Argadopin stosuje się długotrwale aby zapobiegać i leczyć dne moczanową. Lek znajduje również zastosowanie w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego np. w kamicy nerkowej. 

Przeciwwskazania

Leku nie powinno się stosować w przypadku uczulenia na allopurynol lub inne składniki leku. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Argadopin może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

Lek może wywoływać reakcje alergiczne (łuszczenie się skóry, owrzodzenie warg i jamy ustnej, bardzo rzadko nagły świszczący oddech, kołatanie serca lub ucisk w klatce piersiowej i zapaść). Jeśli wystąpią – lek należy odstawić i pilnie skontaktować się z lekarzem.

Najczęściej występujące działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób): wysypka skórna, zwiększone stężenie hormonu tyreotropowego we krwi.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Argadopin należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent:

 • ma zaburzenia czynności wątroby i nerek. Lekarz może zastosować u pacjenta mniejszą dawkę leku lub zalecić przyjmowanie leku rzadziej niż codziennie. Będzie również uważnie kontrolował stan pacjenta.
 • ma zaburzenia czynności serca lub wysokie ciśnienie krwi.
 • ma aktualnie napad dny moczanowej.

Lek może wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia ciężkiej wysypki należy przestać przyjmować leki i skontaktować się pilnie z lekarzem. Wysypki często poprzedzają objawy grypopodobne (bóle głowy, gorączka, bóle ciała). Wysypka może obejmować owrzodzenie jamy ustnej, gardła, nosa, narządów płciowych i zapalenie spojówek.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu:

 • 6-merkaptopuryny (leku stosowanego w leczeniu raka krwi),
 • azatiopryny, cyklosporyny (leków stosowanych w celu zahamowania czynności układu odpornościowego). Możliwe jest częstsze występowanie działań niepożądanych cyklopsporyny,
 • widarabiny (lek stosowany w leczeniu zakażenia wirusem Herpes). Możliwe jest częstsze występowanie działań niepożądanych widarabiny. 
 • salicylanów (leki stosowane w celu złagodzenia bólu, gorączki lub zapalenia, np. kwas acetylosalicylowy),
 • probenecydu (lek stosowany w leczeniu dny),
 • chlorpropamidu (lek stosowany w leczeniu cukrzycy). Może być konieczne zmniejszenie dawki chlorpropamidu, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek,
 • warfaryny, fenprokumonu, acenokumarolu (leki przeciwzakrzepowe). Lekarz będzie częściej kontrolował wskaźniki krzepnięcia krwi pacjenta i w razie konieczności zmniejszy dawkę tych leków,
 • fenytoiny (lek przeciwpadaczkowy),
 • teofiliny (lek stosowany w leczeniu astmy i innych chorób dróg oddechowych). Lekarz będzie kontrolował stężenie teofiliny we krwi, zwłaszcza na początku leczenia allopurynolem lub po każdej zmianie jego dawki,
 • ampicyliny lub amoksycyliny (leki stosowane w leczeniu zakażeń bakteryjnych). Lekarz zastosuje inne antybiotyki, jeśli to możliwe, gdyż większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych,
 • leków stosowanych w leczeniu nowotworów złośliwych, takich jak: - cyklofosfamid - doksorubicyna - bleomycyna - prokarbazyna - mechloroetamina. Lekarz będzie częściej kontrolował morfologię krwi pacjenta.
 • dydanozyny (lek stosowany w leczeniu zakażenia HIV),
 • kaptoprylu (lek stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi). Możliwe jest zwiększenie ryzyka reakcji skórnych, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Jeśli jednocześnie stosuje się wodorotlenek glinu, allopurynol może mieć słabsze działanie. Należy zachować odstęp co najmniej 3 godzin między przyjmowaniem obu leków.

Zaburzenia składu krwi występują częściej, gdy allopurynol przyjmuje się razem z cytostatykami (np. cyklofosfamid, doksorubicyna, bleomycyna, prokarbazyna, halogenki alkilowe), niż gdy te substancje czynne przyjmuje się osobno. Dlatego regularnie należy poddawać się badaniom kontrolującym morfologię krwi.

Ciąża i karmienie piersią

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie zaleca się przyjmowania leku w okresie karmienia piersią, o stosowaniu w ciąży decyzje podejmuje lekarz.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie należy stosować leku u dzieci poniżej 15 roku życia. O zastosowaniu leku w szczególnych przypadkach, u dzieci w wieku poniżej 15 roku życia, decyzje podejmuje lekarz. 

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na działania niepożądane leku, takie jak: zawroty głowy, senność i zaburzać koordynację.

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij