
Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną
Jedną z częstszych chorób dotykających układ krążenia jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Zmniejszenie światła tętnic unaczyniających serce prowadzi do niedostatecznego ukrwienia mięśnia sercowego w stanach zwiększonego zapotrzebowania na tlen (np. podczas ćwiczeń), co z kolei może powodować ból, a w skrajnych stanach nawet zawał mięśnia sercowego. Z tej przyczyny wielu pacjentów stroni od wysiłku fizycznego obawiając się, że mogą w ten sposób wywołać ból.
Osoby, u których dopiero zdiagnozowano chorobę niedokrwienną serca są często kierowane na rehabilitację. Wiele z nich może bezpiecznie rozpocząć także program ćwiczeń w domu. Należy tylko pamiętać, żeby wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem oraz fizjoterapeutą, żeby określić rodzaj ćwiczeń oraz zalecaną intensywność. Szczególnie dotyczy to osób, u których w ostatnim czasie wystąpił ostry epizod wieńcowy (zawał lub mocny ból wieńcowy).
Przetestuj się
Aby określić bezpieczną intensywność ćwiczeń, stosuje się testy wysiłkowe – przeprowadzane na bieżni lub na rowerze stacjonarnym, pod okiem kardiologa i fizjoterapeuty.
Na podstawie testów wysiłkowych określa się zakres tętna, w którym ćwiczenia są bezpieczne i efektywne. Dlatego też osoby cierpiące na chorobę niedokrwienną powinny zaopatrzyć się w monitor tętna, aby ściśle przestrzegać zalecanego zakresu.
Ćwicz
- Staraj się ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu. Możesz zaczynać od krótkich, 10-minutowych sesji. Z czasem twoja wydolność się poprawi, ćwiczenia będą trwać od 30-60 minut.
- Dodatkowo postaraj się zwiększyć swoją aktywność w życiu codziennym - więcej spacerować, jeździć na rowerze. Pamietaj tylko, żeby nie ćwiczyć na zewnątrz, gdy temperatura jest bardzo niska, wysoka, lub też gdy jest bardzo wilgotno.
- Jeżeli lekarz przepisał nitroglicerynę, staraj się mieć ją zawsze przy sobie podczas ćwiczeń.
- Pamiętaj także o odpowiednim nawadnianiu, szczególnie w upalne dni.
- I najważniejsza zasada: zawsze utrzymuj intensywność ćwiczeń na komfortowym poziomie. Jeżeli w którymkolwiek momencie pojawi się ból, duszność lub inne niepokojące objawy, niezwłocznie zmniejsz intensywność.