Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia
Katarzyna Szulik

Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

Koronawirus – czym jest i jak można się nim zarazić? 

Koronawirusy to duża grupa wirusów, które są przyczyną szerokiego spektrum chorób, od przeziębień, aż do poważnych i potencjalnie śmiertelnych zakażeń. Szczep koronawirusa o nazwie SARS-Cov-2 obecnie wywołuje chorobę COVID-19. Zarażenie nim może prowadzić do zapalenia płuc, poważnych zaburzeń oddychania, niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci. 

Wirus SARS-Cov-2 przenosi się z osoby zarażonej na zdrową drogą kropelkową poprzez kaszel, kichnięcie czy rozmowę. Do zakażenia dochodzi również przez kontakt z wydzielinami osób chorych (np. znajdującymi się na klamkach, poręczach).  

Koronawirus – symptomy zakażenia 

Pierwsze objawy zakażenia obejmują trudności w oddychaniu, płytki oddech, kaszel i gorączkę, więc łatwo pomylić je ze zwykłą infekcją oddechową czy początkami zapalenia płuc. 

Okres pomiędzy ekspozycją na wirusa a pojawieniem się pierwszych symptomów wynosi średnio 5 dni. Biorąc jednak pod uwagę, że w skrajnych przypadkach pojawienie się symptomów może zająć nawet 14 dni, zachowanie zalecanego okresu kwarantanny wynoszącego dwa tygodnie pozostaje w mocy. 

Polecane dla Ciebie

Koronawirus – kto musi uważać i jak wygląda leczenie? 

Covid-19 pozostaje chorobą o stosunkowo łagodnym przebiegu dla osób zdrowych i w sile wieku. Jego dolegliwość nie jest większa niż w przypadku grypy, a leczenie jest stricte objawowe. 

W grupie podwyższonego ryzyka śmierci z tytułu zakażenia znajdują się zwłaszcza osoby w podeszłym wieku i chorujące przewlekle, ze szczególnym uwzględnieniem tych, dotkniętych schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego.

Dzieci mogą zarazić się wirusem bezobjawowo i przenosić go na inne osoby. Najnowsze badania mówią o tym, że prawdopodobieństwo zakażenia w przypadku najmłodszych jest równie wysokie, jak w przypadku dorosłych, ale z zachowaniem bardzo niskiego ryzyka rozwinięcia się objawów. 

Jak zapobiec zarażeniu? Zachowaj podstawowe zasady higieny

Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i wszystkie inne instytucje czuwające nad zdrowiem publicznym podkreślają: najlepszym sposobem na ochronę przed koronawirusem jest częste i dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem. 

Stosowanie żeli lub płynów antybakteryjnych może być alternatywą w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia dłoni, natomiast w przeciwnym razie to ono powinno być podstawowym środkiem zaradczym. Myjmy ręce, pamiętając o grzbiecie dłoni, kciukach i przestrzeniach międzypalcowych i wycierajmy ręce suchym ręcznikiem papierowym, unikając dotykania kranu. Ręce powinno się myć często, zwłaszcza po kontakcie z takimi powierzchniami jak klamki, poręcze, gałki drzwi oraz inne dotykane przez wiele osób. 

Higiena rąk jest kluczowa, ponieważ za ich pośrednictwem wirus może przenieść się do ust lub nosa, które są jedynymi drogami przedostania się koronawirusa do organizmu i dróg oddechowych. W tym celu należy również unikać dotykania nieumytymi dłońmi okolic ust, nosa oraz oczu. Kolejnym środkiem zaradczym jest utrzymywanie się w odległości 1–1,5 metra od osób, które kaszlą lub kichają by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa na twarz, ponieważ jego transfer następuje drogą kropelkową. 

Maseczki – nosić czy nie?

Noszenie maseczek jest zalecane wyłącznie osobom wykazującym objaw koronawirusa oraz chorym, by ograniczyć zarażanie innych osób. Maseczki jako takie nie zapobiegają zarażeniu, mogą co najwyżej ograniczyć dotykanie ust i nosa brudnymi dłońmi. Najlepszym sposobem profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk.

Jeśli możesz, zostań w domu

Unikanie dużych skupisk ludzkich to kolejne z najważniejszych zaleceń minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem. Wszystkie imprezy masowe, rozumiane jako skupiska osób powyżej 1000 osób na terenie zamkniętym lub ponad 500 w hali sportowej zostały oficjalnie odwołane, ale warto unikać wszystkich miejsc, gdzie towarzyszą nam duże grupy ludzi. Zamiast koncertów czy kina lepiej wybrać rozrywkę domową, robić zakupy przez internet i ogólnie ograniczyć wychodzenie z domu poza sytuacjami, w których jest to konieczne. Jeśli pozwala na to sytuacja, należy także zrezygnować z korzystania z transportu publicznego, ponieważ liczba pasażerów i mnogość ogólnodostępnych powierzchni sprzyja zakażeniu.

Źródłem zakażenia mogą być również pieniądze, dlatego tam, gdzie to możliwe, warto płacić kartą lub urządzeniami mobilnymi w sposób bezdotykowy. Zaleca się także zwracanie szczególnej uwagi na telefony komórkowe, odkażanie ich powierzchni i nie kładzenie ich na potencjalnie zanieczyszczonych powierzchniach.

Dzwoń, zamiast chodzić do przychodni

Osoby, które kaszlą lub kichają, powinny używać jednorazowych chusteczek lub kaszleć w łokieć. Jeśli temu objawowi zacznie towarzyszyć wysoka gorączka i trudności z oddychaniem, istnieje ryzyko wystąpienia koronawirusa. W tym wypadku absolutnie nie należy odwiedzać przychodni ani szpitali, tylko telefonicznie skontaktować się z najbliższą państwową inspekcją sanitarną lub wezwać pogotowie ratunkowe. W takiej sytuacji do szpitala absolutnie nie powinno się udawać komunikacją publiczną. 

Dodatkowe informacje na temat koronawirusa można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 190 590 obsługiwaną przez Ministerstwo Zdrowia. 

Ponadto przychodnie zachęcają osoby z objawami do konsultacji telefonicznych – w razie stwierdzenia podwyższonego ryzyka zarażenia, lekarz może wysłać do pacjenta karetkę, istnieje także możliwość zastąpienia wizyty w przychodni wizytą domową. Warto również dowiedzieć się, czy wystawienie zwolnienia lekarskiego wymaga osobistego zjawienia się w przychodni. 

  1. Informacje GIS o koronawirusie: www.gis.gov.pl [online], https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/, [dostęp:] 11.03.2020.
  2. Ministerstwo Zdrowia: Koronawirus – co musisz wiedzieć?, "www.gov.pl" [online]https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie, [dostęp:] 11.03.2020.
  3. World Health Organistaion: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak, "www.who.int" [online], https://www.who.int/westernpacific/emergencies/covid-19, [dostęp:] 11.03.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij