Płonica (szkarlatyna) – objawy, leczenie
Michał Posmykiewicz

Płonica (szkarlatyna) – objawy, leczenie

Płonica to ostra bakteryjna choroba zakaźna. Wywoływana jest przez beta-hemolizującego paciorkowca z grupy A o nazwie Streptococcus pyogenes. Występuje głównie u dzieci, choć mogą też zachorować ludzie dorośli.

Zakażenie

Zakażenie następuje drogą kropelkową. Wrotami zakażenia jest błona śluzowa gardła, czasami też uszkodzona skóra ( jest to tzw. płonica przyranna). Źródłem zakażenia jest chory na zakażenie paciorkowcowe człowiek, ale także ozdrowieniec i nosiciel paciorkowca.

Objawy

Okres wylęgania choroby trwa 2-5 dni i jest bezobjawowy. Choroba rozpoczyna się tzw. objawami prodromalnymi, do których zalicza się przede wszystkim wysoką gorączkę, poza tym mogą być obecne bóle brzucha, nudności i wymioty. Zaczyna pojawiać się ból gardła. W badaniu fizykalnym w początkowym okresie trwania choroby lekarz stwierdza anginę, może też dojść do powiększenia węzłów chłonnych na szyi. Bardzo charakterystyczny jest też "malinowy język" - jest on żywoczerwony, lśniący. Na skórze zaczyna pojawiać się wysypka - zwykle występuje ona razem z gorączką lub ewentualnie dobę później. Wysypka ma charakter drobnoplamisty, porównuje się ją do śladów pozostawionych na skórze przez uderzanie w nią szczotką. Wysypka zajmuje całe ciało, choć jest najbardziej nasilona w najmocniej ucieplonych miejscach: doły pachowe, pachwiny, doły podkolanowe, pośladki, w tych miejscach obecny jest też objaw Pastii (wzmożona łamliwość naczyń krwionośnych przyczynia się do powstawania w tych miejscach charakterystycznych czerwonych linii). Na twarzy obecny jest rumień, jednak skóra wokół ust i nosa pozostaje blada (tzw. trójkąt Fiłatowa). Typowym objawem dla przebycia szkarlatyny jest też łuszczenie się skóry, głównie na dłoniach i stopach, pojawia się ono kilka dni po ustąpieniu wysypki. 

Powikłania

 Nieleczona lub niewłaściwie leczona płonica może też dawać powikłania. Zdarzyć się mogą:

 • zapalenie mięśnia sercowego,

 • gorączka reumatyczna,

 • zapalenie stawów,

 • kłębuszkowe zapalenie nerek. 

Zwykle rozpoznanie można postawić na podstawie samych tylko, charakterystycznych objawów klinicznych choroby. W przypadku wątpliwości można wykonać badania laboratoryjne - stwierdzi się podwyższony poziom ASO, OB, zaś w morfologii krwi obecny będzie wysoki poziom leukocytów (białe krwinki). W wymazie z gardła zostanie potwierdzona obecność paciorkowca. 

Leczenie

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Lekiem pierwszego rzutu jest penicylina i jej pochodne, można stosować też cefalosporyny lub makrolidy. Leczenie nie powinno trwać krócej niż 10-14 dni. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij