owrzodzony język
Olaf Bąk

Owrzodzenie języka – przyczyny, objawy, leczenie

Owrzodzenia języka to niewielkie i płytkie ubytki błony śluzowej, które przez odsłonięcie zakończeń powodują ból. Dolegliwość ta powoduje dyskomfort w trakcie mówienia lub jedzenia i jest związana zarówno z mniej poważnymi przyczynami (nieodpowiednia higiena), jak i przewlekłymi stanami chorobowymi (zapalne choroby jelit). Jak wyglądają owrzodzenia języka, co je powoduje oraz jak je leczyć?

Język jest mięśniowym wałem pokrytym śluzówką, który położony jest na dnie jamy ustnej. Odpowiada za formowanie kęsów pokarmu, artykulację mowy, odbiór smaku oraz proces ssania. Język u zdrowej osoby jest wilgotny, różowy lub różowoczerwony, ruchomy w każdym kierunku, niebolesny, ma szorstką powierzchnię (przez brodawki smakowe) oraz symetryczny i regularny obrys.

Owrzodzenie języka – czym jest? Jak wygląda? Jakie objawy mogą mu towarzyszyć?

Afty są najczęstszymi zmianami występującymi w jamie ustnej. Oprócz języka mogą występować też na dnie jamy ustnej, na policzkach czy podniebieniu. Zwiastunem ich powstania jest szczypanie i drętwienie danej okolicy śluzówki, by następnie w ciągu dwóch dni doszło do utworzenia się białej plamki, a później krateru, który jest nadżerką w błonie śluzowej języka.

Czy owrzodzenia języka ustępują samoistnie?

Tak, w przeważającej większości ranki na języku są spowodowane podrażnieniem mechanicznym (twarde pokarmy, jak landrynki czy orzechy), termicznym (gdy jedzenie jest zbyt ciepłe) oraz chemicznym (gdy potrawy są bardzo kwaśne lub ostre). Dlatego w ciągu kilku dni uszkodzenie ulega zagojeniu bez pozostawiania śladu. Może się jednak zdarzyć, że afty po zagojeniu wracają kilkukrotnie i nie ustępują mimo stosowania się do zaleceń higienicznych i dietetycznych. W takim wypadku warto udać się po konsultację lekarską.

Przyczyny owrzodzonego języka

Do najczęstszych przyczyn zmian zapalnych i owrzodzeń języka zaliczymy:

  • uszkodzenia mechaniczne (przygryzienia, zbyt intensywne mycie zębów, pokarmy o ostrych krawędziach, protezy zębowe czy niewłaściwe nawyki, jak obgryzanie paznokci lub ołówka),
  • czynniki drażniące (alkohol, papierosy, tytoń do żucia),
  • stany zapalne jamy ustnej,
  • niewłaściwą higienę (zbyt rzadkie mycie zębów, resztki pokarmowe w kieszonkach zębodołowych),
  • zakażenia bakteryjne i grzybicze,
  • zakażenia pasożytnicze (które powodują niedobory składników odżywczych),
  • nietolerancje pokarmowe,
  • zaburzenia hormonalne,
  • kserostomię (suchość jamy ustnej),
  • niektóre leki,
  • niedobory witamin, żelaza czy kwasu foliowego,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalnie jelita grubego),
  • zmiany nowotworowe lub przednowotworowe,
  • chemio- oraz radioterapię.

Bardzo rzadką przyczyną owrzodzenia na języku, o której należy pamiętać, jest utajona gruźlica. Mimo skąpych objawów (lub całkowitego braku objawów) utajonej gruźlicy może towarzyszyć niewielkie (do 1 cm) owrzodzenie np. na czubku języka. Owrzodzenie to nie podlega leczeniu ani gojeniu pomimo stosowania preparatów przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i antybiotyków. Diagnozę należy potwierdzić biopsją z tego względu, że oprócz gruźlicy taka niegojąca się zmiana może świadczyć też o chorobie nowotworowej, którą należy wykluczyć.

W diagnostyce różnicowej owrzodzeń w jamie ustnej warto uwzględnić również choroby przenoszone drogą płciową (zmiana pierwotna w kile), gdy język mógł mieć kontakt z płynami ustrojowymi lub zakażoną tkanką osoby chorej.

Powiązane produkty

Diagnostyka i leczenie owrzodzeń języka

Diagnostyka i leczenie owrzodzeń języka są mocno uzależnione od konkretnej przyczyny, która je wywołuje. Niewątpliwie w przypadku nieradzenia sobie z drobnymi owrzodzeniami jamy ustnej należy odwiedzić lekarza stomatologa. Dokona on przeglądu uzębienia, wykryje choroby przyzębia oraz zaleci możliwą terapię przeciwzapalną lub przeciwbakteryjną.

Jeśli wykluczone zostały przyczyny stomatologiczne lub terapia nie przynosi spodziewanych skutków, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu POZ. Istotne jest badanie morfologii (która może wykryć niedokrwistość wywołaną niedoborem żelaza lub kwasu foliowego), badanie ogólne moczu oraz konieczny może być podstawowy panel hormonalny. Lekarz przekieruje nas też do odpowiedniego specjalisty – gastroenterologa (przy chorobach zapalnych jelit), pulmonologa (przy gruźlicy) czy wenerologa (przy chorobach zakaźnych).

Domowe sposoby na owrzodzony język

W momencie gdy afta wywołana jest niewielkim urazem lub drobną infekcją w jamie ustnej, można sobie z nią poradzić domowymi sposobami. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku, używać irygatora lub nitki dentystycznej oraz płukać jamę ustną płynami do płukania (sprawdzone są preparaty dla osób z aparatami ortodontycznymi, gdyż zwierają najczęściej przeciwbakteryjny chlorek cetylopirydyniowy oraz witaminę E czy pantenol, które działają łagodząco na śluzówkę).

Jeśli mamy problem z dużym osadem na zębach lub odkładającym się kamieniem, należy udać się do stomatologa na higienizację jamy ustnej.

W okresie gojenia się owrzodzenia należy uważać na pokarmy zbyt gorące, kwaśne, słone czy zbyt pikantne, gdyż może to wtórnie podrażniać uszkodzoną błonę śluzową. Konieczna jest odpowiednia i zrównoważona dieta, która pokryje brakujące mikro- lub makroelementy np. witaminy (A, B, E), żelazo czy kwas foliowy.

By złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, możemy stosować płukanki ziołowe (oparte o rumianek czy szałwię) lub płukanki farmaceutyczne (np. z antybakteryjną chlorheksydyną). Można sięgnąć również po żele lub spraye, które zawierają substancje łagodzące oraz znieczulające okolicę owrzodzenia.

  1. S. H. Ralston, M. W. J. Strachan, I. Penman, R. Hobson, red. wyd. pol. J. Różański, Choroby wewnętrzne Davidson t. 2, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  3. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979.
  4. F. F. Ferri, red. wyd. pol. A. Steciwko, Kompendium chorób wewnętrznych, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2007.
  5. B. Petkowicz, M. Berger, Ł. Szeszko, J. Piotrkowicz, P. Kostrzewski, R. Kuszyk, A. Wawrzonkoska-Dąbrowska, Nieswoiste zapalenia jelit - diagnostyka, etiologia oraz objawy z uwzględnieniem zmian w jamie ustnej, „Gastroenterologia Polska”, nr 18 2011.
  6. K. Mrówka-Kata, G. Namysłowski, K. Banert, W. Ścierski, Zapalenia języka i inne wybrane jego zmiany o charakterze łagodnym, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 2 2008.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl