Beta karoten Amara, tabletki, 10 mg, 50 szt. - Portal DOZ.pl

Beta karoten Amara, tabletki, 10 mg, 50 szt.

beta-karoten, tabletka, niedobór witamin

Produkt usunięty z oferty

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

Zakład Farmaceutyczny „Amara” Sp. z o.o.
ul. Stacyjna 5
30-851 Kraków

Producent

CHANCE
Pieńków 11
Czosnów

Opis

Tabletki Beta karoten Amara to lek witaminowy, zawierający najbardziej aktywną prowitaminę A. Ulega ona przemianie w retinol, czyli aktywną formę witaminy A. Beta karoten jest także antyoksydantem, zapobiegając powstawaniu wolnych rodników. Lek podaje się głownie w profilaktyce niedoboru witaminy A oraz między innymi w przypadku nadwrażliwości na promienie słoneczne czy jako środek uzupełniający dla kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne i dietę odchudzającą. Beta karoten Amara można stosować u dzieci w wieku powyżej 7 lat oraz dorosłych.

Skład

Substancją czynną leku jest betakaroten krystaliczny.

1 tabletka zawiera 10 mg beta karotenu krystalicznego.

Substancje pomocnicze wchodzące w skład BetaTab 20% S: D, L – alfa tokoferol, skrobia modyfikowana, syrop glukozowy, sodu askorbinian, skrobia kukurydziana.
Substancje pomocnicze: laktoza, stearynian magnezu, powidon, skrobia kukurydziana, syrop glukozowy, witamina E.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek podaje się doustnie, popijając tabletkę wodą.

Dawkowanie Beta karotenu Amara w celach leczniczych ustala lekarz. Natomiast profilaktycznie u dzieci w wieku od 7 do 12 lat podaje się 1 tabletkę co 2 dni, a u dzieci powyżej 12 lat i dorosłych 1 tabletka raz dziennie.

Działanie

Beta karoten Amara uzupełnia niedobory witaminy A, będąc jej prekursorem. Substancja czynna leku należy do karotenoidów, czyli naturalnych barwników warzyw i owoców. Betakaroten w około 75 % jest przekształcany do aktywnej formy witaminy A, czyli retinolu, głownie w śluzówce jelita cienkiego. Prowitamina A działa antyoksydacyjnie, zapobiega tworzeniu się wolnych rodników, bezpośrednio oddziałuje z nimi oraz może być ich akceptorem.

Wskazania

Beta karoten Amara jest wskazany w stanach niedoboru witaminy A, szczególnie w okresie wiosennym i letnim u pacjentów nadwrażliwych na działanie promieni słonecznych. Lek stosuje się u kobiet zażywających doustne środki antykoncepcyjne czy stosujących dietę odchudzającą. Lek podaje się również jako środek wspomagający terapię chorób skóry związanych z nadwrażliwością na światło słoneczne (protoporfiria erytropoetyczna), w stanach zapalnych błon śluzowych i skóry, zaburzeniach barwnikowych (np. bielactwo), pokrzywce słonecznej, zaćmie, leukoplatii i miażdżycy.

Przeciwwskazania

Nie stosować leku Beta karoten Amara u osób nadwrażliwych an betakaroten lub którykolwiek ze składników. Przeciwwskazaniem do zastosowania leku jest również: ciężka niewydolność wątroby i nerek, hiperwitaminoza A, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego czy biegunka.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Beta karoten Amara może powodować takie skutki uboczne jak: żółte zabarwienie skóry okolicy barkowej, ramion, brzucha – karotenodermia, łagodna biegunka. Do
bardzo rzadkich objawów należą: wybroczyny, bóle stawów, zawroty głowy, reakcje alergiczne. Objawy te ustępują po przerwaniu stosowania leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Beta karoten Amara zawiera laktozę, więc jeśli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, to przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Beta karoten Amara może wchodzić w interakcje z:

  • neomycyną,
  • cholestyraminą,
  • witaminą K,
  • preparatami zawierającymi żelazo.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Beta karoten Amara lepiej wchłania się w obecności tłuszczu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować leku Beta karoten Amara u dzieci w wieku poniżej 7 lat.

Cechy produktu

Polecane artykuły
Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij