Lekarz bada poziom cukru we krwi u pacjenta chorego na COVID-19
Justyna Piekara

Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

Pacjenci z cukrzycą – grupa wysokiego ryzyka zakażenia COVID-19

Podczas konferencji „Diabetologia 2021” profesor Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwrócił uwagę, że w Polsce co trzecia osoba, która zmarła z powodu COVID-19, miała cukrzycę.

Lekarz podkreślił, że osoby cierpiące na to schorzenie powinny zaszczepić się przeciw COVID-19 jak najszybciej, ponieważ diabetycy zainfekowani wirusem SARS-CoV-2 mają zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i związanych z nią powikłań. W ich przypadku ryzyko hospitalizacji, której towarzyszy konieczność intubacji i mechanicznej wentylacji płuc jest bardzo wysokie.

Pacjenci sprawujący dobrą kontrolę nad chorobą, których stężenie glukozy we krwi nie przekracza 200 mg/dl, a poziom tzw. hemoglobiny glikowanej nie jest większy niż 7%, mają lepsze rokowania, gdy dojdzie u nich do infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Kontrola glikemii podczas pandemii COVID-19

Dane Ministerstwa Zdrowia wykazały, że w 2020 roku zaobserwowano też 16% wzrost śmiertelności z powodu cukrzycy, a liczba wizyt lekarskich wśród pacjentów z problemami diabetologicznymi spadła o 24%. Wiele osób z różnych powodów zrezygnowało z konsultacji u specjalisty. Leczenie było utrudnione z powodu problemów z dostępem do służby zdrowia.

Ważną rolę w kontrolowaniu stężenia glukozy u osób z cukrzycą odegrały systemy ciągłego monitorowania glikemii, zarówno podczas samodzielnego korzystania z urządzeń w czasie izolacji związanej z pandemią, jak i na szpitalnych oddziałach covidowych. Zdaniem profesora Dzidy bardzo pomocne we wspieraniu pacjentów w kontroli choroby okazały się także teleporady.

Świadomość problemu i samokontrola glikemii mogą pomóc pacjentom uchronić się przed hospitalizacją. Daniel Drucker z Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute w Mt. Sinai Hospital w Toronto, w wypowiedzi dla „Stat”, zwrócił uwagę, że „obecnie opieka skoncentrowana jest na pomocy w przypadkach zaistnienia ciężkich objawów, a nie na edukowaniu pacjentów, aby nigdy nie trafili do szpitala".

Powiązane produkty

Dwukierunkowy związek między COVID-19 a cukrzycą

Nie jest jasne, czy sama cukrzyca przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowalności i śmiertelności związanej z COVID-19. Dotychczas nie przeprowadzono kompleksowych badań, które wyjaśniałyby dokładnie związek między cukrzycą a COVID-19. 

Wiadomo jednak, że osoby z cukrzycą typu 2 mają w tkankach więcej receptorów ACE2, które białko kolca koronawirusa wykorzystuje do uzyskania wejścia do komórek. Jak stwierdziła Janelle Ayres, immunolog z Instytutu Salk w La Jolla w Kalifornii, w wywiadzie dla „Stat”, sprawia to, że „o wiele więcej drzwi, które umożliwiają inwazję, pozostaje otwartych” dla SARS-CoV-2.

COVID-19 może wywoływać procesy zapalne w organizmie, które prowadzą do hiperglikemii. Dlatego też pomiar poziomu glukozy jest bardzo istotnym elementem, który ma wpływ na decyzje dotyczące procedur medycznych wdrażanych podczas leczenia pacjenta przyjmowanego do szpitala. Wiele terapii przeciwwirusowych i steroidowych stosowanych w walce z COVID-19 może podnosić poziom cukru we krwi i powodować objawy cukrzycy.

Udowodniono też, że wirus SARS-CoV-2 jest w stanie powodować bezpośrednie uszkodzenie trzustki, które może pogorszyć hiperglikemię, a nawet wywołać początek cukrzycy u osób, które wcześniej na nią nie chorowały. Powstał globalny rejestr, który ma na celu śledzenie tego zjawiska.

Na początku 2020 roku Francesco Rubino, chirurg metaboliczny i bariatryczny z King's College w Londynie, wraz z innymi specjalistami powołał do życia projekt „CoviDiab”. To rejestr online, gdzie można zgłaszać przypadki cukrzycy o początku związanym z COVID-19. Wraz z ilością danych w bazie, rośnie liczba dowodów sugerujących, że wirus SARS-CoV-2 ma „zdolność powodowania nieprawidłowego metabolizmu cukru".

  1. Diabetolog: dobra kontrola cukrzycy może uchronić przez zgonem z powodu COVID-19, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C90059%2Cdiabetolog-dobra-kontrola-cukrzycy-moze-uchronic-przez-zgonem-z-powodu-covid, [dostęp:] 17.11.2021.
  2. A. Abdi, M. Jalilian, P. Sarbarzeh, Diabetes and COVID-19: A systematic review on the current evidences, „Diabetes Research and Clinical Practice” 2020, nr 166, [online] doi: 10.1016/j.diabres.2020.108347, [dostęp:] 17.11.2021.
  3. M. M. Lima-Martínez, C. C. Boada, M. D. Madera-Silva, COVID-19 and diabetes: A bidirectional relationship, „Clínica e Investigación en Arteriosclerosis” 2021, [online] DOI: 10.1016/j.arteri.2020.10.001, [dostęp:] 17.11.2021.
  4. K. E. Ng, J. P. Richard, The effect of COVID-19 on patients with diabetes, „uspharmacist.com” [online], https://www.uspharmacist.com/article/the-effect-of-covid19-on-patients-with-diabetes, [dostęp:] 17.11.2021. 
  5. E. Cooney, Why people with diabetes are being hit so hard by Covid-19, „statnews.com” [online], https://www.statnews.com/2020/10/01/why-people-with-diabetes-are-being-hit-so-hard-by-covid-19/, [dostęp:] 17.11.2021.
  6. R. Haridy, Evidence growing COVID-19 can trigger onset of diabetes, „newatlas.com/” [online], https://newatlas.com/health-wellbeing/coronavirus-diabetes-pandemic-trigger-metabolism-covidiab/, [dostęp:] 17.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

    Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij