Koronawirus a cukrzyca – dlaczego SARS-CoV-2 jest szczególnie groźny dla diabetyków? - portal DOZ.pl
Lekarz bada poziom cukru we krwi u pacjenta chorego na COVID-19
Justyna Piekara

Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

Pacjenci z cukrzycą – grupa wysokiego ryzyka zakażenia COVID-19

Podczas konferencji „Diabetologia 2021” profesor Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zwrócił uwagę, że w Polsce co trzecia osoba, która zmarła z powodu COVID-19, miała cukrzycę.

Lekarz podkreślił, że osoby cierpiące na to schorzenie powinny zaszczepić się przeciw COVID-19 jak najszybciej, ponieważ diabetycy zainfekowani wirusem SARS-CoV-2 mają zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i związanych z nią powikłań. W ich przypadku ryzyko hospitalizacji, której towarzyszy konieczność intubacji i mechanicznej wentylacji płuc jest bardzo wysokie.

Pacjenci sprawujący dobrą kontrolę nad chorobą, których stężenie glukozy we krwi nie przekracza 200 mg/dl, a poziom tzw. hemoglobiny glikowanej nie jest większy niż 7%, mają lepsze rokowania, gdy dojdzie u nich do infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Kontrola glikemii podczas pandemii COVID-19

Dane Ministerstwa Zdrowia wykazały, że w 2020 roku zaobserwowano też 16% wzrost śmiertelności z powodu cukrzycy, a liczba wizyt lekarskich wśród pacjentów z problemami diabetologicznymi spadła o 24%. Wiele osób z różnych powodów zrezygnowało z konsultacji u specjalisty. Leczenie było utrudnione z powodu problemów z dostępem do służby zdrowia.

Ważną rolę w kontrolowaniu stężenia glukozy u osób z cukrzycą odegrały systemy ciągłego monitorowania glikemii, zarówno podczas samodzielnego korzystania z urządzeń w czasie izolacji związanej z pandemią, jak i na szpitalnych oddziałach covidowych. Zdaniem profesora Dzidy bardzo pomocne we wspieraniu pacjentów w kontroli choroby okazały się także teleporady.

Świadomość problemu i samokontrola glikemii mogą pomóc pacjentom uchronić się przed hospitalizacją. Daniel Drucker z Lunenfeld-Tanenbaum Research Institute w Mt. Sinai Hospital w Toronto, w wypowiedzi dla „Stat”, zwrócił uwagę, że „obecnie opieka skoncentrowana jest na pomocy w przypadkach zaistnienia ciężkich objawów, a nie na edukowaniu pacjentów, aby nigdy nie trafili do szpitala".

Dwukierunkowy związek między COVID-19 a cukrzycą

Nie jest jasne, czy sama cukrzyca przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowalności i śmiertelności związanej z COVID-19. Dotychczas nie przeprowadzono kompleksowych badań, które wyjaśniałyby dokładnie związek między cukrzycą a COVID-19. 

Wiadomo jednak, że osoby z cukrzycą typu 2 mają w tkankach więcej receptorów ACE2, które białko kolca koronawirusa wykorzystuje do uzyskania wejścia do komórek. Jak stwierdziła Janelle Ayres, immunolog z Instytutu Salk w La Jolla w Kalifornii, w wywiadzie dla „Stat”, sprawia to, że „o wiele więcej drzwi, które umożliwiają inwazję, pozostaje otwartych” dla SARS-CoV-2.

COVID-19 może wywoływać procesy zapalne w organizmie, które prowadzą do hiperglikemii. Dlatego też pomiar poziomu glukozy jest bardzo istotnym elementem, który ma wpływ na decyzje dotyczące procedur medycznych wdrażanych podczas leczenia pacjenta przyjmowanego do szpitala. Wiele terapii przeciwwirusowych i steroidowych stosowanych w walce z COVID-19 może podnosić poziom cukru we krwi i powodować objawy cukrzycy.

Udowodniono też, że wirus SARS-CoV-2 jest w stanie powodować bezpośrednie uszkodzenie trzustki, które może pogorszyć hiperglikemię, a nawet wywołać początek cukrzycy u osób, które wcześniej na nią nie chorowały. Powstał globalny rejestr, który ma na celu śledzenie tego zjawiska.

Na początku 2020 roku Francesco Rubino, chirurg metaboliczny i bariatryczny z King's College w Londynie, wraz z innymi specjalistami powołał do życia projekt „CoviDiab”. To rejestr online, gdzie można zgłaszać przypadki cukrzycy o początku związanym z COVID-19. Wraz z ilością danych w bazie, rośnie liczba dowodów sugerujących, że wirus SARS-CoV-2 ma „zdolność powodowania nieprawidłowego metabolizmu cukru".

 1. Diabetolog: dobra kontrola cukrzycy może uchronić przez zgonem z powodu COVID-19, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C90059%2Cdiabetolog-dobra-kontrola-cukrzycy-moze-uchronic-przez-zgonem-z-powodu-covid, [dostęp:] 17.11.2021.
 2. A. Abdi, M. Jalilian, P. Sarbarzeh, Diabetes and COVID-19: A systematic review on the current evidences, „Diabetes Research and Clinical Practice” 2020, nr 166, [online] doi: 10.1016/j.diabres.2020.108347, [dostęp:] 17.11.2021.
 3. M. M. Lima-Martínez, C. C. Boada, M. D. Madera-Silva, COVID-19 and diabetes: A bidirectional relationship, „Clínica e Investigación en Arteriosclerosis” 2021, [online] DOI: 10.1016/j.arteri.2020.10.001, [dostęp:] 17.11.2021.
 4. K. E. Ng, J. P. Richard, The effect of COVID-19 on patients with diabetes, „uspharmacist.com” [online], https://www.uspharmacist.com/article/the-effect-of-covid19-on-patients-with-diabetes, [dostęp:] 17.11.2021. 
 5. E. Cooney, Why people with diabetes are being hit so hard by Covid-19, „statnews.com” [online], https://www.statnews.com/2020/10/01/why-people-with-diabetes-are-being-hit-so-hard-by-covid-19/, [dostęp:] 17.11.2021.
 6. R. Haridy, Evidence growing COVID-19 can trigger onset of diabetes, „newatlas.com/” [online], https://newatlas.com/health-wellbeing/coronavirus-diabetes-pandemic-trigger-metabolism-covidiab/, [dostęp:] 17.11.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja zespołu nadkłykcia bocznego kości ramiennej

  Łokieć tenisisty, czyli zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian przeciążeniowych w obrębie ścięgien mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty objawia się bólem w obrębie stawu łokciowego w momencie, w którym uruchomiony zostaje nadgarstek, np. podczas chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści. Ponieważ przyczyną zespołu łokcia tenisisty są mikrourazy powstałe na skutek wykonywania powtarzalnych czynności, dotyka on często sportowców czy pracowników biurowych. Jak leczy się łokieć tenisisty?

 • Marihuana medyczna – co warto o niej wiedzieć?

  U schyłku okresu PRL, w 1985 r. wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 r.) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom.  Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

 • Szczepionka przeciw COVID-19. Skąd wiemy, że nie będzie miała długoterminowych skutków ubocznych?

  Jednym z powodów, dla których niektóre osoby nie zaszczepiły się przeciw COVID-19, jest to, że obawiają się one niepożądanych skutków, które mogą pojawić się zaraz po iniekcji, ale też potencjalnych długoterminowych konsekwencji szczepienia. Nie ma dowodów naukowych sugerujących, że obecne szczepionki przeciwko COVID-19 spowodują trwające przez długi okres problemy w nadchodzących latach. Co na temat bezpieczeństwa szczepionek w dłuższej perspektywie mówią eksperci?

 • Czy węch pozwala wyczuwać rozwijające się choroby?

  Dzięki rozwiniętym zmysłom węchy, smaku, dotyku i wzroku możemy skutecznie unikać mniej lub bardziej poważnych zagrożeń. Który z tych zmysłów pomaga pierwszy, dlaczego podczas choroby ciało inaczej pachnie i dlaczego niektóre zapachy zapamiętujemy jako niebezpieczne, a inne jako przyjemne i bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jakie są objawy i sposoób leczenia raka piersi mężczyn?

  Chociaż rak piersi kojarzony jest głównie z chorobą, która dotyka kobiet, tak nie można zapominać, że gruczoł sutkowy występuje również u mężczyzn, którzy stanowią 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków raków sutka. Średnio ⅕ z nich nie wygrywa walki z chorobą, której objawy są często ignorowane albo niekojarzone z rakiem piersi, a np. urazem mięśnia piersiowego. Jak wygląda diagnostyka męskiego raka sutka, czy istnieją programy profilaktyczne raka piersi wśród mężczyzn oraz jak wygląda obecny system leczenia tej choroby w tej grupie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kurzajki (brodawki) – przyczyny i leczenie kurzajek na stopie

  Kurzajki, potocznie zwane brodawkami, są powszechnie występującym problemem skórnym, za który odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego. HPV, namnażając się powoduje powstanie bolesnych, swędzących oraz mało estetycznych zmian skórnych, dość często mylonych z odciskami. Ryzyko zakażenia brodawkami jest bardzo duże, zwłaszcza jeśli nasz układ odpornościowy jest osłabiony, zaś pozbycie się ich jest trudne i długotrwałe. Jak zatem radzić sobie z kurzajkami? Które sposoby walki z nimi są najskuteczniejsze? 

 • Dna moczanowa – przyczyny, objawy, leczenie, zalecenia

  Dna moczanowa, dawniej nazywana „chorobą królów” lub „chorobą bogaczy”, spowodowana jest odkładaniem się kryształków moczanu jednosodowego w tkankach okołostawowych, czego wynikiem jest zapalenie stawu. Ponieważ dna moczanowa (podagra) stanowi najczęstszą przyczynę zapalenia stawów u mężczyzn powyżej 40. roku życia, warto poznać jej objawy oraz możliwości leczenia i zapobiegania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij