Indyjski wariant koronawirusa – czy różni się czymś od pozostałych mutacji?
Justyna Piekara

Indyjski wariant koronawirusa – czy różni się czymś od pozostałych mutacji?

Indie odnotowały w tym miesiącu największy na świecie wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Czy winny jest temu nowy wariant koronawirusa? Dowiedz się, czym się charakteryzuje hinduski „podwójny mutant”? 

Indyjski wariant SARS-CoV-2 (B.1.617)

Zidentyfikowana w Indiach odmiana koronawirusa posiada 13 mutacji. Nazwa „podwójny mutant” pochodzi od dwóch znaczących mutacji w białku kolca – L452R i E484Q, które wprawdzie pojawiły się już wcześniej, wraz z nowymi odmianami SARS-CoV-2, które uznano za „warianty wzbudzające obawy” (ang. variants of concern), ale po raz pierwszy występują w takiej konfiguracji. Wcześniej występowały oddzielnie. 

Obie mutacje pomagają wirusowi uniknąć niektórych typów przeciwciał neutralizujących, ponieważ zakłócają ich interakcję z białkiem wypustek SARS-CoV-2. Fakt, że obie mutacje występują razem, niekoniecznie oznacza, że ten wariant jest dwukrotnie bardziej zaraźliwy lub niebezpieczny. Trzecia istotna mutacja, która występuje w indyjskiej odmianie to P681R, może ona ułatwić wirusowi wnikanie do komórek.

Aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła B.1.617 jako „wariant zainteresowania” (ang. variant of interest). Oznacza to, że:

 • wariant posiada specyficzne markery genetyczne, które powiązano ze zmianami w białku kolca i skuteczności wiązania receptora,
 • może wykazywać zmniejszoną neutralizację przez przeciwciała wytworzone przeciwko wcześniejszej infekcji lub szczepieniu,
 • może wykazywać zmniejszoną odpowiedź na leczenie,
 • posiada potencjalny wpływ na analizy diagnostyczne.
 • podejrzewa się wzrost zdolności przenoszenia wirusa lub ciężkości przebiegu choroby COVID-19.

Odmiana B.1.617 ma trzy podtypy (B.1.617.1, B.1.617.2, B.1.617.3), które różnią się nieco mutacjami genetycznymi. Public Health England (PHE) zasugerowało, że B.1.617.2 powinien zostać sklasyfikowany jako „wariant budzący obawy”, ponieważ zdaje się rozprzestrzeniać szybciej niż dwa inne zidentyfikowane podtypy wariantu indyjskiego. Według PHE dowody, którymi dysponujemy są niewyrażające, aby wskazać, że którykolwiek niedawno wykrytych wariantów powoduje cięższe choroby lub sprawia, że dostępne szczepionki są wobec nich mniej skuteczne.

Drastyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w Indiach. Przyczyna jest niejednoznaczna

Naukowcy z Indii zidentyfikowali nowy wariant, który pojawił się w zachodnim stanie Maharasztra w południowo-zachodnich Indiach między grudniem 2020 r. a marcem tego roku. Od tamtej pory liczba zachorowań na COVID-19 znacznie wzrosła, aż w pewnym momencie infekcja SARS-CoV-2 dotyczyła ponad 60% ludności w tym regionie.

Sytuacja w Maharasztrze przypomina tę, do której doszło pod koniec ubiegłego roku w Brazylii, w mieście Manaus, gdzie gwałtowny wzrost liczby przypadków zbiegł się z pojawieniem się wysoce zaraźliwego wariantu znanego jako P.1 (mutacja ta wykształciła zdolność unikania przeciwciał).

Naukowcy starają się określić, co kryje się za bezprecedensowym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. Próbują wyjaśnić, czy jest to spowodowane pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, czy może zaistniała sytuacja wyniknęła z powodu niefortunnego zbiegnięcia się kilku innych czynników, m. in. niskiego odsetka zaszczepionych, wzrostu interakcji społecznych związanych z poluzowaniem obostrzeń, niewydolności służby zdrowia spowodowanej gwałtownym wzrostem zachorowań.

Obecnie B.1.617 szybko rozprzestrzenia się na terenie całych Indii. Infekcje są na najwyższym dziennym poziomie, sięgającym 300 000 nowych zachorowań. Zdaniem ekspertów faktyczna liczba zakażeń może być niedoszacowana.

Indyjska odmiana już w Europie

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że wariant koronawirusa B.1.617 został znaleziony w co najmniej 17 krajach. Oprócz Indii występuje USA i Singapurze.

Według danych z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) wariant indyjski został znaleziony w krajach europejskich, takich jak Belgia, Niemcy, Irlandia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania. Zachorowania na COVID-19 wywołane przez B.1.617 wystąpiły na francuskiej wyspie Gwadelupa.

W Polsce także odnotowano przypadki infekcji wirusem pochodzenia indyjskiego.
 1. V. Hehetal, India's COVID-19 variant: what we know so far, “medpagetoday.com” https://www.medpagetoday.com/special-reports/exclusives/92345, [dostęp:] 06.05.2021.
 2. What we know about the Indian B.1.617 variant of coronavirus, “abc.net.au” [online], https://www.abc.net.au/news/2021-05-03/covid-19-indian-variant-what-we-know/100111838, [dostęp:] 06.05.2021.
 3. What do we know about the Indian coronavirus variant?, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/apr/19/what-do-we-know-about-the-indian-coronavirus-variant, [dostęp:] 06.05.2021.
 4. The COVID variant from India: What we know so far, https://www.dw.com/en/the-covid-variant-from-india-what-we-know-so-far/a-57313664, [dostęp:] 06.05.2021.
 5. India’s massive COVID surge puzzles scientists, „Nature” 2021, nr 592, s. 667-668, [online] doi: https://doi.org/10.1038/d41586-021-01059-y, [dostęp:] 06.05.2021.
 6. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variants and mutations, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 06.05.2021.
 7. SARS-CoV-2 variant classifications and definitions, “cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/variant-surveillance/variant-info.html, [dostęp:] 06.05.2021.
 8. A. Tidey, Indian COVID-19 variant detected in at least seven European countries: ECDC, “euronews.com” [online], https://www.euronews.com/2021/04/28/indian-covid-19-variant-detected-in-at-least-seven-european-countries-ecdc, [dostęp:] 06.05.2021.
 9. J. Reed, PM: India coronavirus variant must be 'handled carefully', “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-57016110,  [dostęp:] 06.05.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

  W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij