Indyjski wariant koronawirusa – czy różni się czymś od pozostałych mutacji?
Justyna Piekara

Indyjski wariant koronawirusa – czy różni się czymś od pozostałych mutacji?

Indie odnotowały w tym miesiącu największy na świecie wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Czy winny jest temu nowy wariant koronawirusa? Dowiedz się, czym się charakteryzuje hinduski „podwójny mutant”? 

Indyjski wariant SARS-CoV-2 (B.1.617)

Zidentyfikowana w Indiach odmiana koronawirusa posiada 13 mutacji. Nazwa „podwójny mutant” pochodzi od dwóch znaczących mutacji w białku kolca – L452R i E484Q, które wprawdzie pojawiły się już wcześniej, wraz z nowymi odmianami SARS-CoV-2, które uznano za „warianty wzbudzające obawy” (ang. variants of concern), ale po raz pierwszy występują w takiej konfiguracji. Wcześniej występowały oddzielnie. 

Obie mutacje pomagają wirusowi uniknąć niektórych typów przeciwciał neutralizujących, ponieważ zakłócają ich interakcję z białkiem wypustek SARS-CoV-2. Fakt, że obie mutacje występują razem, niekoniecznie oznacza, że ten wariant jest dwukrotnie bardziej zaraźliwy lub niebezpieczny. Trzecia istotna mutacja, która występuje w indyjskiej odmianie to P681R, może ona ułatwić wirusowi wnikanie do komórek.

Aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła B.1.617 jako „wariant zainteresowania” (ang. variant of interest). Oznacza to, że:

  • wariant posiada specyficzne markery genetyczne, które powiązano ze zmianami w białku kolca i skuteczności wiązania receptora,
  • może wykazywać zmniejszoną neutralizację przez przeciwciała wytworzone przeciwko wcześniejszej infekcji lub szczepieniu,
  • może wykazywać zmniejszoną odpowiedź na leczenie,
  • posiada potencjalny wpływ na analizy diagnostyczne.
  • podejrzewa się wzrost zdolności przenoszenia wirusa lub ciężkości przebiegu choroby COVID-19.

Odmiana B.1.617 ma trzy podtypy (B.1.617.1, B.1.617.2, B.1.617.3), które różnią się nieco mutacjami genetycznymi. Public Health England (PHE) zasugerowało, że B.1.617.2 powinien zostać sklasyfikowany jako „wariant budzący obawy”, ponieważ zdaje się rozprzestrzeniać szybciej niż dwa inne zidentyfikowane podtypy wariantu indyjskiego. Według PHE dowody, którymi dysponujemy są niewyrażające, aby wskazać, że którykolwiek niedawno wykrytych wariantów powoduje cięższe choroby lub sprawia, że dostępne szczepionki są wobec nich mniej skuteczne.

Drastyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w Indiach. Przyczyna jest niejednoznaczna

Naukowcy z Indii zidentyfikowali nowy wariant, który pojawił się w zachodnim stanie Maharasztra w południowo-zachodnich Indiach między grudniem 2020 r. a marcem tego roku. Od tamtej pory liczba zachorowań na COVID-19 znacznie wzrosła, aż w pewnym momencie infekcja SARS-CoV-2 dotyczyła ponad 60% ludności w tym regionie.

Sytuacja w Maharasztrze przypomina tę, do której doszło pod koniec ubiegłego roku w Brazylii, w mieście Manaus, gdzie gwałtowny wzrost liczby przypadków zbiegł się z pojawieniem się wysoce zaraźliwego wariantu znanego jako P.1 (mutacja ta wykształciła zdolność unikania przeciwciał).

Naukowcy starają się określić, co kryje się za bezprecedensowym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. Próbują wyjaśnić, czy jest to spowodowane pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, czy może zaistniała sytuacja wyniknęła z powodu niefortunnego zbiegnięcia się kilku innych czynników, m. in. niskiego odsetka zaszczepionych, wzrostu interakcji społecznych związanych z poluzowaniem obostrzeń, niewydolności służby zdrowia spowodowanej gwałtownym wzrostem zachorowań.

Obecnie B.1.617 szybko rozprzestrzenia się na terenie całych Indii. Infekcje są na najwyższym dziennym poziomie, sięgającym 300 000 nowych zachorowań. Zdaniem ekspertów faktyczna liczba zakażeń może być niedoszacowana.

Polecane dla Ciebie

Indyjska odmiana już w Europie

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że wariant koronawirusa B.1.617 został znaleziony w co najmniej 17 krajach. Oprócz Indii występuje USA i Singapurze.

Według danych z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) wariant indyjski został znaleziony w krajach europejskich, takich jak Belgia, Niemcy, Irlandia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania. Zachorowania na COVID-19 wywołane przez B.1.617 wystąpiły na francuskiej wyspie Gwadelupa.

W Polsce także odnotowano przypadki infekcji wirusem pochodzenia indyjskiego.
  1. V. Hehetal, India's COVID-19 variant: what we know so far, “medpagetoday.com” https://www.medpagetoday.com/special-reports/exclusives/92345, [dostęp:] 06.05.2021.
  2. What we know about the Indian B.1.617 variant of coronavirus, “abc.net.au” [online], https://www.abc.net.au/news/2021-05-03/covid-19-indian-variant-what-we-know/100111838, [dostęp:] 06.05.2021.
  3. What do we know about the Indian coronavirus variant?, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/apr/19/what-do-we-know-about-the-indian-coronavirus-variant, [dostęp:] 06.05.2021.
  4. The COVID variant from India: What we know so far, https://www.dw.com/en/the-covid-variant-from-india-what-we-know-so-far/a-57313664, [dostęp:] 06.05.2021.
  5. India’s massive COVID surge puzzles scientists, „Nature” 2021, nr 592, s. 667-668, [online] doi: https://doi.org/10.1038/d41586-021-01059-y, [dostęp:] 06.05.2021.
  6. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variants and mutations, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 06.05.2021.
  7. SARS-CoV-2 variant classifications and definitions, “cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/variant-surveillance/variant-info.html, [dostęp:] 06.05.2021.
  8. A. Tidey, Indian COVID-19 variant detected in at least seven European countries: ECDC, “euronews.com” [online], https://www.euronews.com/2021/04/28/indian-covid-19-variant-detected-in-at-least-seven-european-countries-ecdc, [dostęp:] 06.05.2021.
  9. J. Reed, PM: India coronavirus variant must be 'handled carefully', “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-57016110,  [dostęp:] 06.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij