Indyjski wariant koronawirusa – czy różni się czymś od pozostałych mutacji? - portal DOZ.pl
Indyjski wariant koronawirusa – czy różni się czymś od pozostałych mutacji?
Justyna Piekara

Indyjski wariant koronawirusa – czy różni się czymś od pozostałych mutacji?

Indie odnotowały w tym miesiącu największy na świecie wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Czy winny jest temu nowy wariant koronawirusa? Dowiedz się, czym się charakteryzuje hinduski „podwójny mutant”? 

Indyjski wariant SARS-CoV-2 (B.1.617)

Zidentyfikowana w Indiach odmiana koronawirusa posiada 13 mutacji. Nazwa „podwójny mutant” pochodzi od dwóch znaczących mutacji w białku kolca – L452R i E484Q, które wprawdzie pojawiły się już wcześniej, wraz z nowymi odmianami SARS-CoV-2, które uznano za „warianty wzbudzające obawy” (ang. variants of concern), ale po raz pierwszy występują w takiej konfiguracji. Wcześniej występowały oddzielnie. 

Obie mutacje pomagają wirusowi uniknąć niektórych typów przeciwciał neutralizujących, ponieważ zakłócają ich interakcję z białkiem wypustek SARS-CoV-2. Fakt, że obie mutacje występują razem, niekoniecznie oznacza, że ten wariant jest dwukrotnie bardziej zaraźliwy lub niebezpieczny. Trzecia istotna mutacja, która występuje w indyjskiej odmianie to P681R, może ona ułatwić wirusowi wnikanie do komórek.

Aktualnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła B.1.617 jako „wariant zainteresowania” (ang. variant of interest). Oznacza to, że:

 • wariant posiada specyficzne markery genetyczne, które powiązano ze zmianami w białku kolca i skuteczności wiązania receptora,
 • może wykazywać zmniejszoną neutralizację przez przeciwciała wytworzone przeciwko wcześniejszej infekcji lub szczepieniu,
 • może wykazywać zmniejszoną odpowiedź na leczenie,
 • posiada potencjalny wpływ na analizy diagnostyczne.
 • podejrzewa się wzrost zdolności przenoszenia wirusa lub ciężkości przebiegu choroby COVID-19.

Odmiana B.1.617 ma trzy podtypy (B.1.617.1, B.1.617.2, B.1.617.3), które różnią się nieco mutacjami genetycznymi. Public Health England (PHE) zasugerowało, że B.1.617.2 powinien zostać sklasyfikowany jako „wariant budzący obawy”, ponieważ zdaje się rozprzestrzeniać szybciej niż dwa inne zidentyfikowane podtypy wariantu indyjskiego. Według PHE dowody, którymi dysponujemy są niewyrażające, aby wskazać, że którykolwiek niedawno wykrytych wariantów powoduje cięższe choroby lub sprawia, że dostępne szczepionki są wobec nich mniej skuteczne.

Drastyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 w Indiach. Przyczyna jest niejednoznaczna

Naukowcy z Indii zidentyfikowali nowy wariant, który pojawił się w zachodnim stanie Maharasztra w południowo-zachodnich Indiach między grudniem 2020 r. a marcem tego roku. Od tamtej pory liczba zachorowań na COVID-19 znacznie wzrosła, aż w pewnym momencie infekcja SARS-CoV-2 dotyczyła ponad 60% ludności w tym regionie.

Sytuacja w Maharasztrze przypomina tę, do której doszło pod koniec ubiegłego roku w Brazylii, w mieście Manaus, gdzie gwałtowny wzrost liczby przypadków zbiegł się z pojawieniem się wysoce zaraźliwego wariantu znanego jako P.1 (mutacja ta wykształciła zdolność unikania przeciwciał).

Naukowcy starają się określić, co kryje się za bezprecedensowym wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. Próbują wyjaśnić, czy jest to spowodowane pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, czy może zaistniała sytuacja wyniknęła z powodu niefortunnego zbiegnięcia się kilku innych czynników, m. in. niskiego odsetka zaszczepionych, wzrostu interakcji społecznych związanych z poluzowaniem obostrzeń, niewydolności służby zdrowia spowodowanej gwałtownym wzrostem zachorowań.

Obecnie B.1.617 szybko rozprzestrzenia się na terenie całych Indii. Infekcje są na najwyższym dziennym poziomie, sięgającym 300 000 nowych zachorowań. Zdaniem ekspertów faktyczna liczba zakażeń może być niedoszacowana.

Polecane dla Ciebie

Indyjska odmiana już w Europie

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że wariant koronawirusa B.1.617 został znaleziony w co najmniej 17 krajach. Oprócz Indii występuje USA i Singapurze.

Według danych z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control, ECDC) wariant indyjski został znaleziony w krajach europejskich, takich jak Belgia, Niemcy, Irlandia, Holandia, Szwajcaria, Wielka Brytania. Zachorowania na COVID-19 wywołane przez B.1.617 wystąpiły na francuskiej wyspie Gwadelupa.

W Polsce także odnotowano przypadki infekcji wirusem pochodzenia indyjskiego.
 1. V. Hehetal, India's COVID-19 variant: what we know so far, “medpagetoday.com” https://www.medpagetoday.com/special-reports/exclusives/92345, [dostęp:] 06.05.2021.
 2. What we know about the Indian B.1.617 variant of coronavirus, “abc.net.au” [online], https://www.abc.net.au/news/2021-05-03/covid-19-indian-variant-what-we-know/100111838, [dostęp:] 06.05.2021.
 3. What do we know about the Indian coronavirus variant?, “theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2021/apr/19/what-do-we-know-about-the-indian-coronavirus-variant, [dostęp:] 06.05.2021.
 4. The COVID variant from India: What we know so far, https://www.dw.com/en/the-covid-variant-from-india-what-we-know-so-far/a-57313664, [dostęp:] 06.05.2021.
 5. India’s massive COVID surge puzzles scientists, „Nature” 2021, nr 592, s. 667-668, [online] doi: https://doi.org/10.1038/d41586-021-01059-y, [dostęp:] 06.05.2021.
 6. J. Corum, C. Zimmer, Coronavirus variants and mutations, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/interactive/2021/health/coronavirus-variant-tracker.html, [dostęp:] 06.05.2021.
 7. SARS-CoV-2 variant classifications and definitions, “cdc.gov” [online], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/variant-surveillance/variant-info.html, [dostęp:] 06.05.2021.
 8. A. Tidey, Indian COVID-19 variant detected in at least seven European countries: ECDC, “euronews.com” [online], https://www.euronews.com/2021/04/28/indian-covid-19-variant-detected-in-at-least-seven-european-countries-ecdc, [dostęp:] 06.05.2021.
 9. J. Reed, PM: India coronavirus variant must be 'handled carefully', “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-57016110,  [dostęp:] 06.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Czy marynowana żywność może powodować raka?

  Rodzaj stosowanej diety bezdyskusyjnie wpływa na zdrowie lub jego brak. Żywność może służyć naszemu zdrowiu albo wręcz przeciwnie – szkodzić, potęgować rozwój procesów zapalnych, a nawet mechanizmów nowotworowych. Opublikowane niedawno w „American Association for Cancer Research'' wyniki badań azjatyckich naukowców, wskazują, że jedzenie marynowanych warzyw może potencjalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka o 50 procent.

 • Jak różne warunki pogodowe wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

  Czynniki pogodowe, takie jak prędkość wiatru, wilgotność i temperatura powietrza, mają wpływ na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki postępowi w dziedzinie symulacji dynamiki płynów i wymiany ciepła, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady, naukowcy zyskali narzędzia, które pozwalają prowadzić badania bardziej wnikliwie.

 • Szczepienie na COVID-19. Lepiej szczepić się rano czy po południu?

  Według najnowszych wyników badań naukowych, nie tylko rodzaj przyjmowanej szczepionki, wiek i płeć pacjenta mają znaczenie w kontekście skutecznej stymulacji układu immunologicznego. Po szczepieniu powinien on wytworzyć odpowiednią ilość przeciwciał, które mają za zadanie chronić organizm przed zachorowaniem lub groźnym przebiegiem COVID-19. Okazuje się, że pora dnia, w której przyjmuje się preparat ma również ogromne znaczenie.

 • Czym różni się Omikron od Delty?

  Wszystkie warianty koronawirusa różnią się od siebie w mniejszym lub większym stopniu. Typowe dla COVID-19 gorączka, kaszel, utrata smaku i węchu zostają od kilku tygodni wypierane przez inne dolegliwości – katar i ból gardła, czyli objawy towarzyszące SARS CoV-2 w podtypie Omikron. Bardzo niebezpieczne zdaje się być to, że infekcja nową mutacją koronawirusa bardzo przypomina przeziębienie, szczególnie wśród osób zaszczepionych. Czym różni się Omikron od Delty i co ze skutecznością szczepień na COVID-19? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Toksyna bakteryjna może zaoferować nowy sposób zwalczania dolegliwości bólowych

  W ostatnich latach poszukiwane są nowe sposoby leczenia bólu, które będą mogły stać się alternatywą dla terapii opioidowej. Niedawno naukowcy z Harvard Medical School poinformowali, że toksyna wytwarzana przez bakterie wąglika może skutecznie pomóc w walce z chronicznym bólem.

 • Czy astma może chro­nić przed roz­wo­jem guza mózgu?

  Nau­kowcy z Washing­ton Uni­ver­sity School of Medi­cine w Saint Louis, infor­mują, że ludzie z astmą wydają się być mniej nara­żeni na roz­wój guzów mózgu. Zespół ziden­ty­fi­ko­wał mecha­nizm wyja­śnia­jący to zja­wi­sko kli­niczne, które przez długi czas pozo­sta­wało zagadką. Odkry­cie może pro­wa­dzić do powsta­nia nowych tera­pii. Publi­ka­cja uka­zała się w inter­ne­to­wym wyda­niu „Nature Com­mu­ni­ca­tions”.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij