Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?
Justyna Piekara

Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?

Wyniki najnowszego badania naukowców z Justus Liebig University w Niemczech wskazują, że przebycie infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2 może wpływać na jakość nasienia i potencjał reprodukcyjny mężczyzn.

COVID-19 wpływa na jakość nasienia

Obecnie dysponujemy jeszcze bardzo ograniczonymi danymi, jednak wiemy, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może wpływać na różne narządy, w tym na męski układ rozrodczy. Według pracy, której wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie “Reproduction”, ciężkie przypadki COVID-19 mogą wpływać na jakość nasienia, a tym samym na płodność mężczyzn. Badaniu poddano nasienie 105 mężczyzn bez symptomów COVID-19 oraz 84, u których wykryto koronawirusa. Analizę wykonywano w odstępach 10-dniowych przez 60 dni.

Zaobserwowano znaczny wzrost stresu oksydacyjnego w plemnikach należących do mężczyzn z COVID-19, miało to negatywny wpływ na ich koncentrację, ruchliwość i kształt. Wyniki eksperymentu wykazały też, że u mężczyzn zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 poziom aktywności enzymatycznej ACE2 (białka, które umożliwia wtargnięcie koronawirusa do organizmu) był znacznie wyższy.

Co na to eksperci?

Naukowcy niezaangażowani bezpośrednio w badanie pozostają sceptyczni i ostrzegają przed nadmiernym generalizowaniem tych wyników. Eksperyment wykazał jedynie istnienie związku. Odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia przez inne niezależne i długoterminowe badania.

Po zapoznaniu się z kilkunastoma pracami na temat wpływu COVID-19 na płodność mężczyzn, redaktor naczelny czasopisma “Human Fertility”, profesor andrologii na Uniwersytecie w Sheffield w South Yorkshire w Wielkiej Brytanii, Allan Pacey stwierdził, że „jakikolwiek mierzalny wpływ koronawirusa na płodność mężczyzn był prawdopodobnie tylko nieznaczny i tymczasowy”. Obecnie medycyna nie dysponuje wiedzą, aby koronawirus SARS-CoV-2 mógł u mężczyzn powodować nieodwracalne zmiany w nasieniu. Zdaniem eksperta, każda choroba, której towarzyszy gorączka może wpływać na jego produkcję i jakość.

Sheena Lewis, emerytowana profesor na Queen's University Belfast w Irlandii, zwraca uwagę, że nadmierna masa ciała pacjentów oraz szereg zabiegów, którym zostali poddani podczas leczenia COVID-19 mogły również wpłynąć na jakość nasienia. Badania potwierdziły, że otyłość może przyczyniać się do powstania przewlekłego stanu zapalnego w obrębie męskich narządów płciowych, co z kolei może sprzyjać uszkodzeniom i obniżeniu płodności. Wiadomo także, że stosowanie niektórych antybiotyków wpływa na pogorszenie spermatogenezy.

Polecane dla Ciebie

Czy COVID-19 może powodować uszkodzenia męskich narządów rozrodczych?

W wielu badaniach wykryto wysoki poziom ekspresji ACE2 w jądrach, głównie w komórkach przewodu nasiennego, spermatogonii, komórkach Leydiga i komórkach Sertoliego, dlatego uważa się, że, że jądra mogą być potencjalnym celem bezpośredniego uszkodzenia przez wirusa SARS-CoV-2.

Nie można jednak stwierdzić tego z całą pewnością, ponieważ konieczna jest kontrola funkcji rozrodczych mężczyzn wyleczonych z COVID-19. Ekspresja ACE2 w jądrach jest związana z wiekiem. Młodzi mężczyźni, są bardziej narażeni na ewentualne uszkodzenie jąder w wyniku COVID-19 niż pacjenci po 60. roku życia.

W artykule, który ukazał się na łamach “Journal of Medical Virology”, Cemile Seymen z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Gazi w Ankarze, podsumowuje wyniki badań pokazujące, jak infekcja może negatywnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Skupia się na możliwych mechanizmach leżących u podstaw uszkodzeń męskich narządów rozrodczych przez COVID-19. Z badań wynika, że ACE2 i TMPRSS2 odgrywają ważną rolę w procesie infekowania komórek przez SARS-CoV-2. Według Seymen konieczne są dalsze badania nad dotychczasowymi niewiadomymi.

Eksperci z Uniwersytety Miami na Florydzie, przeprowadzając autopsje u mężczyzn, których przyczyną śmierci była choroba COVID-19, stwierdzili uszkodzenie jąder. Podobnych obserwacji dokonali naukowcy z Wuhan w Chinach.

Ból jąder – rzadki objaw COVID-19

Wszystko wskazuje na to, że ewentualne dysfunkcje spowodowane są raczej reakcją zapalną i immunologiczną niż bezpośrednim działaniem wirusa. Pacjenci informowali o bólu jąder, zazwyczaj w ciężkim przebiegu COVID-19, już na początku epidemii. Dopiero po przeprowadzeniu badań opisowych i usystematyzowaniu wiedzy można było uznać ten objaw za przesłankę choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2. Okazuje się, że SARS-CoV-2 może atakować tkanki jąder i skutkować ich stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi.

Reakcja układu nerwowego na COVID-19 vs. płodność

Cemile Seymen zwraca też uwagę, że SARS-CoV-2 może również wywierać negatywny wpływ na płodność mężczyzn pośrednio, poprzez mechanizmy związane z układem nerwowym. Wirusy są w stanie przenikać przez barierę krew-mózg, wiadomo, że komórki glejowe i neurony wyrażają receptory ACE2, co potencjalnie czyni je celem SARS-CoV-2. Centralny układ nerwowy uczestniczy w mechanizmach kontroli hormonalnej i spermatogenezie, a w wyniku COVID-19 jego funkcjonowanie może ulec zaburzeniu.

  1. S. LaMotte, Does Covid-19 impact male fertility? Experts urge caution about new evidence, „cnn.com.” [online], https://edition.cnn.com/2021/01/28/health/sperm-male-fertility-covid-19-wellness/index.html, [dostęp:] 19.02.2020.
  2. C. M. Seyman, The other side of COVID‐19 pandemic: effects on male fertility, „Journal of Medical Virology” 2020 [online], https: //doi.org/10.1002/jmv.26667, [dostęp:] 19.02.2020.
  3. A. Abobaker, A. A. Raba, Does COVID-19 affect male fertility?, „World Journal of Urology” 2020, nr 1-2 [online], doi: 10.1007/s00345-020-03208-w, [dostęp:] 19.02.2020.
  4. M. A. Khalili, K. Leisegang, A. Majzoub, Male fertility and the COVID-19 pandemic: systematic review of the literature, „World Journal of Mens Health” 2020, nr 38 (4), s 506-520 [online], doi:10.5534/wjmh.200134, [dostęp:] 19.02.2020.
  5. C. Ediz, H. H. Tavukcu, S Akan, Is there any association of COVID‐19 with testicular pain and epididymo‐orchitis?, „International Journal of Clinical Practice” 2020, [online] https://doi.org/10.1111/ijcp.13753, [dostęp:] 19.02.2020.
  6. W. Fan, Y. Xu, Y. Liu, Obesity or overweight, a chronic inflammatory status in male reproductive system, leads to mice and human subfertility, „Frontiers in Physiology” 2018 [online], doi:10.3389/fphys.2017.01117, [dostęp:] 19.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij