
Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?
COVID-19 wpływa na jakość nasienia
Obecnie dysponujemy jeszcze bardzo ograniczonymi danymi, jednak wiemy, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może wpływać na różne narządy, w tym na męski układ rozrodczy. Według pracy, której wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie “Reproduction”, ciężkie przypadki COVID-19 mogą wpływać na jakość nasienia, a tym samym na płodność mężczyzn. Badaniu poddano nasienie 105 mężczyzn bez symptomów COVID-19 oraz 84, u których wykryto koronawirusa. Analizę wykonywano w odstępach 10-dniowych przez 60 dni.
Co na to eksperci?
Naukowcy niezaangażowani bezpośrednio w badanie pozostają sceptyczni i ostrzegają przed nadmiernym generalizowaniem tych wyników. Eksperyment wykazał jedynie istnienie związku. Odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia przez inne niezależne i długoterminowe badania.
Po zapoznaniu się z kilkunastoma pracami na temat wpływu COVID-19 na płodność mężczyzn, redaktor naczelny czasopisma “Human Fertility”, profesor andrologii na Uniwersytecie w Sheffield w South Yorkshire w Wielkiej Brytanii, Allan Pacey stwierdził, że „jakikolwiek mierzalny wpływ koronawirusa na płodność mężczyzn był prawdopodobnie tylko nieznaczny i tymczasowy”. Obecnie medycyna nie dysponuje wiedzą, aby koronawirus SARS-CoV-2 mógł u mężczyzn powodować nieodwracalne zmiany w nasieniu. Zdaniem eksperta, każda choroba, której towarzyszy gorączka może wpływać na jego produkcję i jakość.
Sheena Lewis, emerytowana profesor na Queen's University Belfast w Irlandii, zwraca uwagę, że nadmierna masa ciała pacjentów oraz szereg zabiegów, którym zostali poddani podczas leczenia COVID-19 mogły również wpłynąć na jakość nasienia. Badania potwierdziły, że otyłość może przyczyniać się do powstania przewlekłego stanu zapalnego w obrębie męskich narządów płciowych, co z kolei może sprzyjać uszkodzeniom i obniżeniu płodności. Wiadomo także, że stosowanie niektórych antybiotyków wpływa na pogorszenie spermatogenezy.
Powiązane produkty
Czy COVID-19 może powodować uszkodzenia męskich narządów rozrodczych?
Nie można jednak stwierdzić tego z całą pewnością, ponieważ konieczna jest kontrola funkcji rozrodczych mężczyzn wyleczonych z COVID-19. Ekspresja ACE2 w jądrach jest związana z wiekiem. Młodzi mężczyźni, są bardziej narażeni na ewentualne uszkodzenie jąder w wyniku COVID-19 niż pacjenci po 60. roku życia.
W artykule, który ukazał się na łamach “Journal of Medical Virology”, Cemile Seymen z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Gazi w Ankarze, podsumowuje wyniki badań pokazujące, jak infekcja może negatywnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Skupia się na możliwych mechanizmach leżących u podstaw uszkodzeń męskich narządów rozrodczych przez COVID-19. Z badań wynika, że ACE2 i TMPRSS2 odgrywają ważną rolę w procesie infekowania komórek przez SARS-CoV-2. Według Seymen konieczne są dalsze badania nad dotychczasowymi niewiadomymi.
Eksperci z Uniwersytety Miami na Florydzie, przeprowadzając autopsje u mężczyzn, których przyczyną śmierci była choroba COVID-19, stwierdzili uszkodzenie jąder. Podobnych obserwacji dokonali naukowcy z Wuhan w Chinach.
Ból jąder – rzadki objaw COVID-19
Wszystko wskazuje na to, że ewentualne dysfunkcje spowodowane są raczej reakcją zapalną i immunologiczną niż bezpośrednim działaniem wirusa. Pacjenci informowali o bólu jąder, zazwyczaj w ciężkim przebiegu COVID-19, już na początku epidemii. Dopiero po przeprowadzeniu badań opisowych i usystematyzowaniu wiedzy można było uznać ten objaw za przesłankę choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2. Okazuje się, że SARS-CoV-2 może atakować tkanki jąder i skutkować ich stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi.
Reakcja układu nerwowego na COVID-19 vs. płodność
Cemile Seymen zwraca też uwagę, że SARS-CoV-2 może również wywierać negatywny wpływ na płodność mężczyzn pośrednio, poprzez mechanizmy związane z układem nerwowym. Wirusy są w stanie przenikać przez barierę krew-mózg, wiadomo, że komórki glejowe i neurony wyrażają receptory ACE2, co potencjalnie czyni je celem SARS-CoV-2. Centralny układ nerwowy uczestniczy w mechanizmach kontroli hormonalnej i spermatogenezie, a w wyniku COVID-19 jego funkcjonowanie może ulec zaburzeniu.