Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?
Justyna Piekara

Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?

Wyniki najnowszego badania naukowców z Justus Liebig University w Niemczech wskazują, że przebycie infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2 może wpływać na jakość nasienia i potencjał reprodukcyjny mężczyzn.

COVID-19 wpływa na jakość nasienia

Obecnie dysponujemy jeszcze bardzo ograniczonymi danymi, jednak wiemy, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może wpływać na różne narządy, w tym na męski układ rozrodczy. Według pracy, której wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie “Reproduction”, ciężkie przypadki COVID-19 mogą wpływać na jakość nasienia, a tym samym na płodność mężczyzn. Badaniu poddano nasienie 105 mężczyzn bez symptomów COVID-19 oraz 84, u których wykryto koronawirusa. Analizę wykonywano w odstępach 10-dniowych przez 60 dni.

Zaobserwowano znaczny wzrost stresu oksydacyjnego w plemnikach należących do mężczyzn z COVID-19, miało to negatywny wpływ na ich koncentrację, ruchliwość i kształt. Wyniki eksperymentu wykazały też, że u mężczyzn zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 poziom aktywności enzymatycznej ACE2 (białka, które umożliwia wtargnięcie koronawirusa do organizmu) był znacznie wyższy.

Co na to eksperci?

Naukowcy niezaangażowani bezpośrednio w badanie pozostają sceptyczni i ostrzegają przed nadmiernym generalizowaniem tych wyników. Eksperyment wykazał jedynie istnienie związku. Odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia przez inne niezależne i długoterminowe badania.

Po zapoznaniu się z kilkunastoma pracami na temat wpływu COVID-19 na płodność mężczyzn, redaktor naczelny czasopisma “Human Fertility”, profesor andrologii na Uniwersytecie w Sheffield w South Yorkshire w Wielkiej Brytanii, Allan Pacey stwierdził, że „jakikolwiek mierzalny wpływ koronawirusa na płodność mężczyzn był prawdopodobnie tylko nieznaczny i tymczasowy”. Obecnie medycyna nie dysponuje wiedzą, aby koronawirus SARS-CoV-2 mógł u mężczyzn powodować nieodwracalne zmiany w nasieniu. Zdaniem eksperta, każda choroba, której towarzyszy gorączka może wpływać na jego produkcję i jakość.

Sheena Lewis, emerytowana profesor na Queen's University Belfast w Irlandii, zwraca uwagę, że nadmierna masa ciała pacjentów oraz szereg zabiegów, którym zostali poddani podczas leczenia COVID-19 mogły również wpłynąć na jakość nasienia. Badania potwierdziły, że otyłość może przyczyniać się do powstania przewlekłego stanu zapalnego w obrębie męskich narządów płciowych, co z kolei może sprzyjać uszkodzeniom i obniżeniu płodności. Wiadomo także, że stosowanie niektórych antybiotyków wpływa na pogorszenie spermatogenezy.

Powiązane produkty

Czy COVID-19 może powodować uszkodzenia męskich narządów rozrodczych?

W wielu badaniach wykryto wysoki poziom ekspresji ACE2 w jądrach, głównie w komórkach przewodu nasiennego, spermatogonii, komórkach Leydiga i komórkach Sertoliego, dlatego uważa się, że, że jądra mogą być potencjalnym celem bezpośredniego uszkodzenia przez wirusa SARS-CoV-2.

Nie można jednak stwierdzić tego z całą pewnością, ponieważ konieczna jest kontrola funkcji rozrodczych mężczyzn wyleczonych z COVID-19. Ekspresja ACE2 w jądrach jest związana z wiekiem. Młodzi mężczyźni, są bardziej narażeni na ewentualne uszkodzenie jąder w wyniku COVID-19 niż pacjenci po 60. roku życia.

W artykule, który ukazał się na łamach “Journal of Medical Virology”, Cemile Seymen z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Gazi w Ankarze, podsumowuje wyniki badań pokazujące, jak infekcja może negatywnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Skupia się na możliwych mechanizmach leżących u podstaw uszkodzeń męskich narządów rozrodczych przez COVID-19. Z badań wynika, że ACE2 i TMPRSS2 odgrywają ważną rolę w procesie infekowania komórek przez SARS-CoV-2. Według Seymen konieczne są dalsze badania nad dotychczasowymi niewiadomymi.

Eksperci z Uniwersytety Miami na Florydzie, przeprowadzając autopsje u mężczyzn, których przyczyną śmierci była choroba COVID-19, stwierdzili uszkodzenie jąder. Podobnych obserwacji dokonali naukowcy z Wuhan w Chinach.

Ból jąder – rzadki objaw COVID-19

Wszystko wskazuje na to, że ewentualne dysfunkcje spowodowane są raczej reakcją zapalną i immunologiczną niż bezpośrednim działaniem wirusa. Pacjenci informowali o bólu jąder, zazwyczaj w ciężkim przebiegu COVID-19, już na początku epidemii. Dopiero po przeprowadzeniu badań opisowych i usystematyzowaniu wiedzy można było uznać ten objaw za przesłankę choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2. Okazuje się, że SARS-CoV-2 może atakować tkanki jąder i skutkować ich stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi.

Reakcja układu nerwowego na COVID-19 vs. płodność

Cemile Seymen zwraca też uwagę, że SARS-CoV-2 może również wywierać negatywny wpływ na płodność mężczyzn pośrednio, poprzez mechanizmy związane z układem nerwowym. Wirusy są w stanie przenikać przez barierę krew-mózg, wiadomo, że komórki glejowe i neurony wyrażają receptory ACE2, co potencjalnie czyni je celem SARS-CoV-2. Centralny układ nerwowy uczestniczy w mechanizmach kontroli hormonalnej i spermatogenezie, a w wyniku COVID-19 jego funkcjonowanie może ulec zaburzeniu.

  1. S. LaMotte, Does Covid-19 impact male fertility? Experts urge caution about new evidence, „cnn.com.” [online], https://edition.cnn.com/2021/01/28/health/sperm-male-fertility-covid-19-wellness/index.html, [dostęp:] 19.02.2020.
  2. C. M. Seyman, The other side of COVID‐19 pandemic: effects on male fertility, „Journal of Medical Virology” 2020 [online], https: //doi.org/10.1002/jmv.26667, [dostęp:] 19.02.2020.
  3. A. Abobaker, A. A. Raba, Does COVID-19 affect male fertility?, „World Journal of Urology” 2020, nr 1-2 [online], doi: 10.1007/s00345-020-03208-w, [dostęp:] 19.02.2020.
  4. M. A. Khalili, K. Leisegang, A. Majzoub, Male fertility and the COVID-19 pandemic: systematic review of the literature, „World Journal of Mens Health” 2020, nr 38 (4), s 506-520 [online], doi:10.5534/wjmh.200134, [dostęp:] 19.02.2020.
  5. C. Ediz, H. H. Tavukcu, S Akan, Is there any association of COVID‐19 with testicular pain and epididymo‐orchitis?, „International Journal of Clinical Practice” 2020, [online] https://doi.org/10.1111/ijcp.13753, [dostęp:] 19.02.2020.
  6. W. Fan, Y. Xu, Y. Liu, Obesity or overweight, a chronic inflammatory status in male reproductive system, leads to mice and human subfertility, „Frontiers in Physiology” 2018 [online], doi:10.3389/fphys.2017.01117, [dostęp:] 19.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

    W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym w 2023 roku na COVID-19, grypę i pneumokoki? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • Nowa szczepionka na COVID-19 dostępna od 6 grudnia

    Codziennie rośnie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie najbardziej niebezpiecznym wariantem jest Omikron XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. 6 grudnia nowa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w przychodniach i aptekach, o czym poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

  • Wysoki poziom „dobrego cholesterolu” groźny dla zdrowia? Szokujące wyniki badań

    Najnowsze badania naukowe pokazują, że zbyt wysoki poziom HDL (ang. High-Density Lipoprotein), czyli tzw. dobrego cholesterolu, może zwiększyć ryzyko demencji u osób starszych. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Monash University w Melbourne (Australia).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij