Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?
Justyna Piekara

Czy COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn?

Wyniki najnowszego badania naukowców z Justus Liebig University w Niemczech wskazują, że przebycie infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2 może wpływać na jakość nasienia i potencjał reprodukcyjny mężczyzn.

COVID-19 wpływa na jakość nasienia

Obecnie dysponujemy jeszcze bardzo ograniczonymi danymi, jednak wiemy, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może wpływać na różne narządy, w tym na męski układ rozrodczy. Według pracy, której wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie “Reproduction”, ciężkie przypadki COVID-19 mogą wpływać na jakość nasienia, a tym samym na płodność mężczyzn. Badaniu poddano nasienie 105 mężczyzn bez symptomów COVID-19 oraz 84, u których wykryto koronawirusa. Analizę wykonywano w odstępach 10-dniowych przez 60 dni.

Zaobserwowano znaczny wzrost stresu oksydacyjnego w plemnikach należących do mężczyzn z COVID-19, miało to negatywny wpływ na ich koncentrację, ruchliwość i kształt. Wyniki eksperymentu wykazały też, że u mężczyzn zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 poziom aktywności enzymatycznej ACE2 (białka, które umożliwia wtargnięcie koronawirusa do organizmu) był znacznie wyższy.

Co na to eksperci?

Naukowcy niezaangażowani bezpośrednio w badanie pozostają sceptyczni i ostrzegają przed nadmiernym generalizowaniem tych wyników. Eksperyment wykazał jedynie istnienie związku. Odkrycie wymaga jeszcze potwierdzenia przez inne niezależne i długoterminowe badania.

Po zapoznaniu się z kilkunastoma pracami na temat wpływu COVID-19 na płodność mężczyzn, redaktor naczelny czasopisma “Human Fertility”, profesor andrologii na Uniwersytecie w Sheffield w South Yorkshire w Wielkiej Brytanii, Allan Pacey stwierdził, że „jakikolwiek mierzalny wpływ koronawirusa na płodność mężczyzn był prawdopodobnie tylko nieznaczny i tymczasowy”. Obecnie medycyna nie dysponuje wiedzą, aby koronawirus SARS-CoV-2 mógł u mężczyzn powodować nieodwracalne zmiany w nasieniu. Zdaniem eksperta, każda choroba, której towarzyszy gorączka może wpływać na jego produkcję i jakość.

Sheena Lewis, emerytowana profesor na Queen's University Belfast w Irlandii, zwraca uwagę, że nadmierna masa ciała pacjentów oraz szereg zabiegów, którym zostali poddani podczas leczenia COVID-19 mogły również wpłynąć na jakość nasienia. Badania potwierdziły, że otyłość może przyczyniać się do powstania przewlekłego stanu zapalnego w obrębie męskich narządów płciowych, co z kolei może sprzyjać uszkodzeniom i obniżeniu płodności. Wiadomo także, że stosowanie niektórych antybiotyków wpływa na pogorszenie spermatogenezy.

Czy COVID-19 może powodować uszkodzenia męskich narządów rozrodczych?

W wielu badaniach wykryto wysoki poziom ekspresji ACE2 w jądrach, głównie w komórkach przewodu nasiennego, spermatogonii, komórkach Leydiga i komórkach Sertoliego, dlatego uważa się, że, że jądra mogą być potencjalnym celem bezpośredniego uszkodzenia przez wirusa SARS-CoV-2.

Nie można jednak stwierdzić tego z całą pewnością, ponieważ konieczna jest kontrola funkcji rozrodczych mężczyzn wyleczonych z COVID-19. Ekspresja ACE2 w jądrach jest związana z wiekiem. Młodzi mężczyźni, są bardziej narażeni na ewentualne uszkodzenie jąder w wyniku COVID-19 niż pacjenci po 60. roku życia.

W artykule, który ukazał się na łamach “Journal of Medical Virology”, Cemile Seymen z Instytutu Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Gazi w Ankarze, podsumowuje wyniki badań pokazujące, jak infekcja może negatywnie wpływać na zdrowie reprodukcyjne mężczyzn. Skupia się na możliwych mechanizmach leżących u podstaw uszkodzeń męskich narządów rozrodczych przez COVID-19. Z badań wynika, że ACE2 i TMPRSS2 odgrywają ważną rolę w procesie infekowania komórek przez SARS-CoV-2. Według Seymen konieczne są dalsze badania nad dotychczasowymi niewiadomymi.

Eksperci z Uniwersytety Miami na Florydzie, przeprowadzając autopsje u mężczyzn, których przyczyną śmierci była choroba COVID-19, stwierdzili uszkodzenie jąder. Podobnych obserwacji dokonali naukowcy z Wuhan w Chinach.

Ból jąder – rzadki objaw COVID-19

Wszystko wskazuje na to, że ewentualne dysfunkcje spowodowane są raczej reakcją zapalną i immunologiczną niż bezpośrednim działaniem wirusa. Pacjenci informowali o bólu jąder, zazwyczaj w ciężkim przebiegu COVID-19, już na początku epidemii. Dopiero po przeprowadzeniu badań opisowych i usystematyzowaniu wiedzy można było uznać ten objaw za przesłankę choroby wywołanej zakażeniem SARS-CoV-2. Okazuje się, że SARS-CoV-2 może atakować tkanki jąder i skutkować ich stanem zapalnym i dolegliwościami bólowymi.

Reakcja układu nerwowego na COVID-19 vs. płodność

Cemile Seymen zwraca też uwagę, że SARS-CoV-2 może również wywierać negatywny wpływ na płodność mężczyzn pośrednio, poprzez mechanizmy związane z układem nerwowym. Wirusy są w stanie przenikać przez barierę krew-mózg, wiadomo, że komórki glejowe i neurony wyrażają receptory ACE2, co potencjalnie czyni je celem SARS-CoV-2. Centralny układ nerwowy uczestniczy w mechanizmach kontroli hormonalnej i spermatogenezie, a w wyniku COVID-19 jego funkcjonowanie może ulec zaburzeniu.

 1. S. LaMotte, Does Covid-19 impact male fertility? Experts urge caution about new evidence, „cnn.com.” [online], https://edition.cnn.com/2021/01/28/health/sperm-male-fertility-covid-19-wellness/index.html, [dostęp:] 19.02.2020.
 2. C. M. Seyman, The other side of COVID‐19 pandemic: effects on male fertility, „Journal of Medical Virology” 2020 [online], https: //doi.org/10.1002/jmv.26667, [dostęp:] 19.02.2020.
 3. A. Abobaker, A. A. Raba, Does COVID-19 affect male fertility?, „World Journal of Urology” 2020, nr 1-2 [online], doi: 10.1007/s00345-020-03208-w, [dostęp:] 19.02.2020.
 4. M. A. Khalili, K. Leisegang, A. Majzoub, Male fertility and the COVID-19 pandemic: systematic review of the literature, „World Journal of Mens Health” 2020, nr 38 (4), s 506-520 [online], doi:10.5534/wjmh.200134, [dostęp:] 19.02.2020.
 5. C. Ediz, H. H. Tavukcu, S Akan, Is there any association of COVID‐19 with testicular pain and epididymo‐orchitis?, „International Journal of Clinical Practice” 2020, [online] https://doi.org/10.1111/ijcp.13753, [dostęp:] 19.02.2020.
 6. W. Fan, Y. Xu, Y. Liu, Obesity or overweight, a chronic inflammatory status in male reproductive system, leads to mice and human subfertility, „Frontiers in Physiology” 2018 [online], doi:10.3389/fphys.2017.01117, [dostęp:] 19.02.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Menopauza – przyczyny i objawy. Przegląd preparatów na uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość i suchość pochwy

  Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg. Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.

 • Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

 • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij