Angina bakteryjna i wirusowa: objawy, leczenie, powikłania
Michał Posmykiewicz

Angina bakteryjna i wirusowa: objawy, leczenie, powikłania

Angina jest ostrym zapaleniem migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Początki anginy bakteryjnej trudno jest czasami odróżnić od infekcji wirusowej. Anginą zarażamy się drogą kropelkową, na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą cierpiącą z jej powodu wcześniej. Poznaj objawy anginy i sprawdź, jak ją skutecznie wyleczyć.

Angina najczęściej jest wywoływana przez bakterie – paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A. Może też być wywołana innymi bakteriami – zalicza się do nich zarówno inne paciorkowce, jak i bakterie Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis. Zdarza się też, że angina nie jest wywoływana przez bakterie, a do jej rozwoju przyczynia się zakażenie wirusami lub grzybami. Ponadto do anginy może dojść w przebiegu niektórych chorób nieinfekcyjnych – np. białaczki czy chłoniaka.

Objawy anginy wywołanej zakażeniem bakteryjnym

W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła stan zapalny obejmuje zwykle zarówno błonę śluzową gardła, jak i migdałki podniebienne. W odróżnieniu od wirusowego zapalenia gardła, w przypadku anginy zawsze obecna jest wysoka gorączka przekraczająca 38oC, czasami sięga ona nawet 40oC.  Poza tym zawsze pojawia się naprawdę silny ból gardła, czasami uniemożliwiający jedzenie stałych pokarmów (chory może jeść jedynie papki i pokarmy bardziej płynne, jak budyń czy kisiel). W badaniu gardła, poza jego silnym przekrwieniem, widoczne są również ropne nacieki na migdałkach podniebiennych, czasami także widać ropny zaciek na tylnej ścianie gardła. Bardzo często dodatkowo obecne jest też powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych lub szyjnych.

Jak wyleczyć anginę bakteryjną? Niezbędne jest włączenie antybiotyku, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Absolutnie nie wolno włączać antybiotyku samodzielnie (czasami mamy w domu kilka tabletek jakiegoś antybiotyku, który pozostał nam z leczenia poprzedniej infekcji) – lekarz musi zdecydować, jaki antybiotyk i w jakiej dawce będzie właściwy; źle dobrany antybiotyk w nieodpowiedniej dawce może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Poza antybiotykiem dodatkowo należy zażywać leki działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo oraz środki łagodzące ból gardła (takie same preparaty jak w przypadku wirusowego zapalenia gardła).

Antybiotyk zazwyczaj działa dopiero po 3-4 dniach, dlatego też nie spodziewajmy się, że po zażyciu dwóch tabletek wszystkie dolegliwości od razu ustąpią.

Zwykle wszystkie objawy ustępują w przeciągu tygodnia, zdarza się jednak, ze trwają dłużej; niestety czasami pojawia się konieczność zmiany antybiotyku.

Objawy anginy wirusowej, czyli wirusowego zapalenia gardła

Początki anginy wirusowej nie są tak gwałtowne jak objawy anginy bakteryjnej. W przypadku wirusowego zapalenia gardła pacjent początkowo odczuwa zwykle nieprzyjemne drapanie w gardle oraz dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Czasami ból gardła w przypadku infekcji wirusowej nie jest duży, zdarza się jednak, że jego natężenie przypomina dolegliwości bólowe obecne w przypadku anginy bakteryjnej. W przebiegu wirusowego zapalenia gardła nie musi dochodzić do powiększania się okolicznych węzłów chłonnych. Rożnie jest także z temperaturą ciała – czasami nie jest ona w ogóle podwyższona, zdarza się stan podgorączkowy, a niekiedy wartości gorączki są tak samo wysokie jak w przypadku anginy bakteryjnej. Pacjent z wirusowym zapaleniem gardła zazwyczaj gorzej się czuje, może być osłabiony, może mieć też objawy niewielkiego nieżytu nosa.

Jak leczy się anginę wirusową? Zwykle nie jest konieczne używanie antybiotyku, chyba że w przebiegu choroby dojdzie do bakteryjnego nadkażenia. Pacjent, który cierpi z powodu wirusowego zapalenia gardła jest leczony objawowo. Zachodzi wtedy potrzeba zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Ponadto stosuje się różnego rodzaju miejscowo znieczulające spraye do gardła, tabletki do ssania i płyny do płukania gardła.

Domowe leczenie anginy – czy jest możliwe?

W przypadku anginy bakteryjnej jej domowe leczenie nie jest niestety możliwe. Jedynym sposobem na jej wyleczenie jest zażycie przez pacjenta właściwie dobranego antybiotyku. Istnieją jednak domowe metody, które zdecydowanie zmniejszają przykre dolegliwości w przebiegu choroby. Pacjent powinien przede wszystkim dużo pić. Dzięki obfitej podaży płynów zdecydowanie łatwiej będzie obniżyć gorączkę. Ponadto spożywanie chłodnych napojów będzie też zdecydowanie łagodziło uciążliwe dolegliwości bólowe ze strony gardła. Dość dobrze na przebieg anginy wpływa również płukanie gardła naparem z szałwii, która ma właściwości odkażające. Bardzo korzystnie na przebieg całej choroby wpływa tez odpoczynek, dlatego powinniśmy sobie zapewnić spokój i jak największą ilość snu. Pomocne w leczeniu anginy bakteryjnej okazuje się też picie syropu z cebuli. Aby go przygotować, wystarczy drobno posiekać cebulę, zasypać ja cukrem i zostawić pod przykryciem, aby puściła sok. Po kilku godzinach możemy pić gotowy syrop z cebuli, który działa odkażająco i przeciwbólowo. Ponadto dobra metoda wspomagającą leczenie anginy jest płukanie gardła roztworem wody z solą. Aby przygotować taki roztwór, wystarczy łyżeczkę soli rozpuścić w szklance ciepłej wody i takim roztworem płukać gardło. Do walki z objawami anginy przydaje się też napar z malin, który ma właściwości napotne i rozgrzewające. Należy pamiętać, że wszystkie te metody w przypadku anginy bakteryjnej są jedynie metodami wspomagającymi leczenie antybiotykiem, bez którego nie da się wyleczyć tej choroby. Jednak przy anginie wirusowej, czyli wirusowym zapaleniu gardła, domowe metody okazują sią czasami wystarczające do całkowitego zwalczenia infekcji.

Nie bagatelizuj choroby

Należy pamiętać, że angina bakteryjna zawsze musi być właściwie leczona. Niewyleczona angina może dawać różne groźne powikłania. Jednymi z groźniejszych mogą być gorączka reumatyczna oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. Poza tym niewyleczona angina może tez dawać powikłania miejscowe: ropień okołomigdałkowy, ropień zagardłowy. Zdarza się, że na skutek niewyleczonej anginy dochodzi również do zapalenia ucha środkowego oraz zapalenia zatok przynosowych. Bardzo groźnym powikłaniem niewyleczonej anginy jest również zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych oraz zapalenie płuc.

Jeśli więc lekarz zdiagnozuje u nas anginę ropną, powinniśmy bezwzględnie stosować się do jego zaleceń. Absolutnie nie wolno wtedy leczyć się samodzielnie –może pociągnąć to za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij