Chlorochinaldol, Chlorquinaldolum - Zastosowanie, działanie, opis

Podstawowe informacje o chlorochinaldolu

Rok wprowadzenia na rynek
1950
Substancje aktywne
chlorchinaldol
Działanie chlorochinaldolu
antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwpierwotniakowe
Postacie chlorochinaldolu
maść, tabletki do ssania , tabletki dopochwowe
Układy narządowe
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe), układ płciowy żeński
Specjalności medyczne
Dermatologia i wenerologia, Ginekologia i położnictwo, Medycyna rodzinna
Rys historyczny chlorochinaldolu

Chlorochinaldol w lecznictwie pojawił się w latach 50. XX wieku. Był stosowany do odkażania skóry, jako składnik preparatu Sterosan.

Wzór sumaryczny chlorochinaldolu

C10H7Cl2NO

Spis treści

Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające chlorochinaldol

Wskazania do stosowania chlorochinaldolu

Chlorochinaldol stosowany jest w terapii miejscowej. Jest wykorzystywany w stanach zapalnych skóry i błony śluzowej nosa wywołanych bakteriami. Stosuje się go również w schorzeniach jamy ustnej takich jak pleśniawki, zakażenia bakteryjne (również gardła), zakażenia grzybicze po antybiotykoterapii. Dopochwowo jest skuteczny w zakażeniach na tle bakteryjnym, grzybiczym i pierwotniakowym (działa na rzęsistka pochwowego).

Dawkowanie chlorochinaldolu

Chlorochinaldol na skórę i błony śluzowe nosa dawkuje się zwykle dwa razy na dobę. Ważne jest zastosowanie cienkiej warstwy maści. Aby zwiększyć skuteczność chlorochinaldolu można zastosować opatrunek na posmarowane miejsce.

Zwykle stosowana dawka chlorochinaldolu w postaci tabletek do ssania to 2 mg (1 tabletka). Dawka stosowana w leczeniu chorób gardła i jamy ustnej zależna jest od jednostki chorobowej, wieku, masy ciała, chorób towarzyszących. Maksymalnie w ciągu doby można przyjąć 20 mg chlorochinaldolu w postaci tabletek do ssania.

Zwykle stosowana dawka dopochwowa chlorochinaldolu to 1 tabletka dopochwowa wieczorem. Terapię prowadzi się przez 10 lub 20 dni w zależności od nasilenia objawów.

Przeciwskazania do stosowania chlorochinaldolu

Nadwrażliwość na chlorochinaldol lub jego pochodne uniemożliwia stosowanie substancji w terapii miejscowej. Chlorochinaldolu w maści na skórę i błony śluzowe nosa nie stosuje się u dzieci poniżej 12 roku życia. Substancja jest przeciwwskazana w pierwszych 12 tygodniach ciąży oraz u osób cierpiących na żylakowate owrzodzenia podudzi. Chlorochinaldolu nie można stosować w celu zapobiegania zakażeniom, jedynie do ich leczenia.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania chlorochinaldolu

Chlorochinaldol w postaci maści należy stosować jedynie na skórę lub błonę śluzową nosa. Nie należy dopuszczać do kontaktu chlorochinaldolu z oczami oraz innymi błonami śluzowymi. Ważna jest obserwacja leczonego miejsca. Brak efektów leczenia po kilku dniach terapii chlorochinaldolem stanowi wskazanie do zmiany leku. Jeśli wystąpi pogorszenie wzroku podczas leczenia należy odstawić chlorochinaldol i skonsultować się z lekarzem (możliwe zmiany zapalne w obrębie nerwu wzrokowego).

Chlorochinaldolu dopochwowo nie należy stosować podczas miesiączki. W trakcie terapii wskazana jest abstynencja seksulana.

Przeciwwskazania chlorochinaldolu do łączenia z innymi substancjami czynnymi

Przeciwwskazana jest miejscowa terapia chlorochinaldolem i środkami zawierającymi odkażającymi o charakterze czwartorzędowych soli amonowych (CSA) i tych zawierających jod ( przykładowo Płyn Lugola, Betadine). Produkty te zmniejszają siłę działania chlorochinaldolu.

Interakcje chlorochinaldolu z innymi substancjami czynnymi

osłabienie siły działania chlorochinaldolu
Substancja czynna: Grupa farmakoterapeutyczna:
Jod i jodki (Iodine) związki jodu
Jodopowidon (Povidone-iodine) związki jodu

Interakcje chlorochinaldolu z pożywieniem

Nie należy stosować tabletek do ssania z chlorochinaldolem podczas posiłków, ponieważ zmniejsza to siłę działania leku.

Wpływ chlorochinaldolu na prowadzenie pojazdów

Chlorochinaldol użyty miejscowo nie wywiera wpływu na prowadzenie  samochodów i innych pojazdów mechanicznych.

Wpływ chlorochinaldolu na ciążę

Brak badań klinicznych opisujących wpływ chlorochinaldolu na płód ludzi. Analogiczne doświadczenia na zwierzętach wykazały, że lek powoduje zmniejszenie masy okołourodzeniowej. Z powodu braku dostępnych informacji na temat stosowania chlorochinaldolu u kobiet ciężarnych nie należy stosować leku w ciąży w pierwszym trymestrze, natomiast na późniejszych etapach ciąży konieczne jest wyraźne wskazanie lekarza.

Wpływ chlorochinaldolu na laktację

Brak badań dotyczących stosowania miejscowego chlorochinaldolu u kobiet karmiących. Można stosować jedynie w przypadku, kiedy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.

Wpływ chlorochinaldolu na płodność

Chlorochinaldol w badaniach na szczurach laboratoryjnych wykazywał działanie zmniejszające ruchliwość plemników. Brak badań opisujących wpływ miejscowego zastosowania chlorochinaldolu na płodność u ludzi.

Inne możliwe skutki uboczne

Miejscowe zastosowanie chlorochinaldolu na skórę lub błony śluzowe nosa może wywołać podrażnienie objawiające się pieczeniem i swędzeniem, zaczerwieniem skóry i stanem zapalnym. Mogą pojawić się także reakcje alergiczne o charakterze uogólnionym. Tabletki do ssania mogą także wywołać podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz odczyny uczuleniowe miejscowe lub uogólnione (wysypki skórne). Dopochwowo stosowany chlorochinaldol może powodować dyskomfort w obrębie miednicy, pieczenie, upławy, opuchliznę warg sromowych, krwawienie z pochwy.

Objawy przedawkowania chlorochinaldolu

Objawy przedawkowania chlorochinaldolu mogą pojawić się przy długotrwałej terapii z użyciem leku na duże powierzchnie skóry, na uszkodzone miejsca, przy długotrwałej terapii dopochwowej i w przypadku przypadkowego połknięcia. Opisywane działania niepożądane to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego oraz neuropatia rdzeniowo - wzrokowa objawiająca się osłabieniem mięśni i uszkodzeniem wzroku.

Mechanizm działania chlorochinaldolu

Chlorochinaldol wykazuje działanie bakteriobójcze na bakterie gram- dodatnie i gram- ujemne. Wykazano jego skuteczność przeciwbakteryjną wobec rodzajów Salmonella, Shigella, Staphylococcus i Streptococcus. Ponad to działa bakteriobójczo na odmieńca pospolitego, pałeczkę okrężnicy, maczugowca błonicy. Chlorochinaldol działa także przeciwgrzybiczo (grzybostatycznie) i przeciwpierwotniakowo (pierwotniakobójczo). Wykazano skuteczność leku wobec rzęsistka pochwowego. Mechanizm działania chlorochinaldolu polega na otaczaniu (chelatowaniu) jonów metali, znajdujących się na powierzchni patogenów.

Wchłanianie chlorochinaldolu

Chlorochinaldol nie jest stosowany doustnie ponieważ źle wchłania się z przewodu pokarmowego. Wchłanialność chlorochinaldolu przez skórę jest zróżnicowana (od 4 do niemal 25% dawki). Można ją zwiększyć przez zastosowanie opatrunków okluzyjnych (nie przepuszczających powietrza). Brak jest badań określających wchłanianie chlorochinaldolu podanego dopochwowo.

Wydalanie chlorochinaldolu

Chlorochinaldol niemal całkowicie wydalany jest z moczem w postaci siarczanów. Jedynie 2 % leku ulega eliminacji w postaci niezmienionej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl