×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Wysoka gorączka u dziecka

Wysoka gorączka u dziecka zawsze niepokoi jego rodziców. Podwyższona temperatura ciała jest zwiastunem rozwijającej się choroby - najczęściej stanów zapalnych w organizmie, ale nie tylko.

Jeżeli podwyższonej gorączce towarzyszy ogólnie złe samopoczucie, ból głowy w okolicy czoła, ból w okolicach karku, uczucie pełności w nosie czy ból gardła możemy spodziewać się, że właśnie rozpoczyna się infekcja dróg oddechowych. Jednak, gdy podwyższonej gorączce towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: ból brzucha, biegunka czy wymioty, to najprawdopodobniej rozwija się u dziecka zatrucie pokarmowe toksynami jelitowymi produkowanymi przez bakterie chorobotwórcze, które znajdowały się w pożywieniu lub jelitowa infekcja wirusowa.

Często bardzo wysoką gorączką rozpoczynają się choroby wirusowe typowe dla wieku dziecięcego np. gorączka trzydniowa, ospa wietrzna. Dopiero po 2-3 dniach pojawia się charakterystyczna dla tych chorób wysypka.

Czasem stan podwyższonej temperatury może zwiastować infekcję w różnych ważnych dla życia narządach np. w nerkach, wątrobie czy oponach mózgowo-rdzeniowych. Prawidłowe leczenie w każdym przypadku, gdy wysoka gorączka alarmuje rodziców, podejmie lekarz, któremu bezwzględnie trzeba pokazać dziecko. Lekarz zaleci dodatkowe specjalistyczne badania diagnostyczne.

Mierzenie temperatury

Jednak w momencie, gdy zauważymy podwyższoną gorączkę u dziecka należy zrobić wszystko, aby doprowadzić do jej obniżenia. Wpierw należy zmierzyć poziom gorączki, aby można było powiedzieć lekarzowi, jaką temperaturę miało dziecko przed zastosowaniem leków przeciwgorączkowych. Do właściwego pomiaru temperatury służą specjalne termometry w smoczkach dla małych dzieci dostępne w aptekach. Dobrze się one sprawdzają, bo korzystając z takiego termometru eliminujemy stosowanie wobec maleńkiego dziecka termometru doodbytniczego, choć i takie dla niemowląt dostępne są w aptekach. Należy pamiętać, że temperatura mierzona w ustach i w odbycie jest o 5 kresek wyższa od temperatury mierzonej na powierzchni ciała. Należy lekarza poinformować o tym, w jaki sposób mierzyliśmy temperaturę dziecka. Starsze dzieci, już nawet roczne, mogą mierzyć temperaturę termometrem lekarskim pod pachą. Należy jednak wtedy małemu dziecku przytrzymać rączkę przez około 5 minut, aby pomiar był skuteczny.

Obniżyć gorączkę

Dla małych dzieci gorączka staje się groźna, gdy przekracza 39 st. C, gdyż może wówczas bardzo szybko nastąpić odwodnienie organizmu pod wpływem wzmożonej utraty wody z potem i wydychanym powietrzem. Trzeba wtedy maluchowi koniecznie podać leki obniżające gorączkę. Najczęściej zalecane są preparaty w formie syropu lub czopków w dawkach dostosowanych do różnego wieku dzieci. W wyborze odpowiedniego preparatu pomoże nam każdy aptekarz, który też poda nam sposób jego dawkowania.

Jeżeli mimo podania leku, gorączka nie ustępuje należy dziecko zawinąć w mokre prześcieradło lub jego ciało obłożyć mokrymi pieluchami. Taki zimy okład na całe ciało na pewno obniży gorączkę.

Skuteczne są też zimne kompresy na głowę wykonane z mokrej chusty lub z kostek lodu włożonych pomiędzy dwie warstwy miękkiego materiału np. flanelki lub pieluchy, bo przynosi to ulgę, gdyż często gorączce towarzyszy ból głowy.

Jeżeli gorączkujące dziecko karmione jest piersią, to należy przystawiać je do piersi jak najczęściej, bo w ten sposób uzupełnia ono płyny i elektrolity. Jeżeli jest karmione sztucznie lub wyrosło już z wieku niemowlęcego możemy dopajać je preparatami uzupełniającymi elektrolity, które są dostępne w aptece. Zawsze też w tak niepokojących przypadkach wzywamy na konsultację lekarza.


Podziel się: