pomidory, kosz pomidorów, zdrowe pomidory, likopen w pomidorach
Ewelina Sochacka

Likopen a depresja – co mówią najnowsze wyniki badań?

Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Food Science & Nutrition” wskazują na przeciwdepresyjne właściwości likopenu, którego najbardziej powszechnym źródłem są pomidory, ale także inne czerwone owoce.

  1. Likopen – potencjalny antydepresant?
  2. Co to jest BDNF?
  3. Likopen w leczeniu depresji
  4. Czym jest likopen?
  5. Jak dawkować likopen?

Likopen – potencjalny antydepresant?

Likopen, czyli naturalny związek występujący w roślinach, może mieć działanie przeciwdepresyjne. Nowe badanie opublikowane 22 stycznia w „Food Science & Nutrition” opisuje, w jaki sposób likopen wpływa na funkcjonowanie mózgu, przeciwdziałając objawom depresji.

Analizy przeprowadzono na myszach, u których celowo wzbudzono przewlekły stres, żeby wywołać zachowania (objawy) podobne do tych występujących w depresji. W wyniku tego działania badacze zaobserwowali u zwierząt upośledzenie regionu hipokampu, czyli obszaru mózgu, który odpowiada m.in. za regulację mechanizmów związanych z pamięcią i nastrojem.

Kolejnym krokiem było wdrożenie terapii polegającej na podaniu myszom likopenu, dzięki któremu zaobserwowano zmniejszenie upośledzenia hipokampu, a także poprawę zachowania zwierząt (odwrócenie zachowań podobnych do depresyjnych). Próbując wyjaśnić mechanizm, który stoi za tym efektem, badacze z Chin odkryli m.in., że likopen wzmacnia ekspresję kluczowego dla zdrowia mózgu białka BDNF, która u pacjentów z depresją jest zaburzona.

Co to jest BDNF?

BDNF to neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (ang. Brain-Derived Neurotrophic Factor). Jest to białko wydzielane przez neurony, które należy do substancji określanej jako czynnik wzrostu nerwów. Odgrywa kluczową rolę w plastyczności synaptycznej, neurogenezie i przeżyciu neuronów. Jego niedobór jest silnie powiązany z depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi.

Rola BDNF w depresji

  1. Zmniejszony poziom BDNF w depresji: Badania pokazują, że u osób cierpiących na depresję poziom BDNF w hipokampie i korze przedczołowej jest obniżony, co może prowadzić do osłabienia neuroplastyczności i degeneracji neuronów. Upośledzona plastyczność synaptyczna może powodować objawy depresyjne takie jak anhedonia czy zaburzenia poznawcze. Badania naukowców z Chin wskazują, że likopen podany myszom łagodził zaburzenie plastyczności synaptycznej i odwracał zachowania podobne do depresji.
  2. Zwiększenie BDNF jako mechanizm działania leków przeciwdepresyjnych: Leki przeciwdepresyjne (np. SSRI, SNRI) oraz terapie takie jak psychoterapia czy aktywność fizyczna zwiększają poziom BDNF, co może sprzyjać regeneracji neuronów i poprawie funkcjonowania mózgu.
  3. Związek ze stresem i kortyzolem: Przewlekły stres i podwyższony poziom kortyzolu hamują produkcję BDNF, co może przyczyniać się do rozwoju depresji.
  4. Ćwiczenia fizyczne i dieta jako naturalne sposoby podnoszenia BDNF: Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta (bogata w kwasy omega-3, kurkuminę czy polifenole) oraz odpowiednia ilość snu mogą zwiększać poziom BDNF i tym samym wspomagać walkę z depresją.

Powiązane produkty

Likopen w leczeniu depresji

Obecnie terapia depresji opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków farmakologicznych. Leki te często „potrzebują czasu”, aby zaczęły działać, a ich zażywanie może powodować wystąpienie skutków ubocznych. Wszystkie te aspekty prowadzą do podejmowania wzmożonych prac nad nowymi opcjami terapeutycznymi, wśród których znajdują się także naturalne ekstrakty roślinne, często w literaturze opisywane jako bezpieczniejsze w stosowaniu.

W toku licznych dotychczasowych badań udowodniono, że ekstrakty roślinne takie jak likopen czy kurkumina mają działanie neuroprotekcyjne. Dodatkowo likopen wykazuje także silne właściwości antyoksydacyjne i jest szeroko dostępny, biorąc pod uwagę jego występowanie.

Dzięki wspomnianym właściwościom antyoksydacyjnym likopen wspomaga zdrowie serca (m.in. obniża poziom złego cholesterolu LDL, pomaga regulować ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy), może również zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów (np. raka prostaty, piersi, płuc i żołądka), ponieważ pomaga w neutralizacji wolnych rodników, które uszkadzają DNA komórek. Ponadto chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, pomaga dbać o wzrok (chroni np. przed zwyrodnieniem plamki żółtej), a także wspiera układ odpornościowy (m.in. pomaga zredukować stany zapalne w organizmie).

Czym jest likopen?

Likopen to pigment (barwnik) z grupy karotenoidów. Nadaje roślinom czerwony, pomarańczowy lub różowy kolor.

Najwięcej likopenu znajduje się w:

  • pomidorach i przetworach pomidorowych (sosy, koncentraty, keczup),
  • arbuzach,
  • grejpfrutach (czerwonych),
  • papai,
  • dzikiej róży,
  • guawie.

KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA

KOMPLEKSY WITAMIN

PREPARATY NA POPRAWĘ NASTROJU

Jak dawkować likopen?

Nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących dziennego spożycia likopenu, ale badania sugerują, że 5–15 mg dziennie może przynosić korzyści zdrowotne.

Oto przykłady produktów bogatych w likopen i jego zawartość na 100 g:

  • koncentrat pomidorowy – ok. 42 mg,
  • sos pomidorowy – ok. 15 mg,
  • surowe pomidory – ok. 3 mg,
  • arbuz – ok. 4–5 mg,
  • czerwony grejpfrut – ok. 1,8 mg,
  • papaja – ok. 1,8 mg.

Jak widać, przetworzone produkty pomidorowe zawierają więcej przyswajalnego likopenu niż surowe pomidory. Wynika to z faktu, że obróbka cieplna pomidorów (gotowanie, pieczenie) zwiększa przyswajalność likopenu. Spożywanie likopenu z tłuszczami (np. z oliwą z oliwek) wspomaga jego wchłanianie, ponieważ jest on rozpuszczalny w tłuszczach.

Na rynku dostępne są także suplementy diety, które zawierają likopen. Środki te nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety, mogą jedynie stanowić jej uzupełnienie. Występują najczęściej w dawkach 10–20 mg i zaleca się je stosować wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Zażywanie zbyt dużej ilości likopenu (powyżej 50 mg/dzień) może powodować przebarwienia skóry, co jednak zdarza się bardzo rzadko.

  1. Xeyan Hu i in., Lycopene Alleviates Depression-Like Behavior in Chronic Social Defeat Stress-Induced Mice by Promoting Synaptic Plasticity via the BDNF–TrkB Pathway, „Food Science and Nutrition” 2025;13(1).
  2. Cuiqin Fan i in., Neuroprotective Effects of Curcumin on IL-1β-Induced Neuronal Apoptosis and Depression-Like Behaviors Caused by Chronic Stress in Rats, „Frontiers in Cellular Neuroscience” 2019 Jan 7;12:516.
  3. Nikki A. Ford i in., Genetic ablation of carotene oxygenases and consumption of lycopene or tomato powder diets modulate carotenoid and lipid metabolism in mice, „Nutrition Research” 2013 Sep;33(9):733-42.
  4. Wawrzyniak D. i in., Likopen w chemoprofilaktyce chorób nowotworowych oraz sercowo-naczyniowych, „Nauka” 2015;3:127-150.
  5. K. Dereń, Likopen (E160d) – charakterystyka, właściwości i zastosowanie. W jakich produktach można go znaleźć?, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a15683-Likopen_E160d__charakterystyka_wlasciwosci_i_zastosowanie._W_jakich_produktach_mozna_go_znalezc [dostęp:] 6.02.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alkohol a depresja

    Alkohol jest chyba najbardziej rozpowszechnioną używką. Ma wiele postaci, piją go tak naprawdę prawie wszyscy - zarówno nastolatki, jak i ludzie w wieku dojrzałym. Alkohol towarzyszy wielu ważnym wydarzeniom w naszym życiu - obecny jest na weselach, imieninach, bankietach, chrzcinach, ale też na zwykłych towarzyskich spotkaniach w gronie najlepszych przyjaciół. Panuje pogląd, że wypijanie, nawet częste, piwa czy wina, nie przysporzy nikomu kłopotów, a wręcz odwrotnie - poprawi nam humor, spowoduje, że będziemy bardziej towarzyscy i będziemy brylować na imprezie. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że częste picie alkoholu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dla naszego organizmu.

  • Depresja - objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

    Depresja to jedna z najpoważniejszych, a zarazem najpowszechniejszych chorób psychicznych na świecie. Bywa lekceważona i zbywana jako oznaka zwykłego smutku czy też spadku energii, przepracowania itp. Jednak nieleczona prowadzi do katastrofalnych skutków – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

  • Spadek samopoczucia czy ukryta depresja? Objawy depresji

    Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie, przyjmuje się, że u ok 17% populacji przynajmniej raz w życiu występują epizody tej choroby, a blisko połowa chorych nigdy nie zostaje zdiagnozowana.

  • Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – różnice. Czy to to samo?

    Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tym samym zaburzeniem. Mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z objawami depresyjnymi i lękowymi, między depresją nerwicową a nerwicą depresyjną występują jednak znaczące różnice. Co to jest depresja nerwicowa, a czym jest nerwica depresyjna?

  • Czy depresja jest związana z wyższym ryzykiem rozwoju raka? Nowe badanie

    Przyczyny powstawania raka są złożone i związane z wieloma czynnikami, takimi jak uwarunkowania genetyczne, styl życia, środowisko, dieta i inne. Chociaż zdrowie psychiczne może wpływać na ogólny stan zdrowia, to według naukowców z Holandii nie jest determinantem wzrostu ryzyka rozwoju raka.

  • Depresja u młodych mężczyzn? Lepsza dieta może pomóc

    Nowe ustalenia naukowe dowiodły faktu, w świetle którego widać znaczną poprawę w leczeniu depresji u młodych mężczyzn – sukces polegał na odejściu ze stosunkowo ubogiej diety i zastosowaniu diety śródziemnomorskiej.

  • Kiedy smutek jest chorobą

    Depresja określana bywa niekiedy jako wielki smutek. Czasem jest on tak wielki, że człowiek upada pod jego ciężarem i umiera. Dlatego depresję nie tylko należy, ale trzeba leczyć. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią nawet półtora miliona osób.

  • Jak lęki w dzieciństwie wpływają na depresję w wieku dorosłym?

    Najnowsze badanie obrazowe odkryło wczesne czynniki ryzyka, które mogą pomóc w prognozowaniu problemów zdrowia psychicznego (lęk, depresja) u młodych osób wchodzących w dorosłość. Pośrednie przyczyny wiążą się z temperamentem i procesem neuronalnym w okresie dzieciństwa. W jaki sposób?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl