dziewczynka siedzi sama w piakownicy
Arkadiusz Dąbek

Jak lęki w dzieciństwie wpływają na depresję w wieku dorosłym?

Najnowsze badanie obrazowe odkryło wczesne czynniki ryzyka, które mogą pomóc w prognozowaniu problemów zdrowia psychicznego (lęk, depresja) u młodych osób wchodzących w dorosłość. Pośrednie przyczyny wiążą się z temperamentem i procesem neuronalnym w okresie dzieciństwa. W jaki sposób?

Czy temperament dziecka ma wpływ na rozwój lęku w dorosłym wieku?

W świetle nowych doniesień u dzieci bardziej wycofanych i niereagujących typowo na potencjalne nagrody występuje większe prawdopodobieństwo rozwoju depresji już w dorosłości. Ta podatność jest większa dla depresji niż zaburzeń lękowych. Publikacja artykułu na ten temat ukazała się na łamach „JAMA Psychiatry”.

Zahamowanie u dziecka – czym dokładnie jest?

Jak można opisać wycofanie lub zahamowanie u dzieci? Głównie chodzi o to, jak reagują one na kontakt z nowymi przedmiotami, ludźmi lub sytuacjami. Dzieci zahamowane często przejawiają ostrożność, unikanie, nieśmiałość czy lęk. Mają trudnościami w nawiązywaniu kontaktów społecznych i zazwyczaj reprezentują postawę bierną (sprawiają wrażenie zobojętniałych). Dodatkowo nie wierzą we własne możliwości i umiejętności, mają niską samoocenę. Ich nieprawidłowe postawy emocjonalno-uczuciowe sprawiają, że wycofują się z różnych aktywności, głównie społecznych. Dlatego są odbierane jako samotnicy, którzy w znacznej mierze preferują indywidualne zabawy.

Z dotychczasowej wiedzy wiadomo, że wycofanie lub zahamowanie u dziecka zwiększa ryzyko późniejszych zaburzeń lękowych.

Powiązane produkty

Ośrodek nagrody w mózgu a depresja

W trakcie badań uczeni obserwowali prążkowie brzuszne (obszar mózgu), aby lepiej pojąć depresję u dorosłych. Chodziło o test tego, czy choroba ta wiąże się z problemami w ośrodkach mózgu odpowiadającymi za tzw. system nagradzania. W tym celu wykorzystano funkcjonalny rezonans magnetyczny, który dokonywał pomiarów aktywności tych rejonów w trakcie zadania symulującego oczekiwanie na nagrodę.

Wyniki badań potwierdziły, że osoby z historią zaburzeń lękowych stoją przed zagrożeniem większego prawdopodobieństwa – rzędu 50–60% – zachorowania na depresję jako osoby dorosłe. Osoby te były zaklasyfikowane wcześniej do grupy dzieci zahamowanych, a podczas badania ich prążkowie wykazywało niską aktywność.

Sprawdź na DOZ.pl: Witaminy i minerały dla dzieci

Jako pomóc dziecku zahamowanemu?

Mimo że dzieci zahamowane na ogół nie sprawiają dużych problemów wychowawczych (są grzeczne, posłuszne, małomówne), to wymagają specjalistycznej pomocy i uwagi, zarówno ze strony rodziców, jak i nauczycieli.

Autorzy badania zwracają uwagę na już istniejące terapie, które poprawiają umiejętności społeczne oraz poznawcze. Wskazali również na istotną kwestię dotyczącą pomocy w nauce aktywnego tworzenia warunków otoczenia, dzięki którym dzieciom zahamowanym przyjdzie łatwiej angażować się społecznie w interakcje z rówieśnikami oraz łatwiej doświadczać pozytywnych rzeczy.

Pozostawienie dziecka zahamowanego bez wsparcia może prowadzić do pogłębienia zaburzeń emocjonalno-społecznych. Przy trwałym wycofaniu wskazane będzie skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.

Nie można zapominać, że lęk oraz depresja są złożonymi stanami psychologicznymi. Mogą występować za przyczyną wielu czynników – genetycznych, środowiskowych i innych. Naukowcy w najnowszym badaniu pokazali, że zarówno wczesne czynniki ryzyka związane z temperamentem, jak i nietypowe procesy mózgowe związane z przetwarzaniem nagród wpływają na rozwój depresji w późniejszych latach.

  1. S. Fontenot, How early fears play a role in future anxiety, depression, „medicalxpress.com” [online] https://medicalxpress.com/news/2022-10-early-role-future-anxiety-depression.html, [dostęp:] 27.10.2022
  2. A. Tang, A. Harrewijn, B Benson i in., Striatal Activity to Reward Anticipation as a Moderator of the Association Between Early Behavioral Inhibition and Changes in Anxiety and Depressive Symptoms From Adolescence to Adulthood, „JAMA Psychiatry”, nr 10 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij