produkty w diecie śródziemnomorskiej
Arkadiusz Dąbek

Depresja u młodych mężczyzn? Lepsza dieta może pomóc

Nowe ustalenia naukowe dowiodły faktu, w świetle którego widać znaczną poprawę w leczeniu depresji u młodych mężczyzn – sukces polegał na odejściu ze stosunkowo ubogiej diety i zastosowaniu diety śródziemnomorskiej.

Dieta jako element terapii

Depresja jest powszechnym zaburzeniem psychicznym. Pośrednio przyczynia się do samobójstwa, które jest główną przyczyną śmierci wśród młodych dorosłych. Świat nauki ciągle mierzy się z tym problemem. Ostatnio opublikowano nowe doniesienia, które oparto na 12-tygodniowym badaniu kontrolnym z doborem losowym, przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Sydney. Wyniki tych studiów ukazały się na łamach czasopisma „The American Journal of Clinical Nutrition”.

Doktorantka Jessica Bayes, główna badaczka przedsięwzięcia, podkreśla znaczenie studiów, gdyż badanie to było pierwszą losowo dobieraną próbą kliniczną, której zadanie polegało na ocenie wpływu diety śródziemnomorskiej na objawy depresji u młodych mężczyzn, czyli w wieku 18–25 lat. Dodatkowo wyjawia zaskakujące doświadczenie – uczestnicy chętnie zaadoptowali się do nowych nawyków żywieniowych. Dzięki pomocy dietetyka biorący udział w badaniu stosunkowo szybko zmienili swój jadłospis.

Sprawdź na DOZ.pl: Zdrowa żywność.

Według zdania badaczki, nowe ustalenia rodzą sugestie, że lekarze oraz psychoterapeuci powinni mieć na uwadze skierowanie młodych mężczyzn z depresją do dietetyka, aby podjąć właściwe kroki w ramach ważnego elementu leczenia depresji klinicznej. Badanie zatem przyczynia się do rozwoju psychiatrii żywieniowej, której celem jest zbadanie wpływu określonych składników odżywczych, pokarmu i schematów żywieniowych na zdrowie psychiczne.

Warto powiedzieć, że dieta stosowana w badaniu była bogata w kolorowe warzywa, rośliny strączkowe i pełnoziarniste produkty zbożowe, tłuste ryby, oliwę z oliwek oraz surowe, niesolone orzechy.

Szczęście w jelitach

Naukowcy położyli nacisk na podniesienie jakości diety, tj. spożywanie świeżych produktów pełnoziarnistych oraz ograniczenie spożycia posiłków typu fast food, cukru i przetworzonego czerwonego mięsa.

Doktorantka Jessica Bayes tłumaczy znaczenie odpowiedniego żywienia, gdyż z perspektywy naukowej istnieje wiele przesłanek, według których dieta wpływa na nastrój. W świetle przykładu podanego przez badaczkę, około 90% serotoniny – tj. substancji chemicznej, która pomaga nam czuć się szczęśliwymi – jest wytwarzane w naszych jelitach przez tamtejszą florę bakteryjną. Pojawiają się dowody na to, że ta mikroflora może komunikować się z mózgiem za pośrednictwem nerwu błędnego – co jest nazywane: osią jelito–mózg. Bayes konkluduje, że warto sięgać po  rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Zawierają one bowiem błonnik, który to z kolei jest potrzebny florze bakteryjnej jelit.

Około 30% pacjentów z depresją nie reaguje odpowiednio na zwyczajowe metody leczenia dużych zaburzeń depresyjnych, takie jak terapia poznawczo-behawioralna i leki przeciwdepresyjne. Tymczasem uczestnicy badania deklarowali chęć zachowania programu żywieniowego, nawet jeszcze po ukończeniu przedsięwzięcia naukowego. Ich entuzjazm najlepiej oddaje skuteczność i wartość podjętego kroku w ramach profilaktyki dietetycznej.

Powiązane produkty

Dieta śródziemnomorska – co warto wiedzieć?

Właściwy wzór codziennego wyżywienia ma fundamentalne znaczenie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie człowieka. W obiegu informacji istnieje wiele przykładów tego, jak można ułożyć odpowiedni dla siebie jadłospis. Co warto wiedzieć, jeżeli mowa o diecie śródziemnomorskiej?

Trzeba zacząć od rzeczy podstawowej, której nie sposób pomijać – piramida żywieniowa leży na fundamencie regularnej aktywności fizycznej. Ćwiczeń nie należy się bać, gdyż nawet niewielki wysiłek ma znaczenie.

W diecie śródziemnomorskiej wierzchołkiem owej piramidy są produkty wysoko przetworzone, tłuste rodzaje mięs oraz wszelkiego rodzaju słodycze. Należy więc zachować dozę wstrzemięźliwości wobec wymienionych elementów żywienia, co nie oznacza całkowitego wykluczenia ich z jadłospisu. Czego jeszcze unikać? Na przykład jaj oraz czerwonego mięsa (te, należy stosować tylko jako dodatek do dań), a także soli – zamiast niej warto starać się sięgać tylko po naturalne przyprawy.

Co zatem spożywa się w diecie śródziemnomorskiej? Na przykład oliwę z oliwek (jako główne źródło tłuszczów), a także w dużej ilości warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy. Jedną z zasad owej diety jest codziennie spożywanie pełnoziarniste produktów zbożowych, fermentowanych produktów mlecznych oraz  to, aby jak najczęściej sięgać po ryby i owoce morza.

  1. J. Bayes, J. Schloss, D. Sibbritt, The effect of a Mediterranean diet on the symptoms of depression in young males (the “AMMEND” study): A Randomized Control Trial, „The American Journal of Clinical Nutrition”, 2022.
  2. A better diet helps beat depression in young men, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/05/220509112049.htm [dostęp:] 18.05.2022

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl