Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników
Anna Posmykiewicz

Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników

Krzywa cukrowa- co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Krzywa cukrowa to inaczej doustny test obciążenia glukozą, czasami bywa ona też nazywana krzywą glikemiczną. Jest to badanie, które wykonywane jest u osób, u których istnieje podejrzenie rozwoju cukrzycy, jak również u kobiet w ciąży jako obowiązkowe badanie przesiewowe wykonywane pod kątem rozpoznania ewentualnej cukrzycy ciążowej, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej kobiety.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej? Jak należy przygotować się do badania krzywej cukrowej?

Doustny test obciążenia glukozą jest zwykłym badaniem laboratoryjnym, które można wykonać w każdej poradni POZ w której pielęgniarki pobierają krew do badań.

Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się na czczo z samego rana- ostatni posiłek powinno się zjeść na 12 godzin przed planowanym terminem badania. Ponadto, na dobę przed badaniem pacjent nie powinien również pić alkoholu, palić papierosów ani podejmować bardzo dużego wysiłku fizycznego- dzięki temu bowiem wynik badania krzywej cukrowej będzie najbardziej wiarygodny.

Należy pamiętać też o tym, że na trzy dni przed planowanym badaniem krzywej cukrowej, oczywiście w miarę możliwości, należy odstawić leki, które mogą mieć wpływ na gospodarkę węglowodanową naszego organizmu, do leków tych zalicza się miedzy innymi glikokortykosteroidy, leki moczopędne czy też doustne leki antykoncepcyjne. Również na trzy dni przed datą wykonania doustnego testu obciążenia glukozą należy spożywać normalne posiłki, takie, które również zawierają węglowodany, nie ma konieczności wprowadzania specjalnej diety, bowiem to mogłoby z kolei zafałszować wyniki badania. 

Badanie krzywej cukrowej- jak wygląda sam przebieg badania?

Pacjent, który zgłasza się na badanie krzywej cukrowej, musi przyjść na nie z 75 gramami glukozy kupionej w aptece, małą butelką wody mineralnej oraz własnym kubkiem. Cała glukoza jest rozpuszczana przez pielęgniarki, które będą pobierać krew, w 300 ml wody. Pierwsze oznaczenie glukozy z krwi wykonuje się jeszcze zanim pacjent zacznie pić roztwór glukozy. Po pobraniu pierwszej próbki krwi pacjent, który zgłosił się na badanie krzywej cukrowej, musi wypić przygotowany roztwór glukozy. Ważne jest, aby nie wypił go jednym haustem, tylko aby w przeciągu pięciu minut, wypijał go małymi łyczkami.

Ponieważ roztwór ten jest naprawdę bardzo słodki, u niektórych pacjentów picie go może wywoływać odruch wymiotny, dlatego też dopuszczalne jest, aby do przygotowanego roztworu glukozy wcisnąć połówkę cytryny - nie wpłynie to w żaden sposób na wynik badania.

Po wypiciu roztworu glukozy pacjent musi czekać w poradni na kolejne pobrania krwi, nie wolno mu opuszczać przychodni ani tym bardziej w żaden sposób obciążać organizmu. Kolejną próbkę krwi pacjent ma pobieraną po godzinie, a następnie jeszcze jedną po upływie 120 minut. Po tym czasie pacjent może już opuścić poradnie. Po wynik badania zazwyczaj można zgłosić się już następnego dnia. 

Powiązane produkty

Jak należy interpretować wyniki badania krzywej cukrowej? Jakie są normy badania krzywej cukrowej?

Prawidłowe stężenie glukozy w próbce krwi pobranej na czczo powinno mieścić się w graniach 70-99 mg/dl. Wynik badania krzywej cukrowej jest prawidłowy, jeśli poziom glukozy w 120 minucie po wypiciu roztworu glukozy będzie mniejszy niż 140 mg/dl. Jeśli poziom glukozy po tym upływie czasu będzie mieścił się w przedziale od 140 mg/dl do 199 mg/dl, wtedy będzie można rozpoznać nietolerancję węglowodanów, czyli stan, który stanowi zagrożenie rozwoju u pacjenta cukrzycy. Natomiast, jeśli w 120 minucie od wypicia roztworu poziom glukozy w krwi pacjenta osiąga wartość 200 mg/dl lub więcej, wtedy lekarz już z całą pewnością może rozpoznać u pacjenta cukrzyce.

Dowiedz się, jakie są normy dla poziomu cukru we krwi.

Badanie krzywej cukrowej w ciąży - po co jest wykonywane?

Badanie krzywej cukrowej w ciąży jest badaniem przesiewowym, które ma za zadanie wykryć ewentualną cukrzyce ciążową, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej ciężarnej kobiety, nawet jeśli przed ciążą nigdy nie miała ona żadnych problemów z poziomami glukozy w krwi. Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wykonywane jest zawsze pomiędzy 24 a 28 tygodniem trwania ciąży.

Na czym polega to badanie? Czy badanie krzywej cukrowej w ciąży różni się od badania krzywej cukrowej od innych osób?

Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wygląda praktycznie tak samo, jak u innych osób-  polega ono bowiem na oznaczeniu poziomu glukozy w krwi kobiety ciężarnej na czczo, a następnie po przyjęciu dużej dawki glukozy. W praktyce kobieta ciężarna na badanie musi zgłosić się rano na czczo, ma wtedy pobieraną przez pielęgniarkę po raz pierwszy krew. Po tym pobraniu kobieta musi wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Ważne jest, aby nie wypijać całej szklanki jednym haustem, a pić roztwór glukozy powoli, małymi łykami. Ponieważ roztwór ten jest bardzo słodki, nie każda kobieta jest w stanie stolerować aż tak dużą słodycz i jego picie może wywoływać u niej odruch wymiotny. Dlatego dopuszczalne jest, aby do roztworu wcisnąć pół cytryny. Po wypiciu roztworu glukozy kobieta musi poczekać na kolejne pobranie krwi, które najpierw wykonuje się po jednej godzinie od wypicia roztworu glukozy, a kolejne po dwóch godzinach od wypicia słodkiego roztworu glukozy. Dzięki temu będzie wiadomo, jak bardzo wzrosło stężenie glukozy po spożyciu dużej jej ilości oraz czy w związku z tym istnieje powód do niepokoju i konieczność dalszej, ewentualnej diagnostyki. 

Badanie krzywej cukrowej to proste badanie, dzięki któremu można już bez żadnych wątpliwości zdiagnozować u pacjenta cukrzycę, a u kobiety ciężarnej- cukrzycę ciążową. Dzięki temu możliwe jest włączenie właściwego leczenia, dzięki któremu pacjent będzie czuł się lepiej, a cukrzyca nie będzie wywoływała „spustoszenia” w jego organizmie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij